Tomáš Kaberle poprvé opouští Toronto, reprezentační zadák míří do Bostonu

18. ÚNORA 2011, 16:26

Pavel Krupička

Po dvanácti sezónách v Torontu vyplněných nesčetnými spekulacemi, kam a za koho bude Tomáš Kaberle (na snímku) vyměněn, ta chvíle skutečně nastala. Český reprezentační obránce odchází do Bostonu za možnost výběru v prvním kole letošního draftu, podmíněnou druhou volbu v roce 2012 a práva na útočníka Joea Colbornea. K novým spoluhráčům by se měl připojit už při utkání v Ottawě. "Bylo na čase posunout se dál. Jsem rád za šanci jít do Bostonu," svěřil Kaberle reportérovi kanadské televize Sportsnet.

"Jménem celé organizace chci poděkovat Tomášovi za všechno, co pro nás odvedl na ledě i mimo něj," loučil se s odcházejícím hokejistou generální manažer Toronta Brian Burke. "Nikdy není snadné vyměnit hráče, který se chová tak profesionálně jako on."

Kaberle musel dát k výměně Torontu povolení, protože měl ve své smlouvě klauzuli, že nesmí být bez svého souhlasu vytrejdován. V této sezoně má kladenský odchovanec platný kontrakt, který mu zaručuje příjem 4,25 milionu dolarů. Pokud neuzavře s Bruins novou smlouvu, může se stát 1. července nechráněným volným hráčem. V případě, že bude v Bostonu pokračovat nebo Medvědi letos postoupí do finále Stanley Cupu, získá Toronto výše avizovanou druhou volbu v draftu.

Javorové listy, které byly ještě před týdnem bez první volby v letošním draftu (věnovaly ji před půldruhým rokem právě Bostonu za Phila Kessela), mají teď dvě. Kromě té zrovna vydobyté si další vysloužily v pondělí při trejdu Krise Versteega do Philadelphie.

Za dvanáct sezon v dresu Maple Leafs odehrál Kaberle v NHL 878 zápasů a připsal si 520 bodů za 83 gólů a 437 asistencí. V play off, kde Toronto v uplynulých pěti letech chybělo, přidal v 77 zápasech šest branek a 22 přihrávek. Toronto jej draftovalo v roce 1996 až v osmém kole jako celkově 204. v pořadí, ale ofenzivní zadák se zařadil mezi hlavní opory klubu. Z hokejové Mekky odchází jedenáctý nejproduktivnější hráč v historii organizace a druhý nejvíce bodující zadák, za legendárním Švédem Börjem Salmingem.

"Tomáš byl skvělý učitel. Naučil mě hodně nejen tím, že jsem ho mohl sledovat, ale také si mě často bral stranou a vysvětloval mi různé herní situace," říká mladý Kaberleho parťák z defenzívy Luke Schenn, který se po necelých třech sezónách v klubu stává spolu s Nikolajem Kuljominem a Michailem Grabovským služebně nejstarším mužem Toronta. "O tom, že může být vyměněn, se povídá už od chvíle, kdy jsem tady před třemi roky začínal. Pro mě je nemilé vidět ho odcházet, protože se o mně staral, na druhou stranu má konečně šanci zabojovat o Stanley Cup."

Jednadvacetiletý Colborne působil na farmě Bostonu v Providence a v této sezoně si připsal v 55 duelech 26 bodů za 12 branek a 14 asistencí. Bruins si jej vybrali v roce 2008 v prvním kole draftu na 16. pozici. Vzhledem ke svým fyzickým parametrům (výška 196 cm, váha 98 kg) by mohl být pro Toronto příslibem, ale podle vyjádření skautů je nedokáže zatím patřičně uplatnit na ledě.

Aby si Medvědi uvolnili ruce pro angažování rakovnického rodáka, při jiném pátečním trejdu nabídli Atlantě útočníka Blakea Wheelera a obránce Marka Stuarta výměnou za forvarda Riche Peverleyho a slovenského zadáka Borise Valábika. Wheeler svoji třetí kompletní sezónu v Bostonu utne na 58 utkáních a 27 bodech (11+16). Univerzálnější Peverley, který může nastupovat na křídle i ve středu útoku, odehrál letos za Thrashers o zápas více a má také lepší celkovou bilanci (14+20). Od ledna 2009, kdy byl získán z waiver listu Nashvillu, nevynechal v novém působišti jediné utkání.

Marku Stuartovi patřila v hierarchii beků Bruins většinou sedmá pozice a v Atlantě na tom bude podobně. Valábik se po dvou relativně úspěšných sezónách letos v prvním týmu Atlanty neuchytil.

© Copyright 1998 - 2014 BPA a.s., Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-5718

Dodavatel energie pro hokej