Vůdci dvacítky byli Hertl s Jaškinem, ale v pátém týmu MS vynikli i další perspektivní bojovníci

6. LEDNA 2013, 6:00

Václav Jáchim

(UFA, od našeho zpravodaje) Česká dvacítka několik sezon neměla tak povedený ročník, jako byl ten letošní. Parta hokejistů narozených v roce 1993 skýtá zajímavý potenciál, někteří už prošli draftem NHL, další hrají nebo brzy budou pravidelně hrát domácí nejvyšší soutež. Zatímco loni byl výkon týmu postaven na brankářovi Mrázkovi a soudržném mužstvu, letos Češi měli solidní ofenzivní sílu. Díky ní dokázali zlomit Finy nebo dvakrát Švýcary, ve čtvrtfinále však vysoko 0:7 vypadli s Američany.

Škoda téhle kaňky, hodnocení mužstva by pak bylo ještě mnohem pozitivnější. Někdo může namítnout, že konečné páté místo není důvodem k dobrému pocitu. Omyl, před rokem tohle umístění vyvolalo pochvalné reakce, po delší době se totiž dvacítka dostala do play off. Nemělo by se zapomínat, že světová špička je dneska trošku jinde. Že český mládežnický hokej pořád není v takové kondici, aby byly jednotlivé výběry rovnocenými soupeři Kanadě, Rusko, Švédsku či Spojeným státům.

Případný úspěch přinese shoda okolností, rozhodně se nestane běžnou zvyklostí. Tedy určitě ne do doby, než budou do dvacítky zase proudit hráči jako Růžička, Jágr, Reichel, Havlát nebo třeba Brendl. Letošní mužstvo tvořili bojovníci i osobnosti. Nechyběli dříči, bruslaři, technici. Jasnými lídry byli Dmitrij Jaškin a Tomáš Hertl, brzy se do dospělé kategorie prosadí i další. Například Tomáš Hyka, Radek Faksa, Tomáš Frk, Marek Hrbas, Lukáš Sedlák, David Musil nebo oba brankáři.

HOKEJISTÉ, KTEŘÍ POMOHLI DVACÍTCE K PÁTÉMU MÍSTU NA MS 2013:

BRANKÁŘI:

Patrik Bartošák (Red Deer Rebels, WHL) - Před turnajem ho zdobila výborná forma v kanadské WHL, kvalitu potvrdil i na turnaji. Do brány se dostal ve druhém duelu proti Finsku a následně chytal velmi spolehlivě. Ve čtvrtfinále obdržel tři rychlé branky, které mu poněkud kazí statistiky, jenže za podobných okolností by kapituloval i mnohem zkušenější brankář. Na MS osmnáctek byl náhradníkem, teď důležitým článkem týmu. Vítkovický odchovanec má před sebou zajímavou kariéru.

Matěj Machovský (Brampton Battalion, OHL) - Pochvala patří i jemu. Machovský nastoupil do prvního zápasu proti Švédům, po porážce 1:4 udělali trenéři změnu, načež Bartošák pustil kolegu do brány jen v nešťastném čtvrtfinále. Gólman z Opavy v OHL prokazuje velké předpoklady, ne nadarmo byl na letních kempech Los Angeles a Ottawy. Letos měla dvacítka k dispozici vyrovnanou dvojici maskovaných mužů, také o Machovském ještě uslyšíme.

Jan Lukáš (HC Olomouc) - Nenápadný brankář z Olomouce zaujal během sezony, povedly se mu třeba zápasy na listopadovém turnaji čtyř. Škoda, že na Hané nechytá první ligu, tamnímu brankovišti vládneě účastník loňského šampionátu Libor Kašík. Lukáš v Ufě trpělivě kryl záda Bartošákovi s Machovským, příkladně makal při trénincích.

OBRÁNCI:

David Musil (Edmonton Oil Kings, WHL) - Před rokem uplatňoval důraz, hrál velmi dobře, tentokrát naděje Edmontonu Oilers nebyla úplně ve své kůži. Možná Musilovi nesedělo širší kluziště. David se snažil, burcoval tým, byl jedním z těch, kteří měli největší autoritu. Ovšem nasbíral 18 trestných minut (nejvíc z týmu), na hanbě pykal v důležitých fázích zápasů proti Švédsku a USA. Čtvrtfinále nebylo podle jeho představ, to však platí také u ostatních hráčů. Musil je srdcař. Zatne zuby a v příštích letech se prosadí."

Marek Hrbas (Kamloops Blazers, WHL) - Hodně vytěžovaný obránce, který měl zkušenosti už z loňského šampionátu. Chodil do důležitých pasáží hry, rozumí si s pukem, jako jediný z českých beků vstřelil na turnaji gól. Markovi občas utekl kotouč při ofenzivní práci na modré čáře, jenomže kdo nic nedělá, nic nezkazí. Zanechal velmi dobrý dojem. V hodnocení účasti na ledě při vstřelených a obdržených brankách nejlepší český zástupce."

