Chystá plány letních soustředění, sleduje hráče, kteří by mohli přicházet v úvahu pro národní mužstvo. Vladimír Růžička nezahálí ani v období, kdy má elitní výběr pohov. Ale pro známého workoholika a srdcaře stejně nastala velká životní změna. Čtrnáct let byl vytížen prací pro pražskou Slavii, v Edenu trávil celé dny. Jenže s tím je najednou konec. "V hale mám malý kamrlík, kde jsem si udělal kancelář. Řeším věci spojené s reprezentací, to je pro mě naprostá priorita. Celkově mám však mnohem víc volna než dřív," připouští.
Spoustu času nyní tráví doma. Hodně u televize nebo u internetu. Člověk, který byl roky zvyklý pulsovat v ohromném zápřahu, se ocitl v nové roli. "Na Slavii jsme se nedomluvili na větší spolupráci. Vláďa Pitter je kamarád, ale v klubu si věci spojené s mládeží řeší sami. Já tam nemám žádnou smlouvu, jen jsme se dohodli, že budu pomáhat u dorostu Honzovi Šťastnému. S klukama budu chodit na led, ale samozřejmě se to nedá porovnat s tím, co bylo dřív," říká reprezentační kouč, který není ve Slavii nikterak smluvně vázán.
Trenér dvojnásobných mistrů světa má před sebou další ročník své hokejové školy, která mu dá pořádně zabrat. Reprezentaci poté čekají dva letní kempy, které proběhnou na přelomu července a srpna, resp. krátce před skončením prázdnin. První zápasová akce proběhne až v listopadu, na turnaji Karjala ve Finsku. Vladimír Růžička má tím pádem mnohem víc volna. "Je fakt, že jsem byl zvyklý na jiný režim. Jsem teď většinou doma, po těch letech je to pro mě něco úplně jiného. Kdo mě zná, tak asi chápe, že z toho nejsem nadšený," hlásí.
Aby takříkajíc nevyšel z tempa, zkušený kouč proto souhlasil s návrhem, který dostal od chomutovských Pirátů. "Jardu Veverku znám dlouhé roky, jsme kamarádi. Obrátil se na mě s tím, jestli bych nechtěl být jakýmsi konzultantem ve sportovní oblasti. Ví, že mám práci u národního mužstva, ta je pro mě jednoznačnou prioritou. Ale činnost u národního mužstva není v určitém období až tak intenzivní. Domluvili jsme se tedy, že budu působit jako pomocník. Že v některých věcech můžu poradit," připomíná.
Růžička už absolvoval několik cest do Chomutova. Nejde o oficiální roli, kapitán olympijských vítězů ale nic netají. "Konzultujeme sportovní témata, poslední dobou to bylo hlavně v oblasti výběru hráčů," připouští. Do klubu, který na jaře opustil Tipsport extraligu, zamířili kupříkladu bývalí slávisté Dušek, Drtina nebo Kopřiva. Kanaďana McGregora zná dobře nový kouč Břetislav Kopřiva, další zámořští hokejisté Moore a Scalzo zase hráli v německé DEL, o níž má parádní přehled sportovní manažer Boris Čapla.
Také příchod kouče Kopřivy tak trochu ovlivnil Růžička, i když nepřímo. "Vedení Chomutova vědělo, že jsem Břéťu doporučoval do Slavie. Známe se velmi dobře, máme podobný pohled na hokej. Když jsem byl ještě ve Slavii, Břéťa mi dva roky dělal klubového skauta. Vedení Pirátů jsem o Kopřivovi řekl názor. Když jsem se pak s Jardou Veverkou domluvil na určité roli poradce, je pro mě jednodušší spolupracovat s trenérem, kterého dobře znám. Probíhají mezi námi konzultace, totéž samozřejmě i s Borisem Čaplou," doplňuje.
Pro chomutovský klub může být pomoc Růžičky velmi přínosná. Piráti v minulých letech investovali značné finanční prostředky do hráčů mnohdy proměnlivé úrovně, chyběla ideální sportovní koncepce. Některé kroky nebyly efektivní. Pohled na současné dění vypadá jinak. Klub údajně upravil mzdovou politiku hokejistů, chce dát prostor mladým talentům, při doplňování kádru o zkušenější bojovníky postupuje mnohem obezřetněji. Cíl je přitom jasný - okamžitý návrat mezi elitu. V roli poradce k tomu má pomoci i reprezentační kouč.
© Copyright 1998 - 2014 BPA a.s., Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-5718