Dva zápasy po sobě, pak den volna - a znovu dvě utkání. Navíc cestování. Pořádně náročné je první kolo play off ruské KHL, a jako by toho nebylo dost, díky nutnosti rozhodnout bitvy v prodloužení podstupují hokejisté nevídané maratóny. Dlouhé čekání na vítězné branky mají za sebou hráči Ufy, Nižného Novgorodu, Vladivostoku a Magnitogorsku, všichni si sáhli na dno sil. Kupříkladu celkově čtvrtý duel Admiralu s Magnitorskem trval 117 minut, přitom den předtím skončilo prodloužení po 86 minutách hry.
Není divu, že v odvetě se soupeři po ledě místy ploužili. Televizní kamery odhalily, jak v hledišti někteří fanoušci usnuli. Ve Vladivostoku se čtvrté utkání série začalo hrát v 19 hodin a končilo po půlnoci. Zhruba stejnou dobu, přes čtyři hodiny čistého času, vykázal souboj mezi Nižným Novgorodem a Ufou. "Pro fanoušky to není snadné, ale nikdo z nich předčasně neodešel. A televizní přenos překonal naše rekordy z posledních let," řekl Andrej Osipenko, generální ředitel Nižného Novgorodu.
Reakce hráčů asi tak pozitivní není, určitě nejsou nadšeni, když musejí rychle po sobě absolvovat nekonečné přetahované. Vladivostok s Magnitogorskem sehrál ve dvou dnech dva zápasy, které probíhaly dohromady 203 minut! Hráči během nějakých 27 hodin absolvovali víc než tři zápasy, to už je pořádná nálož! Nepřekvapilo, když se ve velké východní zemi následně objevily názory, zda by liga neměla záměr hrát utkání do rozhodnutí přehodnotit.
"Když jsme zaváděli změnu, bylo nám jasné, že to má pro i proti. Samotné kluby souhlasily s tím, že budeme hrát prodloužení tak dlouho, dokud nepadne branka. Je to těžké pro hráče, fanoušky i pro televizi, ale jsem si jist, že se jedná o spravedlivější systém než ten s nájezdy. Penalty nejsou sázky v loterii, vždycky záleží na umění exekutora a brankáře. Na druhou stranu nám připadá nevhodné, aby v týmovém sportu určili vítěze pouze jednotlivci. Když padne gól v prodloužení, je to výsledek týmové práce. Při nájezdech nikoli," konstatuje pro deník Sovětskij Sport organizační ředitel KHL Dmitrij Kurbatov.
Vedení ligy podle něj spíš zvažuje změnu programu jednotlivých utkání. "Letošní sezona byla ovlivněna olympijskými hrami. Soutěž jsme přerušili v dostatečném předstihu, aby měla reprezentace čas na přípravu, teď jsme v určitém presu. Musíme hrát play off po dvou utkáních za sebou, s jediným dnem volna mezi tím. Pptimální by byly delší přestávky. Dva zápasy v řadě bychom ponechali, ale příště se budeme snažit, aby soupeři měli v sériích dva dny pauzu," pokračuje.
Letos je zátěž některých hráčů enormní. Když jeden zápas skončí ve 22 hodin večer, a druhý den se hraje znovu od 19 hodin - je to samo o sobě namáhavé. Pokud se přidá prodloužení dlouhé jako další utkání, ocitnou se účastníci play off na hranici vyčerpání. Zvyšuje se riziko zranění, hokejovou krásu střídá urputný hokej. "Je to fakt, na druhou stranu to mají oba protivníci mají stejné," zmiňuje Andrej Osipenko.
Zástupce Nižného Novgorodu nemá proti modelu vyřazovacích bojů větších výhrad, otázkou je, jak by hovořil, kdyby se jeho hráčům stalo totéž co Vladivostoku či Magnitogorsku. V Kontinentální lize nyní spíš doufají, že hokejové maratony byly výjimkou, v prvním kole mají účastníci hodně energie, také proto se v zápasech přetahují málem do nekonečna.
Kritici upozorňují na to, že hra ve čtvrtém či šestém prodloužení nemá nic společného s normálním hokejem. Soupeři nechtějí udělat chybu, logicky tolik nebruslí. Sází se na jistotu, je to přežívání a kolikrát útrpné čekání na konec. "Musíme uznat, že tak dlouhá utkání jsou pro hráče složitá. Nemluvě o fanoušcích. U nás se končilo po půlnoci, lidé museli ráno do práce. A stejný den jsme zase v podvečer hráli," dodává Osipenko.
Zatímco česká Tipsport extraliga hraje s nájezdy a prodloužení do rozhodnutí běží jen v případě posledních bitev sérií, Rusové na modelu trvají pokaždé. "Možná bychom ovšem měli zvážit, zda první kolo play off nehrát jen na tři vítězné zápasy. Po skončení ročníku si všechno vyhodnotíme, změny nelze vyloučit. Ale prodloužení zůstanou v této podobě," dodává závěrem Dmitrij Kurbatov.
© Copyright 1998 - 2014 BPA a.s., Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-5718