HC Strakonice

Klubové barvy: bílá, červená, černá
Kapacita stadionu: 3 500

VEDENÍ KLUBU:

  • Manažer: Josef Kouba
  • Jednatel: Jaroslav Pícha
  • Členové výboru: Luboš Parkos, Evžen Helinger, Ing. Pavel Srb

REALIZAČNÍ TÝM:

  • Trenéři: Stanislav Kašpar, Josef Kouba
  • Vedoucí mužstva: Karel Řehoř
  • Lékař: MUDr. Milan Bazgier
Adresa:

Historie

Ve vzpomínkách jednoho z nestorů strakonického sportu, pana Jaroslava Bolarda, vystupuje oddíl ledního hokeje mezi světovými válkami jako součást SK Strakonice 1908. Jeho předchůdce, tzv. bandy hokej s míčkem, se rovněž těšil zájmu i úspěchu. Odehrálo se nespočet vítězných utkání, přičemž jejich výsledky pak poukazovaly na silnou převahu našeho družstva. Vrcholným úspěchem strakonických bandy hokejistů bylo dobytí titulu mistra republiky ze dne 12.2.1922 v Praze na Letné.

Své příznivce si již na počátku dvacátého století našel i hokej kanadský. První setkání s toušem z kaučuku a dnes tolik oblíbenou hrou proběhlo v roce 1909 na turnaji v Chamonix. Na český venkov dorazila nová hra o něco později. Vše se pak odvíjelo od toho, jak aktivní byla spolupráce s Prahou, hlavním centrem sportovního dění.

S organizovaným hokejem ve Strakonicích po roce 1945 souvisí i výstavba stadiónu Na Tržišti. Stadion dobudovaný v roce 1950 stál v místech dnešní ulice K náhonu. Byl svědkem bojů mužstva závodní sokolské jednoty Fezko. Neměl být však ani první, ani poslední.

Ze zápisu z první valné hromady, konané 15.10.1952 v restauraci U Křešničků, lze vyčíst, že onen rok vznikl nový oddíl ledního hokeje s názvem Sokol ČZ. Zúčastnění členové (Marek, Kotrč, Moravec, Volf, Zborník, Dub, Bláha, Čakrt a Vaňěk) dále rozhodli, že postaví své vlastní kluziště na louce mezi domy ČZ a tratí směrem na Volyň. (Dnes vedle podniku ČZ). Do nově vzniklého oddílu přešla celá řada hráčů a funkcionářů ze Sokola Fezko, z čehož byla většina zaměstnanců ČZM. Objevila se tak zdravá konkurence, která bezpochyby přispěla ke zvýšení úrovně ledního hokeje ve Strakonicích.

Rok 1952 byl ve znamení okresní soutěže, kde se mezi sebou utkaly i Sokol Fezko a Sokol ČZ. První zmíněný s lehkostí přehrál družstvo Sokola CZ ve všech utkáních poměrem 58:5.

V roce 1953 se obě družstva přejmenovala. Fezko na Jiskru a ČZ na Spartak. V obou celcích hráli velmi dobří hráči, kteří v roce 1954 dokonce reprezentovali kraj. (Cabrnoch, Švehla, Janda, Faměra, Vavruška).

Rivalita mezi mužstvy se projevila také protestem Spartaku ČZ, který zpochybňoval regulérnost soutěže. Protest připravil Jiskru o vítězství v krajské soutěži a umožnil tak postup do krajkého přeboru v roce 1956 právě Spartaku.

Koncem padesátých let hájili barvy Spartaku: Synek, Kebhart, Huspeka, Franc, Wolf J., Wolf Vl., Špirk, Nymburský, Koller, Mařík, Němejc, Houdek, Kovařík, Vacek, Herzig, Faměra, Tábor, Vávra.

Okresních soutěží se tedy zúčastnilo 13 mužstev dospělých, 6 týmů dorostu a 11 oddílů žáků. V únoru 1962 bojovali dorostenci Spartaku jako krajští přeborníci o postup do žákiovské ligy. Celku se vybojovat kvalifikaci nepodařilo, ale i tak to byl jistě velký úspěch mladých hráčů. (Složení týmu: Němec, Hollman, Málek, Jakubec, Bezpalec, Kuneš, Kotlík, Sulek, Šíp, Sellner, Chládek, Peleška, Kratochvíl, Vávra, Blatský).

