(STOCKHOLM, od našeho zpravodaje) Před rokem zvládli klíčové čtvrtfinále proti Švédsku a postoupili do bojů o medaile, letos čeští hokejisté touží tuhle cestu zopakovat. Pomoci k tomu má totožné prostředí, které reprezentantům přineslo štěstí loni. "Znovu bydlíme v hotelu Scandic Park, stejnou máme také šatnu v hale Globen," říká manažer týmu Jan Černý.
Než národní tým vyrazil do Stockholmu, vedení výpravy připravilo všechno potřebné k tomu, aby bylo o výpravu patřičně postaráno. "Od pořadatelů jsme dostali na výběr víc hotelů, ale Scandic Park je nejlepší variantou. Máme tady klid, nebydlíme s fanoušky. Když slyšíme, jaký provoz je jinde, musíme být spokojeni," konstatuje Černý.
Hokejisté dostali v hotelu k dispozici sedmé patro. "Celé je uzavřené jen pro nás, hráči mohou využívat posilovnu i saunu," hlásí manažer mužstva. Prozatím nezazněla jediná stížnost na kvalitu pokojů nebo stravování. "Jídelníček tradičně sestavují naši lékaři. Jelikož jsme tu bydleli už před rokem, lidé z hotelu dobře vědí, co potřebujeme," pochvaluje si.
Pokud počítáme i Jana Kováře, který loni s týmem přijel do Stockholmu, ale nedostal se na soupisku, pamatuje minulý turnaj sedm současných reprezentantů. "Hotel leší kousek od centra, můžeme se projít, dát si někde kafe. Je to v pohodě," kvituje kapitán Jiří Novotný. V neděli měl elitní výběr trénink posunut až na 16. hodinu, hokejisté tedy přes oběd na chvilku vyrazili do prosluněné švédské metropole.
Faktem je, že jiné výpravy takové zázemí postrádají. Kanaďané bydlí kousek od Čechů, jenže všude kolem panuje pořádný rachot. Hlavně o víkendu. Páteční a sobotní večery si místní omladina nevídaně užívá, centrum Stockholmu žije jako o pouti neboi nějaké technopárty. Bělorusové a Slovinci zase nocují v hotelu Globen hned u mamutí haly, kde neustále pracuje těžká stavební technika.
Švédové už loni budovali moderní fotbalový stadion. Stavba pokročila, ale v cíli rozhodně ještě není. "Víme, že v hotelu Globen je ruch velký, bydlet tam, to by nebylo optimální," souhlasí Černý. Loni si na tamní podmínky stěžovali Rusové, letos nešli do stejného Dánové. Ti našli azyl v hotelu Clarion podobně jako Norové, odkud je to do haly autobusem jen pět minut.
Češi jezdí na zápasy a tréninky déle, ovšem nejde o žádnou komplikaci. "Přesuny nám zaberou zhruba 15 až 20 minut," odhaduje manažer týmu. V hale Globen má česká reprezentace stejnou kabinu, kterou si kouč Hadamczik vybral už při Švédských hrách 2012. "Všechno funguje, je to jako loni. Až si říkáme, že jsme na poslední šampionát plynule navázali. Skoro nic se nezměnilo," dodává Černý.
Když mají hokejisté trénink ve vedlejší hale Hovet, musejí se vydat na dlouhé pochodové cvičení. Novináři pobíhají mezi arénou a tiskovým centrem stovky metrů a po desítkách schodů. Trenéra Hadamczika přepravuje na tiskovou konferenci elektrovozík. I tohle platilo už při šampionátu 2012. Český národní tým se ze Stockholmu probil do semifinále v Helsinkách, na tehdejší radost tedy stále zůstávají krásné vzpomínky.
Nyní elitní výběr takříkajíc vstoupil do téže řeky a doufá, že znovu půjde ze čtvrtfinále dál. Stěhování letos nehrozí, zase ale bude o úspěchu rozhodovat jediný zápas. Aby fungovala pohoda, hodí se i další dobré nápady. Reprezentanti v neděli kupříkladu vyrazili na společnou večeři, za šťavnatým steakem se celá výprava vydala krátce po tréninku.
Hokejisté to přivítali. "Šli jsme na dobré jídlo, což určitě přispěje k celkové atmosféře v týmu. Je to super věc," reaguje obránce Ladislav Šmíd. Hokejisté s touhle tradicí začali spontánně před dvěma lety v Bratislavě, pohromadě mnozí vyráželi povečeřet třeba také v Německu. Oba turnaje se i díky tomu vydařily náramně.
© Copyright 1998 - 2014 BPA a.s., Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-5718