Bratři Jakub a Jan Kovářové, kteří na švédských Oddset Hockey Games nastoupí společně v dresu národního mužstva, rozšíří seznam sourozeneckých dvojic s podobně unikátním zápisem. Výčet je poměrně bohatý, mladí Jihočeši budou dvanáctými bratry v pořadí, jež historie českého hokeje v tomto ohledu zaznamenává. Jako prvním se podobné pocty dostalo Janu a Miloslavu Fleischmannovým, kteří nastoupili v národních barvách Čech už v roce 1911. Tedy před víc než sto lety!
Později významné osobnosti našeho hokeje, které působily i na poli funkcionářském, napodobili záhy Vilém a Josef Loosové. Hokejisté pražské Slavie se zúčastnili olympijských her 1920, tehdy ještě letních, odkud si přivezli bronzové medaile. V dobách hokejového pravěku hráli za reprezentaci dnes už dávno zapomenutí Josef a František Rubličové, jenže ti se spolu v nejcennějším dresu v oficiálním utkání nepotkali.
Každá generace měla své slavné sourozence, snad jen v 50. letech minulého století se nikdo takový nenašel. Na úspěch průkopníků našeho hokeje navázali před druhou světovou válkou prostějovští odchovanci Zdeněk a Drahoš Jirotkové, ve druhé polovině 40. let pro změnu za československý výběr válel nezapomenutelný útočník Vladimír Zábrodský, s nímž se na olympijských hrách 1948 představil i jeho mladší bratr Oldřich.
V 60. letech přišel čas bardů z Vysočiny - Jaroslav a Jiří Holíkové (na snímku) se stali v roce 1972 mistry světa, medaile vybojovali na dalších šampionátech i na olympijských hrách v Sapporu. Po nich se mezi elitu prosadili dokonce tři sourozenci. Z bratrů Šťastných reprezentoval nejprve nejstarší Marián, pak se přidali i Peter a Anton. Kompletní formace startovala na mistrovství světa 1979 a pak i na hrách v Lake Placid 1980, načež se Peter s Antonem vydali do Kanady, kam je po odmlce následoval i Marián. Všichni pak váleli NHL v Quebec Nordiques.
Slovenští sourozenci se ve federálním výběru objevili také v roce 1992, na finském Sauna Cupu dostali od trenéra Hlinky příležitost Košičtí Pavel a Peter Zúbekové. Další slavné bratry máme v živé paměti. Na zlatém MS ve Vídni 2005 nebo na bronzové olympiádě v Turíně pomohli k úspěchům František Kaberle s mladším bratrem Tomášem, nejcennější dres ve dvou sezonách společně oblékali pardubičtí Michal a Petr Sýkorové.
V prosinci 2010 stejný kousek napodobili Ivan a bohužel už zesnulý Karel Rachůnek, zatím posledními sourozenci, kteří bok po boku bojovali za reprezentaci na velké akci, jsou Zbyněk a Milan Michálkové. Odchovanci jihočeského hokeje se nejprve představili na olympiádě ve Vancouveru 2010, loni pak v Bratislavě přispěli k zisku bronzových medailí ze světového šampionátu.
Michálkové byli dosud posledními dvojicemi sourozenců v elitním výběru, po švédských Oddset Hockey už to ovšem platit nebude. V českém týmu jsou totiž poprvé pohromadě Jakub a Jan Kovářové. "Četl jsem, kteří bráchové to před námi dokázali, je hezké, že se nám teď něco takového taky podaří. Radost máme nejen my, ale celá naše rodina z Písku," poznamenal mladší Jan.
Historie československého a českého hokeje registuje poměrně velký počet bratrů, kteří za reprezentaci hráli, nikoli však společně. Jde o jména zajímavá i málem zapomenutá. Kupříkladu kromě současného člena národního týmu Petra Nedvěda se na mezistátní scéně kdysi představil i jeho starší bratr Jaroslav. Martin Straka není v rodině jediný, kdo oblékal dres se lvíčkem, stejnou poctu (byť krátce) zažil i starší sourozenec Michal. Mezi dvojicemi bratrů se zkušenostmi z národního týmu jsou například Eratové, Krajíčkové, Frolíkové, Klapáčové a další.
Bratři, kteří společně nastoupili za reprezentaci (11 dvojic, 1 trojice):
Jan a Miloslav Fleischmanové (ME 1911-13, OH 1924)
Josef a Vilém Loosové (OH 1920)
Zdeněk a Drahoš Jirotkové (OH 1936, MS 1935, 1938)
Oldřich a Vladimír Zábrodští (OH 1948)
Jaroslav a Jiří Holíkové (mj. MS 1972, OH 1972)
Marián, Peter a Anton Šťastní (MS 1979, OH 1980)
Pavel a Peter Zúbekové (Sauna Cup 1992)
František a Tomáš Kaberlovi (MS 2005, OH 2006)
Michal a Petr Sýkorové (mj. ČP Cup 2001)
Milan a Zbyněk Michálkové (OH 2010, MS 2011)
Karel a Ivan Rachůnkové (Channell One Cup 2010)
Jan a Jakub Kovářové (Oddset Hockey Games 2012)
Bratři, kteří reprezentovali, ale nesešli se v národním týmu (14 dvojic):
Josef a František Rubličové
Jan a Jiří Hanzlové
Jan a Miroslav Klapáčové
Jiří a Jaromír Látalové
Roman a Martin Čechové
Jan a Roman Vopatové
Jaroslav a Petr Nedvědové
Jan a Milan Kopečtí
Martin a Roman Hamrlíkové
Martin a Michal Strakové
Martin a Roman Eratové
Jan a Lukáš Krajíčkové
Martin a Michael Frolíkové
Pavel a Petr Kumstátové
© Copyright 1998 - 2014 BPA a.s., Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-5718