O pár let později v roce 1967 bylo odsouhlaseno zrušení oddílu Spartak ČZ. Ale s tím, že všichni jeho členové pak budou společně hrát pod hlavičkou Fezka. Jeden z hlavních důvodů byl neuspokojivý provoz hřiště ČZ. Chyběl vlastní zdroj vody, objekt chátral a investice do nevhodně umístěného kluziště byly neefektivní. Sloučené mužstvo hrálo oblastní přebor. V době "přírodních ledů" bylo z důvodu nepříznivého počasí mnoho utkání zrušeno nebo odehráno na nekvalitní ledové ploše.

Rok 1969 se stal opět rokem změn. TJ Fezko zrušilo svůj oddíl ledního hokeje. Na scéně se tak opět objevila TJ ČZ, která se rozhodla strakonický hokej zachránit. 30.9.1969 se konalo v hotelu Bílá růže shromáždění příznivců ledního hokeje. Hlavním cílem bylo připravit ustavující schůzi oddílu ČZ. Podle dohody také oddíl ČZ převzal veškerý inventář Fezka. Dílo bylo dokonáno. Družstvo mužů se zúčastnilo oblastního přeboru v ročníku 69/70 pod názvem ČZ. Hrálo ve skupině s Motorem Vodňany, VS Tábor, Vimperkem, Včelnou a Pelhřimovem.

Velkou změnou pro strakonický hokej mělo být i postavení stadiónu s umělou ledovou plochou, o kterou usiloval již od roku 1951 pan Vršek. Bohužel se objevilo několik překážek, které se nepodařilo překonat. Několik let tak zůstal strakonický hokej na "přírodním ledě". V této době reprezentovali ČZ tito hráči: Synek, Herzig, Kebhart, Koller, bratři wolfové, Huspeka, Faměra, Franc, Němejc, Greil, Caldr, Mařík, Houdek, Nymburský, Vacek, Kovář, Tábor, Vávra, Vršek a Špirk. Bratři Wolfové a Nymburský stačili ještě reprezentovat kraj.

Strakonice se svého hokejového chrámu s umělou ledovou plochou nakonec přece jen dočkaly. Stavební práce započaly na podzim roku 1975 a utichly v zimě 1976. Stadión slavnostně otevřeli 26.11.1976. V následujících letech byl stadión úplně zastřešen a dobudován do současné podoby. Nové kluziště otevřelo bránu lepšímu strakonickému i okresnímu hokeji. Perspektivním se stalo i založení dvou přípravek a žákovských mužstev. Ta byla tvořena podle principu příslušnosti k ročníku narození. Vznikla tak družstva až po dorost a juniory. Postupem času se představil i "A" tým v sestavě: Holar Z., Burda F., Sova J., Kotrč M., Šíp P., Šíp J., Kratochvíl M., Houdek J., Augustin M., Slavík J., Maník E., Pixa J., Kotál J., Dušek V., Glos P., Kupka M., Hůlka P., Krist V., Doule J., Horejš J. Čér P., Ruda J., Přecechtěl J., Švarc P., Procházka P., Koptík Z., Vokatý V., Prspal V., Trmota V., Kašpar S., Předota P., Mráz Vl., Vošta L.

Rok 1992 přinesl platnou registraci pro občanské sdružení HC Srakonice. Sezóna 92/93 znamenala sestup do krajského přeboru po nezdařeném pokusu o účast v žákovské lize a to za pomoci Šumavanu Vimperk. Následující sezónu potěšili muži vítězstvím v kraji, ale z ekonomických důvodů postup do II. národní ligy odřekli. Muži své vítězství zopakovali i v sezóně 95/96. Od roku 1998 se pak ve Strakonicích hraje II. NHL. Diváckou kulisu, která zde za tu dobu vznikla, mohou Strakonickým ostatní týmy jen závidět. Kromě již zmíněného se zlepšila i práce s mládeží. O tom už ale nechme mluvit jiné, kteří věnují výchově budoucích hokejistů maximum svého volného času.

Zdroj: www.hcstrakonice.cz

© Copyright 1998 - 2014 BPA a.s., Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-5718

Dodavatel energie pro hokej