Vítězství ve skupině nám medaili nezajistí. Musíme se hodně zlepšit, varuje Brian Burke

24. ÚNORA 2010, 0:00

Pavel Krupička

Kdo čekal od generálního manažera USA Briana Burkea slova uspokojení po vítězství nad Kanadou, které jeho svěřencům zajistilo nejlepší nasazení pro vyřazovací boje, čekal marně. Muž zodpovědný za podobu americké reprezentace na pondělní tiskové konferenci sice některé hokejisty pochválil, ale celkovou hru týmu - i přes plný počet bodů získaných ve skupině - podrobil kritice.

„Za to, že skončili první po základní části, medaili nedostanou. Je pěkné, jak dopadli, ale pokud to nepotvrdí dále, všechna snaha přijde vniveč. Nejsem spokojený s naší hrou, rozhodně není důvod přijímat poklony,“ vyzývá Burke své svěřence k probuzení ze sladkého snu. „Hodně kluků nezahrálo tak, jak je třeba, pokud se chceme dočkat nějakého úspěchu.“

„Musíme hrát podstatně lépe. Potřebujeme, aby každý přiložil ruku k dílu. Zatím nás, podle mého názoru, táhne asi deset lidí. Nejsem nespokojený s prvním místem, ale je nutné, aby zatáhlo za provaz i dalších deset,“ dodává Burke.

Výsledky hokejové „super neděle“, jak pokřtili poslední den základní části turnaje zámořští novináři, nemusejí podle generálního manažera Toronta předznamenávat vůbec nic. „Kanada neměla svůj den, neměli ho ani Švédové. Teď do sebe teprve začínají zapadat jednotlivá kolečka a pokud se neusadí naše soukolí, všechno přijde nazmar. Teprve nyní se ukáže, jestli jsme přivezli správný tým a budeme za to oceněni či nikoliv.“

V brankovišti se Američané v Ryanu Millerovi určitě nespletli. „Lidé říkají, že Kanada nezahrála dobře, ale s tím nesouhlasím. Nebýt Ryana, nezasloužili bychom si vyhrát, ale kvůli tomu ho tady máme. Podle mého patří letos k nejlepším gólmanům v NHL.“

Uznání si vysloužil také autor dvou branek, obránce Brian Rafalski, jenž dle Burkea odehrál nejlepší utkání svého života. Mezi ty, na něž se vedení týmu určitě nezlobilo, zapadli i Jack Johnson a Ryan Kesler.

Jedno jméno Burke přímo nezmínil, ačkoliv jistě patří do skupiny desíti hokejistů pochválených souhrnně na začátku. Chris Drury. V souvislosti s jeho zapsáním do nominace na začátku ledna se rozvířilo nejvíce debat, ale kapitán NY Rangers dokazuje, že se v něm manažeři a trenéři nespletli. Drury i přes dva vstřelené góly nepatří k největším ofenzivním hvězdám, ale odvádí obrovské pensum černé práce.

„Dlužím obrovskou omluvu Chrisi Drurymu, o kterém jsem tvrdil, že nepatří do výběru USA. Je jedním z jeho nejlepších hráčů,“ sportovně uznal i Jeremy Roenick, někdejší hokejista NHL. Hlavní kouč Ron Wilson už po prvním utkání přirovnal Druryho ke kapitánovi amerického týmu, který se před třiceti lety postaral o „Zázrak na ledě“ Mikeu Eruzionemu. Současný mluvčí kabiny Jamie Langenbrunner hovoří v obdobném duchu.

„Chris je stmelujícím prvkem. Říkal jsem to, už když lidi zpochybňovali jeho nominaci. Neznám moc hráčů, kteří by se hodili víc než on,“ tvrdí Langenbrunner. „Jsem šťastný, že je tu s námi. Je jedním z těch, jejichž výkony v krizových situacích rostou. Cítí se dobře, když je pod tlakem, a vydá ze sebe všechno.“

© Copyright 1998 - 2014 BPA a.s., Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-5718

Dodavatel energie pro hokej