Toronto znovu uvidí testy talentů pro draft NHL, český hokej bude zastupovat pouze Jan Košťálek

21. KVĚTNA 2013, 12:00

Václav Jáchim

Je to tradiční akce, která v posledních 20 letech neodmyslitelně patří do příprav před vstupním draftem NHL. V kanadském Torontu se na přelomu května a června pravidelně scházejí vybraní mladíci, jimž jsou v následném draftu přisuzovány největší šance. Letošní NHL Scouting Combine potrvá do soboty 1. června, kluby NHL pozvaly favority výběru i hráče, kteří jsou nějakým způsobem zajímaví, nicméně skauti zatím nejsou o jejich přínosu pro tým úplně přesvědčeni. Český hokej bude tentokrát zastupovat pouze obránce Jan Košťálek (na snímku), jenž sezonu strávil v kanadském týmu Rimouski Oceanic.

Většina hokejistů danného ročníku (letos jdou do draftu junioři narozeni do 15. září 1995) už během uplynulých měsíců postoupila osobní pohovory se skauty klubů, zaměstnanci týmů NHL viděli jednotlivé naděje v domácích soutěžích i na turnajích typu mistrovství světa do 18 či 20 let. Přesto není dobré brát pohovory a testy v Torontu na lehkou váhu.

Zmíněná instituce pořizuje během sezony nezávislá pořadí odhadu draftu. Úřad centrálního skautingu zvlášť pro hráče ze Severní Ameriky a z Evropy, jiné společnosti jako kupříkladu International Scouting Service nebo Red Line Report sestavují společné žebříčky. První kolo se většinou moc neliší, ta další už ano. Při draftu se totiž vždycky promítají především potřeby jednotlivých týmů, každý klub NHL má profesionální oddělení skautů, kteří mají svoji strategii. Tím pádem není nouze o různá překvapení.

NHL Scouting Combině může napovědět, co od jednotlivých talentů očekávat. Týmy NHL vědí, čeho jsou jednotlivci schopni na ledě, při pohovorech se ale odhalí jejich psychika a mentální předpoklady. Skauti na to mají různou metodiku, zejména vhodně zvolené dotazy. Jeden z nejtradičnějších zní, co by junior udělal s první výplatou. Další - proč si dotyčný myslí, že by klub NHL měl draftovat právě jeho. A podobně.

Při ústních debatách je výhodou slušná znalost angličtiny, kluby ale mají k dispozici překladatele. U talentů z Ruska, Švédska či České republiky hraje na prvním místě roli hokejové umění. Někteří hráči už mítinky se skauty absolvovali během sezony, jiní třeba tolik ne. Na ty pak čeká seriál tolika schůzek, že večer padnou v hotelu do postele pořádně vyčerpaní. V minulosti nebylo ničím neobvyklým, když někteří junioři absolvovali schůzky třeba i s 22 až 25 kluby NHL během dvou dní!

To hlavní ovšem přichází v závěru týdenního pobytu, kdy testy fyzické připravenosti hráčů uskuteční tým Dr. Norma Gledhilla, profesora York University. Připraveno je třináct testů zaměřených na sílu, vytrvalost, bojovnost a celkovou zdatnost juniorů, každý probíhá v nezávislém prostředí pod dohledem zaměstnanců i postgraduálních studentů univerzity.

Hokejové naděje zvedají například činky v tzv. bench pressu. Jinde uplatňují rychlost a mršnost na překážkové dráze. Sílu dolních končetin odhalí skoky z místa. Zřejmě nejcennějším ukazatelem je test VO2 max, kdy hokejisté šlapou na rotopedu potřebnou intenzitou do vyčerpání. Při testech lze leccos získat i dost ztratit, obecně ale samozřejmě platí, že kluby budou na draftu vybírat především podle hokejových dovedností a komplexních předpokladů.

Na letošní akci je pozvána stovka hokejistů, Českou republiku bude zastupovat pouze Jan Košťálek (na snímku). Obránce kanadského týmu Rimouski Ocenic, jenž vyrostal v pražské Spartě, má podle předběžných odhadů šanci umístit se ve druhém či třetím kole draftu. Další Češi jsou na tom hůř, také proto do Toronta nejedou. Startovní pole ale ještě mohou ovlivnit omluvenky, někteří hráči léčí po sezoně zdravotní problémy, jiní mají pro změnu studijní povinnosti. Ale většina očekávaných hvězd letošního draftu na NHL Scouting Combine bude.

Kdo byl také pozván na NHL Scouting Combine 2013 do Toronta:

Hráči, kteří působili v Severní Americe:
Seth Jones, Nathan MacKinnon, Jonathan Drouin, Darnell Nurse, Sean Monahan, Hunter Shinkaruk, Valentin Zykov, Jan Košťálek, Mirco Müeller, Max Domi, Kerby Rychel, Nikita Zadorov, Oliver Björkstrand, Nick Sörensen, Jordan Subban.

Hráči, kteří působili v Evropě:
Alexander Barkov, Valerij Ničuškin, Elias Lindholm, Rasmus Ristolainen, Alexander Wennberg, Andre Burakowsky, Jacob De La Rose, Robert Hägg, Pavel Bučněvič, Marko Daňo.

Fotogalerie k článku 1 snímků v galerii

© Copyright 1998 - 2014 BPA a.s., Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-5718

Dodavatel energie pro hokej