Elitní mistrovství světa se v České republice naposledy konalo v roce 2004, už na ledě čerstvě otevřené O2 arény. Uteklo deset let a český hokej stojí před pořádáním akce ve stejných městech (Praha a Ostrava) i stejných arénách, ovšem za odlišných finančních podmínek. Základní model finančních toků je nicméně podobný, hokejový svaz může získat ekonomický přínos především z ceny vstupného. "Jedná se o dvě třetiny celkových příjmů, proto pro nás bylo stanovení cen důležité," říká prezident svazu Tomáš Král (na snímku).
Příprava na pořádání turnaje zahájila ve velkém předstihu. "Vlastně už v roce 2006, ještě předtím, než nám byl šampionát přidělen," upozorňuje generální sekretář Martin Urban. Doba pokročila, v současnosti běží věci po mnoha liniích. A permanentně. "Přípravy jdou podle pravidel IIHF, ze strany Mezinárodní hokejové federace máme pravidelné kontroly. Před námi je teď třetí Site Visit, jež bude zaměřena na oblast médií, ale věnuje se i sportovnímu zázemí v arénách a dalším oblastem," přibližuje generální sekretářka organizačního výboru Markéta Štěrbová.
Pořadatele čekají schůzky s vysílateli mistrovství světa, Prahu a Ostravu navštěvují zástupci jednotlivých týmů, kteří jsou zvědavi na podmínky v halách nebo v hotelech. "Zatím z toho vycházíme velmi dobře. Nemáme problémy, které bychom nebyli schopni řešit," dodává Štěrbová. Petr Bříza coby předseda organizačního výboru za Prahu připomíná, že požadavky na organizátory jsou veliké. "S rokem 2004 se to nedá srovnat, ale všechno běží podle plánu. Jasno je například o tom, že účastníci pražské skupiny budou trénovat v holešovické Tipsport aréně, která byla ze strany IIHF schválena," připomíná.
Aleš Pavlík, šéf organizačního výboru v Ostravě, potvrzuje některé změny a novinky v tamní ČEZ aréně. "Už byla osazena kostka nad ledem, chystá se spuštění provozu. Dodělávají se sky boxy a výtahy," informuje. Největší novinkou oproti předchozímu MS jsou tréninkové podmínky. "Máme moderní víceúčelovou halu, která je v komplexu ČEZ arény. Týmy se nemusejí nikam přesouvat," doplňuje.
Mistrovství světa by mělo mít pro český hokej přínos ve sportovní i ekonomické oblasti. První podmínka už je splněna, turnaj bude bezpochyby na špičkové úrovni. Ale odhadnout finanční výsledek, to se dá s předstihem jen těžko. "Přání a realita jsou dvě odlišné věci," reaguje Tomáš Král. "Základním cílem je, abychom byli v plusu. Všechno se bude odvíjet od úspěšnosti prodeje vstupenek. A také od toho, kolik se nám podaří získat dalších peněz."
Prezident svazu oceňuje spolupráci s oběma městy a se státními orgány. "Ale nejsem schopen říci konkrétní číslo, kolik bychom mohli vydělat. Přípravy pokračují velmi dobře. Naše představa je velkorysá, když to dopadne podle představ, bavme se o zisku v desítkách miliónů korun. Ale raději stojíme na zemi," přiznává. Podle Martina Urbana jsou jasné nutné náklady. "Ovšem na výnosy teď samozřejmě nevidíme. Pokud nám na utkání přijdou dva tisíce lidí, nebo naopak třeba deset tisíc, je samozřejmě rozdíl v příjmu ze vstupného obrovský," upozorňuje.
Představitelé organizačního výboru a hokejového svazu věří, že si do hlediště najdou fanoušci cestu. "Praha a Ostrava jsou zajímavou destinací, z různých stran máme informace, že se k nám chystá spousta lidí. A že se všichni těší," tvrdí Král. Minulé mistrovství světa na jaře 2004 vytvořilo divácký rekord návštěvnosti, které překonal až letošní turnaj v Minsku. Je reálné, aby si Česká republika vzala primát zase zpátky? "O rekordu v Bělorusku mám své pochybnosti," reaguje šéf svazu. "Lze to udělat jako v tamních podmínkách, ale my chceme, aby to odpovídalo ekonomickým standardům. Můžeme do haly pustit lidi zadarmo, pak ovšem nevím, jak bych se podíval do očí těm, co si zaplatili," uzavírá Král.
© Copyright 1998 - 2014 BPA a.s., Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-5718