Při pohledu na soupisku celku HV´71 jeho jméno našince na první pohled zaujme. David Petrasek totiž moc švédsky nezní, spíš evokuje myšlenky směrem k České republice. A šestatřicetiletý rodák z Jönköpingu, kde momentálně také hraje, opravdu české kořeny má. Jeho otec totiž pochází ze Zlína a do jednoho ze skandinávských království zamířil, když mu bylo devatenáct. Zkušený zadák v minulosti naši zem často navštěvoval, nyní se do ní vydal i s hokejem. V rámci European Trophy přispěl asistencí v Litoměřicích ke kanonádě proti pražské Spartě, o dva dny později pomohl k výhře HV´71 na ledě Chomutova. „Vždycky je hezké se sem vrátit,“ nezastírá David Petrasek v rozhovoru pro hokej.cz.
„Narodil se tu můj otec, mám tu pořád pár příbuzných, takže pobyt a zápasy tady jsou pro mě vždycky trochu zvláštní,“ doplňuje s tím, že jeho otec přiletěl s týmem a viděl oba zmíněné zápasy. Následně však David Petrasek naznačuje, že přece jen víc prožívá reprezentační bitvy vyslanců Tre Kronor s českým výběrem. „Na klubové úrovni to až tolik nevnímám, zato v reprezentaci jsou pro mě zápasy proti České republice opravdu hodně výjimečné,“ uvádí.
„Výhra nad českým týmem v semifinále mistrovství světa v Bratislavě patří k největším okamžikům mé dosavadní kariéry,“ připomíná svou dosud jedinou účast na světovém šampionátu. A jak reagoval na tehdejší úspěch jeho otec? „Nebylo to tak hrozné,“ směje se David Petrasek.
„Samozřejmě pro něj zápasy národních týmů nejsou lehké, ale nehrozilo, že bychom spolu nemluvili,“ pokračuje následně někdejší hráč Malmö „Na klubové úrovni to má taťka jednodušší, protože jednoznačně fandí HV a mně,“ dodává důrazný zadák.
Vzhledem k původu jednoho ze svých rodičů by pro ostříleného harcovníka mohl být velmi speciální duel na Valašsku. „Proti Zlínu jsem od dětství nehrál,“ vzpomíná. „Těžko říct, jak bych to teď prožíval, přece jen babička s dědou už nežijí. Mám tam sice pořád strýčka a pár dalších příbuzných, ale víc prožívám zápasy proti české reprezentaci,“ opakuje.
V létě 2010 opustil David Petrasek poprvé domácí Elitserien a vydal se do KHL. Jednu sezonu strávil v Dynamu Minsk, loňský ročník zahájil v barvách Novosibirsku, poté přešel do Atlantu Mytišči, aby se v lednu letošního roku přesunul zpět do Jönköpingu.
„Roli sehrála řada okolností,“ reaguje na otázku týkající se důvodů pro návrat. „Jedním z impulsů byla tragédie u Jaroslavle, kde jsem ztratil opravdu skvělého přítele Stefana Liva, který patřil k nejlepším brankářům ve Švédsku,“ přibližuje posmutnělým hlasem.
„Po téhle události jsem se v Rusku cítil hrozně a nehrál jsem tak dobře. Začal jsem přemýšlet o odchodu, protože jsme všichni cítili, že chceme být blíž svým rodinám a přátelům. Nakonec se povedlo všechno vyřešit tak, že jsem se mohl vrátit do HV,“ líčí dále.
Myslím, že v budoucnu se nadnárodní evropské soutěže dočkáme
Družina z Jönköpingu nestačila ve čtvrtfinále play off na Färjestad, nyní se chystá na nový ročník, který by mohla ovlivnit výluka NHL. Tedy pokud by trvala delší dobu a kluby Elitserien by s hráči ze zámoří uzavřely dohody na celou sezonu. Jinou možnost po nedávném rozhodnutí vedení soutěže nemají.
„Beru to jako velmi chytrou volbou,“ vypálí bez váhání David Petrasek. „Když byla výluka naposledy, řada švédských týmů zaplatila za hráče z NHL docela dost peněz. Některé kluby se pak dostaly do ekonomických problémů, se kterými bojují de facto až doposud. Navíc některé týmy i spadly do nižších soutěží a návrat to nevypadá,“ naráží na osud zejména Malmö. Z uvedené sezony 2004/2005 chybí nyní mezi švédskou elitou také Mora či Södertälje, letos sestoupil Djurgaarden.
Přesto patří švédští hokejisté stále k žádanému zboží a tamní systém výchovy mládeže bývá často brán jako vzor. Týmy Elitserien dokazují sílu i v rámci letní European Trophy. Například Lulea či právě HV´71 ještě neztratily ani bod. „Zápasy v European Trophy se mi hrozně líbí. Myslím, že velká evropská soutěž má budoucnost,“ uvádí zkušený bek.
„Domnívám se, že národní soutěže zůstanou zachovány, ale zároveň dojde ke vzniku větší soutěže. Možná by to mohlo fungovat po boku KHL. Byla by východní a západní liga. Může to trvat pět nebo deset let, ale řekl bych, že se v tomhle duchu něco stane,“ přemítá David Petrasek.
Ten následně jmenuje některé výhody celoevropského měření sil. „Je hodně zábavné potkávat jiné soupeře než zbývajících jedenáct týmů ze švédské ligy, kde hrajeme s každým pětkrát do roka,“ culí se. „Člověk pozná jiné herní styly a může se podívat do nových měst. Například navštívit na pár dní Prahu, je fajn. Navíc to pomáhá i utužit partu,“ uzavírá s úsměvem.
© Copyright 1998 - 2014 BPA a.s., Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-5718