Unie pokračuje ve válce slov a čísel

17. PROSINCE 2004, 7:00

Pavel Krupička

Dva dny po neúspěšné schůzce mezi NHL a NHLPA táhne hráčská asociace do další řečnické bitvy. Ředitel Unie Bob Goodenow včera rázně popřel tvrzení vedení ligy, že návrh nové kolektivní smlouvy, který jeho strana předložila, přinese klubům i celé soutěži další ztráty.

 „Závěry, se kterými Liga přišla, vytvořily zcela matoucí, iluzorní a ničím nepodložený obraz návrhů NHLPA,“ postěžoval si Goodenow. Na podporu svých slov si vypůjčil oficiální čísla, kterými se vedení soutěže ohání, a dosadil je do plánů předkládaných hráčskými odbory. Výsledek: v příštích třech letech by mělo 24procentní snížení platů přinést pro kluby zisk 275,5 miliónu dolarů – a ne ztrátu ve výši přesahující 568 miliónů, jak tvrdí NHL.

Goodenowův zástupce Ted Saskin vysvětlil, co je příčinou tak velkého rozdílu. NHL údajně při kalkulaci předpokládaných výdajů na hráčské platy přihlížela k vývoji za posledních deset let, zatímco při odhadu příjmů brala v úvahu kratší období. „Musíte srovnávat jablka s jablky. Nemluvte o nárůstu mezd o 12,1 procenta, ke kterému došlo v období výrazného zvýšení příjmů v devadesátých letech, když přitom ignorujete příjmová čísla za stejné období,“ rozhořčil se Saskin.

Podle oficiálních čísel vzrostly příjmy v inkriminovaném období v průměru o 9,4% za rok, tedy o mnoho více, než jsou Ligou udávaná tři procenta. Jenže právě tříprocentní hodnota sloužila vedení NHL při prognózách na další roky. V příští sezóně by tak kluby tratily 72 miliónů, v další 184 miliónů a 313 miliónů během třetího roku. NHLPA nabízí jiná čísla – zisk 58 mil. během ročníku 2004-05 a 92, resp. 126 miliónů v dalších dvou letech.

„Netvrdíme, že příjmy v příštích letech vzrostou o 9,4 procenta a mzdové náklady o 12,1 procenta. Ve skutečnosti věříme číslům z posledních pěti let, po všech rozšířeních soutěže. Ta mají vyšší vypovídací hodnotu,“ upřesnil Goodenow. „Podle oficiálních údajů NHL se za pět let se příjmy klubů v průměru zvýšily o 7,8 procenta, zatímco výdaje na platy hráčů jen o 7,3 procenta.“ Jestliže by se vzala v úvahu tato čísla, lišily by se odhady obou organizací pro nejbližší tři roky téměř o miliardu – Unie předpovídá zisk 412 miliónů, Liga ztrátu 567 miliónů.

„Tohle všechno je velmi názorným příkladem toho, jak si někteří lidé představují partnerství, a jak, vzhledem k chování lidí, nefunguje. Je těžké se spolehnout na jejich čísla, když vidíte, jak si s nimi hrají. Situace se tím jenom komplikuje,“ pokusil se Goodenow promluvit do duše partnerům u jednacího stolu.

Ty však nechává vyjádření protistrany klidným. „Stojíme si za svými analýzami, které vycházejí z průměrného ročního růstu 3 procenta. Nebudeme celou záležitost dále komentovat,“ odtušil vrchní vyjednávač ligy Bill Daly.

© Copyright 1998 - 2014 BPA a.s., Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-5718

Dodavatel energie pro hokej