Věčně optimistický Bettman se nebojí ani dopadů finanční krize

10. PROSINCE 2008, 11:00

Pavel Krupička

Dvoudenní zasedání Rady guvernérů NHL bylo tak naplněné úvahami o tíživé finanční situaci ve světě, že delegáti zvládli během pondělí probrat jen dva ze zhruba dvaceti bodů programu. Když se vlastníci klubů a generální manažeři v úterý rozcházeli, loučil se s nimi komisař soutěže Gary Bettman povzbudivými slovy.

“Žádnému z klubů v tuto chvíli nehrozí bankrot. Pokud jde o tuto sezónu, všichni jsou v klidu, očekáváme dokonce ekonomický růst. Když budeme mluvit o další, panuje určitá nejistota, ale převládá opatrný optimismus,” odmítl škarohlídy Bettman. “Vím, že mnozí z vás mě obviní, že jsem optimista, ale má tvrzení jsou založena na reálných hodnoceních toho, jak si kluby stojí. Neznamená to, že všechny jsou v perfektním stavu, ale to nemá s krizí spojitost. Ty, které si nevedly dobře, si dobře nevedly ani před rokem.”

Aktuální sezónu už mají kluby z podstatné části příjmově zajištěnou, ať už z prodeje permanentních vstupenek, televizních práv či pronájmu stadiónů. Jak už zmínil komisař NHL, větší problémy mohou nastat s tou další.

“Rozhodně nejsme v situaci, kdy bychom vyklízeli pozice,” podpořil svého šéfa jeho zástupce Bill Daly. “Jen se snažíme hledat oblasti, kde bychom mohli snížit výdaje. Jedním z důvodů současné situace je strach. Strach, který je živen sám sebou. Nechceme žít v atmosféře paniky, která lidem znemožňuje fungovat normálním způsobem. Majitelé vědí, jaká je realita. Vědí, že se podle toho musí zařídit.”

Brian Burke, který se přednedávnem ujal funkce prezidenta a generálního manažera Maple Leafs, sází na zkušenosti mužů stojících v čele hokejových organizací. “Určitě si nemyslíme, že by některé z odvětví nebo některý z klubů bylo schopné čelit recesi úplně, ale týmy jsou vlastněny ostřílenými byznysmeny. Hodně z nich v minulosti zažilo nějakou formu finančního úpadku, takže není důvod k panice.”

Přesto byly mezi kluby NHL mnohé, které v poslední době nedbaly varovných signálů a naplno využívaly prostoru poskytnutého navyšujícím se platovým stropem. Zatím se do problémů nedostaly a neměly by v nich být ani v dalším roce, kdy předpovědi slibují jen nízký propad horní hranice vyplácených mezd, ale v sezóně 2010-11 mohou doplatit na svoji neprozřetelnost.

“Kdybych já někdy vedl hokejový klub, snažil bych se držet filozofie krátkodobějších kontraktů,” přichází s pozdní radou Gary Bettman. “Pokud v příští sezóně poklesnou příjmy, což není jisté, ale vycházejme z toho předpokladu, budeme mít v sezóně 2010-11 strop níž. Kluby, které uzavřely mnoho velkých smluv bez ohledu na ekonomické podmínky, budou muset řešit hodně personálních otázek. Nikdy nevíte, co přijde, proto jsem vždy věřil v systém, který je přizpůsobivý.”

Bettman není sám, kdo by obracel v ruce každý dolar. O generálním manažerovi New Jersey Lou Lamoriellovi se to ví už dávno. Bělovlasý muž kroutil hlavou už při červencovém otevření trhu s volnými hokejisty, kdy bylo během jediného dne slíbeno hráčům zhruba 400 miliónů dolarů.

“Máme velké štěstí, že máme hodně svých hráčů pod smlouvou,” může usínat s klidným srdcem Lamoriello. “Pořád je nutné nahlížet věci stejnou optikou – uvědomit si vlastní situaci, podívat se na své hráče a na to, co si přejete. Měli byste si stanovit vlastní platový strop a nenechat si ho určovat ligou. Pokud chcete uspět, musíte mít určité rezervy. Nejsme jiní než ostatní, ale neztratili jsme přehled o tom, co se děje ve světě financí.”

© Copyright 1998 - 2014 BPA a.s., Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-5718

Dodavatel energie pro hokej