Dlouho se o tom mluvilo, teď je opatření na světě. Kanadsko-americké soutěže pod hlavičkou CHL, do nichž patří Ontario Hockey League, Western Hockey League a Quebec Junior Major Hockey League, zavádějí od příštího roku zákaz působení zahraničních gólmanů. Evropané nesmějí od léta 2014 do draftu, stávající maskovaní muži z našeho kontinentu mohou angažmá dokončit. Ovšem v soutěžích postupně převezmou nadvládu místní talenti z Kanady, případně Spojených států.
Podobné omezení platilo před lety v ruské nejvyšší soutěži dospělých. Kluby si pořizovaly zahraniční gólmany a ti domácí ostrouhali. Neměli potřebný prostor. Jenže zákaz se později ukázal jako neefektivní, ruští brankáři získali kvalitu především díky tvrdé konkurenci a kvalitní tréninkové práci. Teď bude zajímavé sledovat, jak se změna osvědčí v CHL.
V tamních ligách se poslední dobou výborně uvedli Petr Mrázek (na snímku), Patrik Bartošák, Andrej Makarov, Oscar Dansk, Matěj Machovský. Evropané byli ale pořád v menšině. Nové pravidlo je poměrně překvapivé, má prospět kanadským juniorským výběrům, jež poslední dobou nemají v brankovišti potřebnou kvalitu. Krok CHL zaujal mimo jiné i někdejšího výborného gólmana Radka Tótha, který má na starost brankáře Sparty a dlouhodobě působí u mládežnických reprezentací jako kouč brankářských nadějí.
Představitelé kanadsko-amerických lig sdružených pod hlavičku CHL zakázali od příští sezony draft zahraničních brankářů. Jaký na to máte názor?
"Především musím říci, že to je projev zoufalství. Oni vědí, že nedělají systémový krok, má také výrazné negativní dopady. A že ho přesto udělali, z toho ji patrné, že nevědí kudy kam. Vidí mezeru mezi kvalitou svých gólmanů a kvalitou gólmanů z Evropy. Nejde jen o ty z dálky viditelné příklady, jako že všichni finalisté Vezina Trophy pro nejlepšího brankáře NHL jsou Evropané, nebo že cenu pro nejlepšího brankáře CHL získal Patrik Bartošák. Jde hlavně o to, že Kanaďané rok za rokem vidí, že jejich gólmani zaostávají na mistrovstvích světa osmnáctek i dvacítek. A je jim jasné, že to je neudržitelná situace."
Nabízí se úvaha, že odstranit mladým kanadským gólmanům z cesty konkurenci přece není řešení.
"Podívejte, když vezmete z jednotlivých lig CHL po dvacítce nejlepších gólmanů, tak z těch šedesáti je jen deset Evropanů. Takže žádný masivní problém to není. Přesto je třeba přiznat, že deset klíčových míst navíc pro kanadské talenty není úplně zanedbatelný počet. Takže krátkodobě takové opatření pomoci může."
Když místním nadějím v CHL odstraní konkurenci, mohou být pak gólmani méně konkurenceschopní v seniorském hokeji.
"V té souvislosti bych rád uklidnil mladé brankáře u nás: pro ty, kdo mají za cíl prosadit se do NHL, je paradoxně dobrá zpráva, že jejich kanadští konkurenti budou vyrůstat v méně náročných podmínkách – řekněme, ve skleníku… Na druhou stranu, neměli bychom Kanaďany podceňovat. Tohle opatření určitě nebude jedinou změnou, kterou připravují.
Co v tomto ohledu případě očekáváte?
"Předpokládám, že u nich probíhá podobný proces, jako proběhl před dvanácti lety ve Finsku a o něco později ve Švédsku. Řekl bych, že i Kanaďané přijdou s nějakým komplexnějším programem na podporu mladých brankářů. Přece nejsou hloupí, aby si mysleli, že schovat juniory před konkurencí něco opravdu vyřeší."
Máte zprávy, jak by ten program měl vypadat?
"Podle mých informací je všechno na začátku. Oni teprve mapují, jak moc jim ujel vlak. Zjišťují, nakolik zaostávají v jednotlivých dílčích schopnostech a dovednostech svých brankářů. Tahle etapa jim bude chvíli trvat."
Mají kanadští brankáři velké rezervy?
"Je toho hodně. A nejde jen o speciální dovednosti, získávané na ledě. Velkým hendikepem mladých kanadských gólmanů je, že nedokáží tak dobře číst hru jako Evropané. Nekladou dostatečný důraz na doplňkové sporty typu fotbal, basket nebo třeba stolní tenis - nemluvě o gymnastice. Jejich výkonnost stojí na velkém drilu, ale často jsou jím svázaní a nedokáží improvizovat. Ovšem hlavní problém kanadské práce s malými gólmany spočívá podle mého v práci v klubech. Na trénincích se brankářům nikdo nevěnuje a gólmanské tréninky v klubech neexistují. Kdo si to může dovolit, platí dětem soukromé tréninky a kempy – i ty však mají velmi různou kvalitu."
Jak tahle problematika vyznívá z pohledu českého hokeje?
"No, upřímně řečeno, společných nedostatků máme hodně. Myslím, že ty, o nichž jsem mluvil, u nás až tak dramatické nejsou. Zato máme pár dalších, které zase neznají v Kanadě. V každém případě i u nás je situace s gólmany neutěšená. Také my pozorujeme, že Švédové, Finové nebo Američané mají na vrcholných mládežnických akcích lepší brankáře. A když říkám lepší, tak nemluvím o inkasovaných brankách. Mám na mysli celkový projev, dynamické schopnosti, čtení hry, práci s kotoučem… A samozřejmě především bruslení, resp. techniku provádění zákroků. Prostě je vidět, že naši gólmani neměli v žáčcích odborné vedení."
O podobných věcech se už ovšem mluví dlouho.
"To je bohužel pravda. Ale teď na svazu chystáme program, který by měl našim mladým brankářům pomoci dostat se znovu do absolutní špičky. A nemyslím tím jednoho či dva super talentované kluky, kteří měli to štěstí, že jim hlavně rodiče dokázali suplovat podporu klubu a svazu. Našim cílem je vytvořit systém, který dá mladým brankářům aspoň stejné podmínky, jako mají ve Skandinávii. Nechte se překvapit, s podrobnostmi přijdeme na začátku sezony."
© Copyright 1998 - 2014 BPA a.s., Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-5718