Petr Šidlík (Victoriaville Tigres, QMJHL) - O rok mladší zadák, který hrál bez respektu. A velmi dobře. Odchovanec jihlavského hokeje nasbíral pět nahrávek, příště v Malmö by měl být coby zástupce ročníku 1994 jednou z opor nové dvacítky. Šidlík i příkladně bojoval. Když ve skupině padl do střely, doslova se doplazil na střídačku. Ale při dalším střídání byl znovu ve hře!

Jan Štencel (HC Vítkovice Steel) - Český i světový hokej obecně trápí nedostatek perspektivních beků, dvacítka jednoho šikovného našla ve Štenclovi. Nenápadný mladík z Vítkovic hrál jako starý mazák. Potřeboval by zesílit, nemá potřebné centimetry, ovšem všechno nahrazuje citem pro hru, přehledem, odvahou. Na jaře může s osmnáctkou na šampionát do Soči, to je moc dobře."

Tomáš Pavelka (P.E.I. Rocket, QMJHL) - Nenápadný, leč platný člen české defenzivní armády. Také on hrával za Vítkovice, nyní válí s Matějem Beranem v kanadském P.E.I. Rockets. Pavelka mohl dát gól v souboji o páté místo, ale z nadějné pozice netrefil. V týmu byl však pro obrannou práci, nic nevypustil, poctivě se snažil plnit pokyny trenérů."

Štěpán Jeník (Kärpät Oulu, Finsko) - Jeho příběh je unikátní. Někdejší hráč Slavie, jenž od léta nastupuje za juniorku finského Oulu, původně nebyl v širší nominaci a tím pádem ani v oficiální publikaci pro turnaj, trenéři ho pak ovšem v poslední chvíli pozvali a zařadili do základní roty sedmi obránců! Jeník nezklamal. Je to poctivec, za každých okolností se snažil, aby dostal puk z pásma, hru si zbytečně nekomplikoval. 

Patrik Urbanec (PSG Zlín) - Ve Zlíně poslední dobou dávají příležitost mladým, Urbanec už si zahrál nejvyšší soutěž, na kontě má i premiérový gól. Během šampionátu se tolik do hry nedostal, ovšem když skočil přes mantinel, potvrdil talent. Nevedl si vůbec špatně, třeba v posledním utkání si v obranném pásmu hravě poradil s nabuzenými Švýcary. Byl klidný a vyrovnaný, svoji roli splnil.

ÚTOČNÍCI:

Dmitrij Jaškin (Moncton Wildcats, QMJHL) - Po všech stránkách hotový hokejista, který by klidně mohl nakouknout do národního týmu dospělých. Oproti loňskému šampionátu šel hodně nahoru, byl silný na puku, hrál aktivně, rozuměl si s parťáky z první formace. Soupeře dokázal srazit, nebál se, využíval sílu i šikovnost. Jaškin je od léta v kanadské juniorce, pokud bude takhle pokračovat, mohl by časem dostat šanci v NHL.

Tomáš Hertl (HC Slavia Praha) - Nejlepší český hokejista na turnaji. Chlapík s nevídaným myšlením, čte skvěle hru, umí tělem i hokejkou. Spoustu na první pohled hůř viditelné práce odmakal třeba při bránění středního pásma. Hertl dal na turnaji dva góly, oba Švýcarům. A oba vítězné. Moc chtěl další branky, ale buď mu střely blokoval soupeř (především Američané), nebo kousíček chyběl. Směle se může měřit s kanadskými či ruskými hvězdičkami.

Tomáš Hyka (Gatineau Olympiques, QMJHL) - Rychlík na bruslích. Pravák, který se jako lasička hbitě protahoval kolem mantinelu. Střílel, kombinoval, hrál s velkou chutí. Uměl být nepříjemný i přijmout tvrdost soupeře. Odchovanec Mladé Boleslavi válí druhým rokem za Atlantikem, kde zapracoval na hře do těla. Tomáš předvedl kvalitní turnaj, podobně jako Jaškin a Frk dal tři góly - nejvíc z letošní dvacítky.

Matěj Beran (P.E.I. Rocket, QMJHL) - Důrazný robustní útočník, jehož parametry vynikaly v osobních soubojích. Od disciplinární komise dostal zákaz startu na jedno utkání za faul na Fina Armiu, nenastoupil tedy proti Lotyšku. V následném duelu se Švýcary otevřel skóre, což pro něj byla odměna za nasazení a ochotu makat pro tým, kterou prokazoval po celou dobu mistrovství světa."

Michal Švihálek (HC MOUNTFIELD České Budějovice) - Ten chlapík má snad snížený práh bolesti a pořádně železné plíce. V Českých Budějovicích zatím nemají Švihálka za extraligového hráče, na šampionátu byl ale pro dvacítku nepostradatelný. Měl skvělá oslabení, dřel do úmoru. Jako výborně bránící útočník si určitě postupně vybuduje respekt. Ne nadarmo se stal na Memoriálu Ivana Hlinky 2010 nejužitečnějším hráčem turnaje.

