Svaz řeší hybridní zakázané uvolnění, bude platit ve všech soutěžích? Musíme to zvážit, ví Lener

8. SRPNA 2014, 13:14

Adam Bagar

Jednou z novinek nové sezony je také hodně diskutované hybridní zakázané uvolnění. Zatím však není úplně jasné, ve kterých soutěžích bude přesně uplatňováno. S jistotou v té elitní tuzemské, dále v první lize a také v extraligách juniorů či staršího dorostu. Nad nižšími soutěžemi se však zatím vznáší otazník. Jasno má být už ve středu 13. srpna, kdy v Břeclavi zasedne Výkonný výbor ČSLH. "Musí se to zvážit a vzít všechna pro a proti," hlásí svazový šéftrenér Slavomír Lener (na snímku) v rozhovoru pro hokej.cz.

Spousta fanoušků si pokládala otázku, jak budou rozhodčí zvládat uplatnění nového pravidla o hybridním zakázaném uvolnění v rámci druhé ligy a nižších mládežnických soutěží. Je však pravděpodobné, že v těchto ligách se bude tento prohřešek posuzovat ještě postaru. "Musí to zvážit Výkonný výbor a rozhodnout. Už ve středu 13. srpna zasedá v Břeclavi," prozrazuje šéftrenér Českého svazu ledního hokeje Slavomír Lener.

"Tam se rozhodne o tom, jestli to bude platit celoplošně, nebo třeba jen v extraligách juniorů, staršího a mladšího dorostu. A taky v lize juniorů, protože v baráži se uplatňují pravidla extraligy juniorů a mužstva by měla být na toto pravidlo zvyklá. Tam by to logiku určitě mělo, v extraligách staršího a mladšího dorostu se postupuje přímo, takže by zachování současného pravidla nemuselo nikomu vadit," vyjadřuje se k mládeži.

Nejjednodušší variantou by každopádně bylo řídit se novými pravidly ve všech ligách. "Má to svou logiku, aby bylo hybridní zakázané uvolnění uplatňováno celoplošně," přiznává Slavomír Lener. "Je to ale i otázka tlaku na rozhodčí a dostatečného počtu kvalitních arbitrů. Musí se to zkrátka posoudit a vzít všechna pro a proti. Je potřeba zvážit, co je víc schůdnější a reálnější, aby to fungovalo," myslí si bývalý reprezentační trenér.

Většina hokejistů příliš neví, co od tohoto nového pravidla očekávat, i proto uspořádal svaz pro všechny kluby nejvyšších soutěží speciální přednášky, které jim mají hybridní zakázané uvolnění více přiblížit. "Těch situací, kdy útočící hráč dojíždí kotouč, přestože byl puk vyhozen za půlící čárou, je opravdu minimum. Ve většině případů bude bránící hráč blíže ke kotouči a bude se automaticky pískat jako dosud," poodkrývá.

"Takže není potřeba z toho dělat velkou vědu. Vlna pochybností, jestli se to zvládne, není na místě," doplňuje Lener. Hodně se hovoří také o zvýšené možnosti zranění, i to však zkušený trenér popírá. "Rozhodčí musí písknout už na čárkách, takže je tam k mantinelu stále zhruba sedm metrů. K soubojům na brankové čáře by tak nemělo prakticky docházet," pokračuje Slavomír Lener, jenž v nové sezoně očekává víc gólů.

"Pravidla jsou přijímána po vzoru NHL, aby to zrychlilo hru a bylo co nejméně přerušování či prostojů. A hlavně, aby se podpořila ofenziva. Pravidlo hybridního zakázaného uvolnění vše splňuje. Pokud bude tým jen vyhazovat, tak se to pískne dříve. A pokud chcete puk dojíždět, pak to podpoří útočné týmy, což je dobře. I další nová pravidla podpoří ofenzivu. Očekávám, že bude padat více gólů. A o tom hokej je," zakončuje.

Fotogalerie k článku 1 snímků v galerii

© Copyright 1998 - 2014 BPA a.s., Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-5718

Dodavatel energie pro hokej