Při zakončení her jsem brečel, přiznává Treťjak. Biljaletdinov možná povede sbornou i v Minsku

26. ÚNORA 2014, 10:28

Václav Jáchim

Minulé dva týdny si naplno užíval atmosféru olympijských her, ale také prožil trápení po výsledku ruské reprezentace. Šéf tamního hokeje Vladislav Treťjak musel přijmout vyřazení výběru trenéra Biljaletdinova ve čtvrtfinále s Finy. Po předchozích hrách ve Vancouveru, kde Rusové utrpěli tvrdý čtvrtfinálový direkt s Kanadou, vyhlásilo vedení svazu čtyřleté období příprav na Soči. Leč nepovedlo se, ani letos se medaile nekonala. "Jsem z toho strašně smutný. Příčiny neúspěchu musíme analyzovat. Plně chápu, že pak zavládla velká kritika," říká Treťjak v rozhovoru pro deník Sovětskij Sport.

Ruský národní tým nebyl od začátku turnaje v pohodě, Treťjak s tím souhlasí. "Chyběl nám takový ten hokejový oheň. Lehkost, energie. A také jsme nedávali góly. Sborná sehrála nejlepší zápas proti USA, tohle utkání se každému muselo líbit. Ale bohužel, ve čtvrtfinále jsme to nezvládli," lituje. 

Pro pořadatele olympiády byl brzký konec hokejové reprezentace největším zklamáním, terčem kritiky se stal především Zinatulja Bijlaletdinov. Hlavní trenér přijal odpovědnost a řekl, že je to jeho vina, nicméně sám neodstoupil. Rozhodující může být v tomto ohledu zasedání vedení ruského svazu 5. března, které bude vystoupení elitního výběru hodnotit.

Leccos lze vyčíst už ze slov Treťjaka. Zatímco média a fanoušci doufají, že by mohl k národnímu mužstvu operativně nastoupit Oleg Znarok, jenž s Dynamem dvakrát vyhrál Gagarinův pohár a předtím s týmem HK MVD Balašicha postoupil do finále domácího play off, představitelé ruského hokeje jsou zdrženliví. "Znaroka jsme neoslovili, i když tím netvrdím, že to není trenér s potenciálem pro reprezentaci," hlásí trochu tajemně Treťjak.

Na dotaz, jestli vůbec svaz uvažuje o změně kouče, krčí bývalý brankář rameny. "Řeší se to. Ale do mistrovství světa v Minsku zbývají dva měsíce. Má smysl něco měnit?" ptá se Treťjak. Může jít o zastírací manévr, v zákulisí možná naplno běží debaty o střídání trenérů, ale Rusové třeba opravdu zůstanou při starém a Biljaletdinova nechají ve funkci.

Když ve Vancouveru vyhořela sborná pod vedením Bykova a Zacharkina, oba pak pokračovali až do roku 2011. Odvoláni byli po MS v Bratislavě, načež nastala éra Biljaletdinova. Pravda, Bykov a Zacharkin získali v letech 2008 a 2009 tituly mistrů světa, olympiáda ve Vancouveru znamenala první velký neúspěch této dvojice. Biljaletdinov vyhrál šampionát v roce 2012, loni ale jeho tým vypadl také ve čtvrtfinále MS po drtivé porážce s USA.

Treťjak odmítá předjímat, naznačuje, že problémy ruského hokeje jsou širšího rázu. "Musíme si sednout za stůl s lidmi z KHL, potřebujeme se pobavit o některých důležitých otázkách, jako jsou limity pro cizince, téma zahraničních trenérů, kalendář soutěže. Myslím, že určitá řešení mohou být přijata," konstatuje. Sám se prý bude s olympijským neúspěchem vyrovnávat hodně dlouho. Zvlášť když jinak byly hry pro pořadatelskou zemi povedené.

"V Soči jsem zažil nejkrásnější olympiádu! Byli jsme doma, mně se dostalo cti, že jsem mohl zapálit olympijský oheň. Když jsem běžel s pochodní, nevnímal jsem okolí a představoval si, že se mnou běží Tarasov, Staršinov, Michajlov a všichni ti, díky nimž jsem prožil tak krásné hokejové časy," vyznává se. Hodně emotivní byl prý také při slavnostním zakončení. "Díval jsem se z tribuny a brečel. Bylo mi líto, že ta krásná akce končí. Pro ruský sport znamenaly hry mimořádný úspěch, ale my hokejisté jsme samozřejmě zklamaní. Je třeba najít cestu ke zlepšení, abychom příště dopadli mnohem lépe," uzavírá.

Fotogalerie k článku 1 snímků v galerii

© Copyright 1998 - 2014 BPA a.s., Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-5718

Dodavatel energie pro hokej