Lukáš Sedlák (Chicoutimi Sagueneens) - Kapitán, jak má být. Tenhle dravec na bruslích nevypustil jediný střet se soupeřem, jako ohař se vydával za pukem do útočného pásma, byl velmi platný u mantinelu i v kabině. Během angažmá za Atlantikem se Lukáš zlepšil v přednostech, které ho zdobí. Hraje moderní hokej na hranici únosnosti, je to špičkový týmový bojovník.

Martin Frk (Halifax Mooseheads, QMJHL) - Ostrostřelec českého výběru. Trefil se třikrát, radosti mohlo být i víc. Útočník původem z Karlových Varů jezdil po ledě s neustále napřaženou hokejkou. A pálil jako u Verdunu. V určitých pasážích přebíral odpovědnost na sebe, ukazoval parádní vedení kotouče, stabilitu na bruslích, dravost. Jeden z důležitých předáků kvalitní české ofenzivy. A velký příslib do budoucna."

Radek Faksa (Kitchener Rangers, WHL) - Také hráč, o němž hodně uslyšíme. Před rokem přijel Faksa na dvacítky jako žolík a na první pohled byl vidět víc. Bývalý talent Třince letos nenasbíral tolik bodů, je však extrémně chytrý a šikovný. Má v sobě to, s čím se prostě musíte narodit. Přečte souboj, najde řešení, které je v konkrétní situaci účinné. V koncovce tentokrát neměl štěstí, třeba si branky schoval na příští MS ve Švédsku.

Petr Beránek (HC Orli Znojmo, EBEL) - Dvacítku letos tvořili zástupci největšího počtu soutěží v historii. Petr Beránek v minulosti hrával ve Finsku či v zámořských CHL, letos naskakuje za Znojmo v rakouské EBEL. Na šampionátu potvrdil fyzickou odolnost, snažil se plnit strategii, hodně bruslil. Proti Lotyšům byl patrně obrán o gól, ale vzal to sportovně. Měl v mužstvu důležitou roli.

Petr Koblasa (HC Energie Karlovy Vary, MHL) - Bojovník, snaživec, jenž na ledě nic nevypustil. Útočník karlovarské Energie střídal na podzim nejvyšší soztěž s ruskou MHL, při zápasech dvacítky plnil spíš obranné úkoly. Měl několik zajímavých momentů, takové hráče potřebuje každé mužstvo.

Erik Němec (HC Vítkovice Steel) - Ve Vítkovicích se ještě nastálo neprobil do prvního týmu, patrně je to ale jen otázka času. Němec měl kvalitní pohyb, hodně toho splnil při oslabeních. Do hry chodil ve čtvrté formaci, od níž jsou příspěvky do produktivity spíš příjemným bonusem. Tihle borci měli na starost především defenzivu.

Vojtěch Tomeček (HC Energie Karlovy Vary, MHL) - Jeden z nejmladších hokejistů týmů si musel na šanci počkat do poloviny základní skupiny. Když Beran dostal trest od disciplinárky, objevil se Tomeček na oficiální soupisce a od té doby pravidelně hrál. Účastník posledního MS osmnáctiletých má v MHL parádní osobní bodování, na šampionátu si žádnou čárku nepřipsal. Mimo jiné proto, že k tomu v konkurenci ofenzivních es neměl tolik prostoru.

Jakub Vrána (Linköpings HC, Švédsko) - Benjamínek českého výběru. Šestnáctiletý talent už si v Linköpingu zkusil švédskou elitserien. Odchovanec pražských Letňan má úžasné útočné schopnosti, byl k vidění v několika parádních průnicích. Je to mimořádný příslib, jenž má všechno před sebou. Sbíral zkušenosti, v posledních duelech dostávali příležitost jiní, Vrána se do hry téměř nezapojil.

REALIZAČNÍ TÝM:

Manažer týmu: Petr Komers
Hlavní trenér: Miroslav Přerost
Asistenti: Jiří Juřík, Pavel Trnka
Trenér brankářů: Jaroslav Kameš
Videokouč: Aleš Vladyka
Lékař: MUDr. Jaroslav Budín
Fyzioterapeut: Radovan Sakaláš
Hospodáři/kustodi: Leoš Mitáček a Zdeněk Šmíd

Účast hráčů na předchozích MS 20:

2011: Martin Frk
2012:
David Musil, Marek Hrbas, Radek Faksa, Tomáš Hertl, Dmitrij Jaškin, Tomáš Hyka, Lukáš Sedlák

Účast hráčů na MS 18:

2009: David Musil
2010: Martin Frk
2011:
Matěj Machovský, Patrik Bartošák (náhradník), Tomáš Pavelka, Marek Hrbas, Petr Šidlík, Štěpán Jeník, David Musil, Tomáš Hertl, Dmitrij Jaškin, Tomáš Hyka, Lukáš Sedlák, Michal Švihálek, Radek Faksa, Petr Beránek, Martin Frk
2012:
Petr Šidlík, Jan Štencel, Jakub Vrána

Fotogalerie k článku 1 snímků v galerii

© Copyright 1998 - 2014 BPA a.s., Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-5718

Dodavatel energie pro hokej