Pittsburghská pohádka dospěla ke šťastnému konci. Majitelé hokejových Penguins se v uplynulých dnech dohodli s představiteli města a státu na způsobu financování výstavby nové haly, ve které budou Tučňáci hrát své zápasy minimálně po dobu 30 let.
"Dnes je velký den pro hokej,” zahájil v úterý Mario Lemieux (na snímku) tiskovou konferenci, na které informoval o výsledcích jednání. “Jsem rád, že vám mohu oznámit podepsání smlouvy s městem, okresem a státem Pennsylvania, podle které tu zůstaneme dalších třicet let. Tohle byl můj cíl a já jsem rád, že jsme ho konečně dosáhli. Těšíme se na vše, co čeká náš mladý tým.”Než se Sidney Crosby, Jevgenij Malkin či Marc-Andre Fleury budou moci sklouznout po ploše nové arény, budou si muset pár roků počkat. Předpokládá se, že budova bude připravena k užívání před začátkem sezóny 2008-09. Do té doby byla prodloužena stávající nájemní smlouva Penguins v přesluhující Mellon Aréně, nejstarším hokejovém svatostánku NHL.
Náklady na výstavbu nového stadiónu se budou pohybovat kolem 290 miliónů amerických dolarů. Tučňáci podle smlouvy každý rok zaplatí 2,2 mil. nájemného a jsou povinni sehnat další dva milióny prostřednictvím sponzora, jehož jméno aréna ponese. Pokud se jim to nepodaří, doplatí chybějící peníze ze svého. Pět set tisíc dolarů půjde navíc každoročně z klubové pokladny na výstavbu a údržbu parkovacích garáží.
V rozpočtu se dostane také na řešení, které bylo pro všechny zúčastněné zpočátku plánem číslo jedna – na příspěvky z provozování výherních automatů ve městě. I když společnost Isle of Capri, na kterou vedení Penguins sázelo, licenci nezískala, vítěz výběrového řízení se zavázal k určité formě finanční výpomoci.
Don Barden bude každý rok platit 7,5 mil. dolarů z výnosu svých “mašinek”, stejnou částkou přispěje státní fond dohlížející na ostatní zisky z kasin. Daňoví poplatníci z okresu Allegheny mohou zůstat v klidu, na jejich peníze se nesáhne. V případě, že by stavební náklady překročily předpokládanou výši 290 miliónů, podělí se o ně napůl klub a stát. Vše, co případně půjde přes 310 mil. USD, zaplatí Tučňáci.
Guvernér Ed Rendell přiznal, že jednání byla mnohem komplikovanější, než tomu bylo u jiných sportovišť v regionu, protože Tučňákům nabízela své služby i jiná města ve Spojených státech. “Smlouvy o halách dalších čtyř klubů v Pittsburghu a Philadelphii (Pirates, Steelers, Phillies a Eagles) se domlouvaly snáze, protože jsme prakticky neměli konkurenci. Tady bylo Kansas City, které přišlo s velmi dobrou, podle některých dokonce ohromnou nabídkou. Museli jsme zareagovat,” líčí nejvyšší státní představitel Pennsylvanie.
Vstřícným rokem podle Rendella bylo, že hokejovému klubu bylo odpuštěno osm a půl miliónu dolarů, které měl podle původních propozic ještě zaplatit. Penguins místo toho obdrží deset miliónů jako jakési odškodné za průtahy v jednání a na odkoupení nemovitostí v místě, kde se bude stavět.
Penguins patří k šestici týmů, která v roce 1967 při první velké expanzi NHL rozšířila řady mužstev National Hockey League na dvojnásobek. Letos oslaví čtyřicet let působení v soutěži spolu s Los Angeles Kings, Dallas Stars (dříve Minnesota North Stars), Philadelphia Flyers a St. Louis Blues. Poslední z party – California Seals, se po devíti sezónách přestěhovali do Clevelandu a později sloučili s Minnesotou.
Na dva Stanley Cupy z počátku devadesátých let se pokusí navázat nová generace. Její příslušníci neskrývají uspokojení, že mohou setrvat ve městě, které neodmyslitelně patří na hokejovou mapu Spojených států.
“Jsem si jistý, že každý je šťastný, že zůstáváme. Zvláště pak fanoušci,” říká Ryan Malone, který v Pittsburghu nese dál rodinnou pochodeň zažehnutou v roce 1976 otcem Gregem. “Nikdo jsme nechtěli odejít.” Sidney Crosby dodává: “Je skvělé vědět, že se vše vyřešilo a už se o tom nemusíme bavit.”
© Copyright 1998 - 2014 BPA a.s., Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-5718