(STOCKHOLM, od našeho zpravodaje) Dávno pryč jsou doby, kdy skauti klubů NHL sledovali především juniorské turnaje a posily hledali výhradně mezi mladými talenty. Do zámořské ligy proudí i volní hokejisté v produktivním věku, výjimkou nejsou Dánové, Slovinci, Norové či Rakušané, na něž byste před dvaceti lety v NHL nenarazili. "Sledujeme všechny hráče, v každém týmu najdeme některé zajímavé. Díváme se na hokejisty z naší organizace i na ty, kteří patří konkurenci. V případě výměny musíme být připraveni," říká David Volek (na snímku).
Bývalý útočník New York Islanders a pak mj. kouč pražské Sparty pracuje druhým rokem pro Calgary Flames. Pobyt na mistrovství světa rozdělil do dvou fází - tři dny pobýval ve Stockholmu, pak se přesunul do Helsinek. Podobný program má i Jan Vopat. "Chci vidět všechny hráče, kteří na turnaji jsou. Z Ameriky přiletěl můj kolega Rob DiMaio, který má na starost starší hráče. Je dobře, že jsme tady ve dvou. Posoudíme názory, víc očí víc vidí," říká bývalý litvínovský zadák, který NHL hrával za Los Angeles nebo Nashville.
Zámořské kluby vysílají skauty na mistrovství světa pravidelně, postupně se ve Skandinávií objeví zástupci většiny týmů. "Díváme se po potenciálních posilách. Uvidíme do budoucna, letos jsme třeba podepsali švýcarského brankáře Berru, který předtím patřil St. Louis. K nám přišel výměnou, informace jsme o něm měli z klubové soutěže i z jiných turnajů," hlásí Volek. Jako volný hráč loni přišel Roman Červenka, Flames o něm měli dokonalý přehled díky podrobnému dlouhodobému skautingu.
Také St. Louis získalo poslední dobou do týmu kvalitní Evropany. "Draftovali jsme Rusa Tarasenka, kterého jsme pak sledovali na mistrovství světa i v KHL. Vladimír měl letos výbornou první sezonu, což mě jako evropskému skautovi samozřejmě dělá radost. Pokud uspěje hokejista, kterého doporučíte, je to vždycky příjemné," připomíná Vopat. Dalším příkladem může být někdejší slávista Dmitrij Jaškin, i když ten na šampionátu dospělých zatím nestartoval. "Odešel do Kanady a tvrdě pracoval. Na konci základní části dostal dva zápasy v prvním týmu, teď je s mužstvem. Sleduje, jak to chodí v play off. Pro Jaškina to jsou důležité zkušenosti," dodává účastník olympiády 1994 v Lillehammeru.
Volek i Vopat se zaměřují na hokejisty z našeho kontinentu. "Volných Evropanů pro NHL moc není, ale najdou se," tvrdí shodně. Jejich pohledy míří i do mužstev Dánska, Slovinska či Běloruska, nikdo jim nesmí uniknout. "Když uvidím hráče, který má předpoklady pro NHL, ať je klidně z Afriky. Národnost mě nezajímá," líčí jasně Vopat.
Bývalý sparťan Volek v minulosti působil coby skaut Buffala, tehdy se věnoval juniorům a dospívajícím nadějím. Teď druhým rokem posuzuje výkonnost starších hokejistů pro potřeby Calgary. "Baví mě to. Určitou dobu jsem trénoval, teď bych ovšem neměnil. Ročně vidím zhruba 250 zápasů, jsem hodně na cestách - víc než během kariéry. Ale děti už mám velké. Dcera je dospělá, žije si svůj život, syn Dominik hrál v kanadském Red Deeru, kde by měl působit i příští sezonu," popisuje Volek.
Není moc běžné, že by skauti na šampionátu objevili hokejistu, který by v další sezoně okamžitě naskočil a pravidelně válel NHL. "Konkurence je velká, ale může se to stát. Spíš sledujeme, jaké kdo dělá pokroky. Některý hráč není v osmnácti letech třeba tak vidět, ovšem pak herně vyzraje," upozorňuje Volek. Podle Jana Vopata se promítají také aktuální potřeby týmů. "Když někdo hledá gólmana nebo hráče na určitou pozici, zaměřují se skauti tímto směrem. Celkově platí, že musíme mít dokonalý přehled. Nikdy nevíte, koho organizace vymění, jaké možnosti nastanou," reaguje.
Význam světového šampionátu nicméně nikdo ze skautů nepřeceňuje. "Kluby NHL se o turnaj příliš nezajímají. Organizace chtějí hráče, co mají jasný potenciál obstát v lize. Není proto směrodatné, pokud někomu vyjde klubová sezona a na šampionátu pak nevyčnívá. Totéž platí naopak. Jenom vynikající mistrovství světa nikomu místo v NHL nezaručí," vysvětluje Vopat. Každý skaut si posléze vyhodnotí poznatky, uskuteční své hodnocení, které pak posílá do centrály klubu. "Když se vrátím domů, napíšu podrobný report. Po sezoně budeme mít společné mítinky, na nichž všechny hráče znovu posoudíme," říká Volek.
Celoroční práce skautů vrcholí červnovým draftem, po šampionátu je čeká dost důležité období. "Připravíme závěrečné žebříčky a pošleme uzavřená hodnocení. Před draftem pak každý klub dělá sérii jednání, na nichž probíráme všechny detaily," popisuje Vopat. Draft se letos týká ročníků 1994 a 1995, starší hráči budou vybráni jen výjimečně. Ale během dražby hokejových koníků dochází k mnoha dalším obchodům, jejichž součástí mohou být i účastníci letošního MS ve Skandinávii. V podobných případech se budou hodit poznatky, které David Volek a Jan Vopat načerpali během hodin strávených v Globenu či Hartwall aréně...
© Copyright 1998 - 2014 BPA a.s., Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-5718