Poněkud protichůdné informace proudí z Ruska o tom, kdo bude po krachu na olympijských hrách v Soči hlavním koučem sborné. Dosavadní trenér Zinatulja Biljaletdinov přijal za neúspěch odpovědnost a řekl, že hlavní vina náleží jemu. Nicméně sám neodstoupil. Ani nemusel, jak se totiž ukázalo, smlouva s ruským svazem mu vyprší 1. března. Tedy v sobotu. Jelikož rada svazu zasedne až 5. března, bude ruský národní tým minimálně tři dny bez hlavního kouče...
Uzavírat kontrakt s trenérem jen do 1. března, to je u evropských reprezentačních výběrů netradiční. "Hodně jsme to zvažovali. Prezident svazu Vladislav Treťjak navrhoval červen, nakonec padlo tohle rozhodnutí. Ale s tím, že bude velmi pravděpodobné, když Biljaletdinov dokončí sezonu i s květnovým šampionátem," vrací se do minulosti výkonný ředitel svazu Valerij Fesjuk v rozhovoru pro stanici R-Sport.
Jenže Rusové v Soči zažili jednu z nejtvrdších hokejových porážek své historie, určitě nikdo nečekal, že domácí tým skončí na hrách už ve čtvrtfinále. A ještě po porážce s Finskem. Malkin, Dacjuk, Ovečkin, Kovalčuka další chtěli bojovat o zlato, chystali se na bitvy s Kanaďany či Američany, ovšem od začátku turnaje nebyli v optimální pohodě a průšvih se dal svým způsobem tušit.
Jakmile ruský sen zmizel, přišla silná kritika. Samozřejmě ze strany médií a fanoušků, kteří ale pak nevypustili závěr olympiády a v hledišti ukázali sportovního ducha, když přáli soupeřům. Zato ruský svaz vystupoval poměrně zdrženlivě. Byť silná slova analytiků či bývalých hokejistů nemířila jen na Biljaletdinova či hokejisty, nýbrž také na šéfa svazu Treťjaka.
Zcela určitě se ale výsledek nelíbil politickým špičkám. Prezident Vladimír Putin se těšil na kolosální vyvrcholení "jeho" olympiády v podobě hokejového triumfu. Předčasné vyřazení znamenalo zklamání a může mít bezpochyby dopad na klíčové postavy ruského hokeje. Zejména na Biljaletdinova. Lze to vysledovat i z vyjádření ministra sportu Vitalije Mutka. "Je jednoznačné, že sestava s takovým potenciálem měla v turnaji dojít dál. Všichni jsou nespokojeni, budeme to řešit," konstatuje pro deník Sport-Express.
Trenérovi, který pro Rusy získal v roce 2012 titul mistrů světa, vyprší kontrakt 1. března. Poté se fakticky stane nezaměstnaným, sborná bude krátce bez šéfa střídačky. "Na 5. března bylo svoláno jednání výkonného výboru svazu. V květnu nás čeká mistrovství světa, nového trenéra musíme mít co nejdřív," říká Mutko. Nevylučuje setrvání Biljaletdinova, ovšem s ohledem na jiná vyjádření ministra sportu se to nezdá příliš reálné. Bude záležet i na tom, kdo by kouče mohl případně nahradit.
Většinu špičkových uchazečů je smluvně vázána v KHL. Mluví se především o Olegu Znarokovi z Dynama Moskva, ve hře má být Vjačeslav Bykov, jenž u reprezentace skončil v červnu 2011 a poslední dobou nikde nepůsobí. To by mohla být výhoda. V Soči padaly zmínky také o Vladimíru Vůjtkovi, Rusům neunikly útoky na zkušeného kouče v případu Šatan - Chára. Jenže Vůjtek zůstává u slovenské reprezentace, navíc Vladislav Treťjak poměrně rezolutně prohlásil, že ke sborné cizince nechce.
Uvidíme, nakolik právě šéf svazu a další členové výkonného výboru zhodnotí a rozhodnou nezávisle, nebo jestli jméno nového kouče nakonec nevzejde spíš s ohledem na přání ministerstva sportu. Jeho představitelé nenechají výbuch na hrách jen tak. Platit to bude v širších souvislostech. "Chceme, aby proběhlo setkání zástupců svazu a KHL. V ní je 21 ruských klubů, ale také 14 zahraničních trenérů a v každém týmu pět krajánků. Musíme udělat maximum pro rozvoj našeho hokeje a najít kompromis," uzavírá.
© Copyright 1998 - 2014 BPA a.s., Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-5718