(SOČI, od našeho zpravodaje) Většina účastníků hokejového turnaje bydlí v olympijské vesnici po dvou, z českých hráčů je sám jen Jaromír Jágr. Jiné zázemí ovšem mají Rusové. Patří jim největší dům, každý z reprezentantl dostal k dispozici svůj pokoj, což jinak nebývá obvyklé. Jistě, pohodlí je pohodlí, ale správný tým se tím ani moc neutuží. Vedení sborné tyhle debaty ovšem rázně škrtá. "Jsme doma, proč bychom neměli mít lepší podmínky?" diví se generální manažer Alexej Kasatonov.
Bývalý vynikající obránce absolvoval celkem tři olympiády, doma má dvě zlata a jedno stříbro. Teď dohlíží na to, aby Ovečkin, Malkin a spol. měli co největší pohodlí. "Když jsme chystali náš pobyt na hrách, požádali jsme o to, abychom ubytovali hráče po jednom. Ta možnost tu je, proč ji nevyužít. Chceme uspět, dělali jsme maximum, aby hokejisté dostali co nejlepší servis," říká.
Když se v roce 1980 vydal do Lake Placid, členové tehdejší sovětské sborné našli azyl v budovách, které posléze začaly sloužit jako vězení. "Byly to skromné podmínky. Postele, jedna židle, snad stolek. Připadali jsme si tam skutečně jako za mřížemi," vzpomínal nedávno vynikající útočník Boris Michajlov. V dobách studené války to mnozí Rusové považovali od Američanů málem za provokaci, Michajlov i po letech nemá pro organizátory dobré slovo.
"Chtěli jsme spát, ale v budově pořád někdo chodil. Všechno jste slyšeli, klid jsme tam rozhodně neměli," říká. Teď je všechno jinak. V místní olympijské vesnici obývají výpravy jednotlivé domy. Kanadští hokejisté prý nocují po dvou nebo po třech, o Rusy je postaráno ještě lépe. "Ale rozhodně to není tak, že máme v týmu hvězdy, kterým je třeba nabídnout hvězdné podmínky. Uspět můžeme jen jako tým," říká Kasatonov.
Nutno přiznat, že ruský výběr je v Soči pod nevídaným tlakem. Během kempu v Kazani ukryl trenér Biljaletdinov svěřence z KHL do tréninkového centra místního klubu AK Bars a od médií za to sklidil kritiku. Stejně tak po příletu výpravy do Soči. Hráči nehovořili s novináři, napětí se stupňovalo. Ale šlo spíš o obranný prvek - hokejisté jen chtěli mít klid, média dostala šanci až ve středu.
V mixzóně se na nezvykle dlouhou dobu zdržel Alexander Ovečkin, totéž jiná esa, na společnou tiskovku v místním centru pro média dorazilo údajně víc než čtyři stovky akreditovaných žurnalistů. "Zažil jsem leccos, ale tak velký zájem ještě ne," uvedl šéf svazu Vladislav Treťjak. Jakmile začne turnaj, hráči budou k dispozici v rámci běžných zvyklostí, ovšem nebudou plýtvat energií ani zbytečnými slovy.
Při pohledu na mraky ruských novinářů není snadné. Domácí borci se však chtějí soustředit především na turnaj. A na misi za vysněným zlatem. "I když máme volno, stále žijeme hokejem. Hráči z NHL potřebují hlavně odpočívat, aby se přizpůsobili časovému posunu. Máme taktické porady, teorii. Dny jdou jako na jiných akcích," popisuje Kasatonov.
Všichni Rusové se těší, že i pro ně olympijská bitva začne. Sbornou čeká na úvod Slovinsko. "Co k tomu soupeři říci? Hlavně musíme hrát. Je třeba se pořádně připravit a realizovat systém, který chce trenérský štáb. Start je důležitý, potřebujeme rychle najít formu," velí bývalý obránce New Jersey, Anaheimu nebo Bostonu. Ruští reprezentanti si nicméně chtějí užít i atmosféru her. "Už se byli podívat na zápase hokejistek, viděli i krasobruslení. Tohle k olympiádě patří. Jsme jedna rodina, společný tým. Držíme si tedy navzájem palce," uzavírá Kasatonov.
© Copyright 1998 - 2014 BPA a.s., Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-5718