Mel to být boj na ostří nože mezi dvěma legendami ruského hokeje a zároveň bývalými spoluhráči. Před pravidelnou konferencí ruského svazu byl dlouho jediným kandidátem na pozici prezidenta Vladislav Treťjak (na snímku), jenž nastoupil už v roce 2008. Před několika dny se poněkud nečekaně přidal Vjačeslav Fetisov - a na svého soka vypálil několik pořádně jedovatých šípů. Zazněla kritika výsledků z olympijských her, práce s mládeží i celkového rozvoje hokeje. Jenže Fetisovova aktivita nakonec vyzněla spíš jako nic neříkající výstřely do tmy.
Na konferenci, která proběhla dnes v Moskvě, se totiž žádná revoluce nekonala. Kdo čekal, že Fetisov nastartuje proud změn, musel být zklamán. Za téma volebního boje si vzal vystoupení sborné na hrách ve Vancouveru a v Soči, bývalý vynikající bek především nešetřil Treťjak, za jehož vlády "podnikal svaz nekoncepční kroky, nepracoval na vzdělání trenérů ani nehledal společné zájmy s Kontinentálníá ligou," jak Fetisov řekl v jednom z rozhovorů před konferencí.
Treťjak bral konkurenci relativně s nadhledem. "Vjačeslav Fetisov má jistě dost znalostí, budu rád, pokud se přidá a pomůže nám na úkolech pracovat. Moje snaha je pořád stejná - chci se zaměřit na reprezentaci, zlepšení systému mládeže a na celkový progres hokeje v zemi," řekl. Sokovi nabídl možnost společné cesty. Ovšem těžko říci, zda Fetisov nabídku přijme. Jeho porážka u delegátů konference totiž byla drtivá.
Fetisov zskal pouhých jedenáct hlasů, Treťjak 125. A tudíž začne další čtyřleté volební období, od roku 2008 už třetí. Hlasování bylo veřejné, před volbou proběhly projevy obou kandidátů. V diskusi vystoupili i někteří jiní skvělí hokejisté minulosti. Vesměs se vyslovili pro Treťjaka. "Slyšel jsem, co nám řekl Fetisov. Ale to nebyl program! Čekal bych, že se dozvíme víc podrobných informací, že se půjde do hloubky," reagoval Vladimír Petrov.
Jeho dřívější spoluhráč z útoku CSKA Moskva a sovětské reprezentace Boris Michajlov byl mnohem ostřejší. "Fetisov řekl, že jsme mohli vyhrát olympiádu v Turíně. Byl jsem tehdy členem trenérského štábu a tvrdím, že nemohli. Víc k tomu nepovím. Před Vancouverem a Soči měl národní tým kvalitní podmínky na přípravu. Nevyšlo to, ale svaz dělal maximum. Úkoly nesplnili trenéři, letos konkrétně Biljaletdinov. Vinit z toho Treťjaka - to je velmi zavádějící," poznamenal.
Podle internacionála Borise Majorova byl volební boj tak trochu střetem filozofií, kudy by se měl ruský hokej ubírat. "Líbilo se mi vystoupení Treťjaka. Chce, aby se hokej vydal směrem v souladu s federálním programem na rozvoj tělovýchovy a sportu, podle něhož už nějakou dobu funguje například ruský fotbal. Fetisov? Jeho program byl mimo realitu. Pamatuju si, jak se svého času posuzovalo, jestli má jít ruský hokej po vzoru sovětském nebo americkém. Díky některým, kteří přivezli na Rudé náměstí Stanley Cup, začaly naše děti snít o NHL a v mladém věku odcházely do zámoří. Teď se to naštěstí mění, na Rudé náměstí vozíme pohár pro mistry světa," poznamenal emotivně.
V rámci předvolebního boje pronesl Fetisov několik kontroverzních vyjádření. Například - kdyby byl prý on v pozici šéfa svazu, na olympiádě 2014 by zápas Rusů s USA nepískal Američan. Nebo - sborná by určitě vybojovala na hrách ve Vancouveru nebo letos medaili. Jenže legendární obránce zapomněl, že především musí přesvědčit delegáty, nikoli čtenáře médií. Na poli politiky selhal. Fetisov získal podporu jen u čtyř regionů a několika bývalých veteránů. Drtivá většina stála za Treťjakem.
Do měření sil dvou bývalých spoluhráčů se promítly i jiné zájmy. Treťjak je znám velmi dobrými vztahy s politickými špičkami, především s prezidentem Putinem a ministrem sportu Mutkem. Fetisov také není slabý kalibr, nicméně do volební akce vstoupil příliš pozdě. Převážně jen kritizoval a alibisticky hledal případná slabá místa systému, ovšem konstruktivní řešení nenabídl. Tím také padla varianta, že by v jeho osobě získala větší zastoupení KHL. Mocná liga se navenek tváří vůči svazu přátelsky, ale nedávné dohody o počtu cizinců a dalších klíčových oblastech ukázala, že jednota obou subjektů asi hned tak nenastane.
Po konferenci je jasné, že rozložení sil v ruském hokeji zůstane zachováno. Treťjak reprezentuje silný svaz, relativně nezávislý na přání soutěží a úzce spojený s ministerstvem sportu. To hlasující bezpochyby ovlivnilo. Trojnásobný olympijský vítěz si navíc vybudoval ohromný respekt v zahraničí, ostatně v Treťjakův prospěch se veřejně vyslovil třeba Bob Nicholson, donedávna dlouholetý šéf Hockey Canada. O přátelství s Reném Faselem ani nemluvě.
© Copyright 1998 - 2014 BPA a.s., Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-5718