Dvacetiletý gólman Patrik Polívka (na snímku) je dalším hráčem, který se po pár sezonách strávených v zámořské juniorské lize vrací do české nejvyšší soutěže. S mateřskou Plzní se dohodl na dvouleté smlouvě. Dle vlastních slov už toužil přesedlat na dospělý hokej, jenže prosadit se v brankovišti předposledního mistra nebude vůbec jednoduché. Matěj Machovský má za sebou skvělou sezonu a Lukáš Mensator zase dostatek zkušeností. „Budu se snažit ukázat, že na to mám, každý gólman chce chytat,“ hlásí Polívka v rozhovoru pro hokej.cz.
V Kanadě prožil dvě velmi dobré sezony, přesto usoudil, že je ten pravý čas vrátit se domů. „Už mi to přišlo takové stereotypní. Chtěl jsem změnit působiště a hrát dospělý hokej, Plzeň byla jasnou volbou,“ prozrazuje Patrik Polívka, který pochopitelně sledoval výsledky svého mateřského celku alespoň na dálku. „V létě jsem v Plzni trénoval, takže jsem celý tým znal. Mám tu spoustu kamarádů, vše jsem sledoval a přál klukům úspěchy,“ doplňuje.
Na působení v kanadském celku Victoria Royals každopádně jen tak nezapomene. Na rozdíl od jiných hokejistů zvládl i tradičně psychicky náročné začátky zámořského angažmá. „Už jsem uměl dobře anglicky, takže to bylo pro mě jednodušší. Myslím si, že to tak těžké nebylo. Dobře mě tam přijali a generální manažer klubu mi chtěl ve všem vyjít vstříc. Nemám si skutečně na co stěžovat, bylo to příjemné a vůbec toho nelituji,“ pokyvuje hlavou.
Každá taková štace dá mladým hokejistům hodně nejen po hokejové stránce. „Je to velká životní škola, naučíte se o sebe starat. Přišel jsem tam v osmnácti letech a dá se říci, že jsem se změnil z kluka na chlapa,“ pokračuje s úsměvem na tváři. Nyní už dvacetiletý gólman si ale musel zvykat na úplně odlišný styl hokeje. „Je tam jiné hřiště, více se střílí a chodí hodně do branky. Hráči moc nerespektují brankoviště,“ shrnuje v kostce největší rozdíly.
Právě zvýšený tlak do branky je v zámoří přímo vyhlášený a evropští brankáři s ním mají ze startu menší problémy. „Když gólman chytal dobře, tak hráči přímo dostávali od trenérů za úkol schválně do nich najíždět, aby je rozhodili. Ale rozhodčí tam naštěstí brankáře dobře chrání. Rychle jsem si na všechno zvykl,“ říká Patrik Polívka, jenž byl překvapen i diváckým zájmem. „Na můj první zápas přišlo dvanáct tisíc diváků, což byl největší šok,“ hlásí.
Po dvou letech si ale bude muset znovu zvykat na zcela jiný styl hokeje. „Nemám z toho obavy. V soutěži je hodně mladých kluků, takže rychlostně to bude velice dobré. Extraliga je taková techničtější, je to více o kombinační hře a nahrávkách do prázdné,“ má jasno Patrik Polívka, který by rád přesvědčil trenéry o svých kvalitách. „Budu se snažit ukázat jim, že na to mám. Každý gólman chce chytat. Nikdo nejde někam s tím, že bude dvojka či trojka,“ míní.
Každopádně prosadit se do brankoviště přes Lukáše Mensatora a Matěje Machovského pro něj nebude vůbec jednoduché. „Oba jsou to kvalitní gólmani. Matěj tady odchytal výbornou sezonu, Lukášovi zase hraje do karet, že je zkušený a extraligu dobře zná.“ přemýšlí Polívka. S Machovským se ostatně dobře znají. „Jsme kamarádi, jezdili jsme spolu už od šestnácti let na reprezentační kempy. Matěj je moc hodný kluk,“ chválí svého spoluhráče.
V uplynulém týdnu čekalo na plzeňské hokejisty náročné soustředění v Zadově a na programu byla pochopitelně i cyklistika. „Bylo to moje první soustředění, na kolech jsem nikdy moc netrénoval, ale člověk se s tím musí nějak poprat. Nebyla to žádná sláva a bolely mě nohy, ale už je to dobré a těším se na druhé soustředění,“ směje se. Gólmani tentokrát neměli ani žádné úlevy. „Ale v Plzni už máme své speciální tréninky s trenérem gólmanů,“ hlásí.
V současné chvíli nebojuje pouze s tradičním letním drilem, ale i se zdárným ukončením svého studia na plzeňském Sportovním gymnáziu. „Studoval jsem to dálkově a v současné chvíli dodělávám čtvrtý ročník. Musím všechno stihnout do konce měsíce, abych mohl jít k maturitě. Ale všichni mi zatím vycházejí maximálně vstříc a jsou na mě moc hodní, tak snad se mi to podaří dokončit,“ prozrazuje Patrik Polívka na závěr svého povídání.
© Copyright 1998 - 2014 BPA a.s., Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-5718