Kouč karlovarských juniorů Mlejnek o úspěchu v MHL: Junioři karlovarské Energie hlásí splněný cíl. Hned při své premiérové účasti v Mládežnické hokejové lize pronikli mezi nejlepších osm v Západní konferenci mezinárodní soutěže, a zahrají si tak vyřazovací boje o Charlamovův pohár. V základní části čítající 64 utkání nasbírala Energie celkem 107 bodů a v tabulce západní konference za sebou nechala deset klubů včetně juniorky Jaroslavle či CSKA Moskva.
„Kluci si za celosezónní práci postup zasloužili. S odstupem několika dní to v našich podmínkách považuji za úspěch srovnatelný s postupem do finále juniorské extraligy,“ hlásí hlavní trenér mužstva Karel Mlejnek. Ten se v rozhovoru zamýšlí nad hlavními odlišnostmi MHL oproti extralize juniorů.
V osmifinále narazíte na Spartak Moskva. Co od této série očekáváte?
"Spartak je velmi kvalitní soupeř, který ne nadarmo obsadil druhé místo v naší konferenci. Očekávám, že za ně nastoupí i hráči, kteří většinu sezony odehráli v KHL. Přesto se neobáváme a na celou sérii se těšíme. Sehráli jsme s nimi v základní části čtyři velmi vyrovnaná utkání. Pevně věřím, že jsme v této sérii schopní uhrát několik vítězství."
Můžete říci, že v MHL se oproti extralize juniorů hraje jiný styl hokeje? Nebo spíše záleží na konkrétním soupeři?
"Spíše než dle soupeře se hra lišila dle období, kdy se zápas hrál. Do Vánoc byla hra hodně svázaná taktikou, soupeři hráli pasivně, hodně do obrany. Naopak po Vánocích, kdy už se hrálo o všechno, byl u našich soupeřů evidentní nárůst agresivity ve všech pásmech. S každým soupeřem jsme také hráli dvakrát po sobě a první a druhý zápas se také často velmi lišil. Oproti tomu v extralize juniorů byla hra týmů víceméně konstantní po celou sezonu."
Vzhledem k vysokému počtu utkání i cestování klade MHL zřejmě hodně vysoké nároky na připravenost hráčů, že?
"Náročností bych MHL spíše než k naší extralize juniorů přirovnal ke kanadské CHL. Hráči musí z nižších kategorií chodit kvalitně připravení po stránce herních činností jednotlivce. Kvůli vysokému počtu utkání, kterých je v základní části 64, totiž zbývá méně času na trénink. V přípravě před sezonou jsme se také museli více zaměřit na těžší silový trénink a vyšší anaerobní zatížení."
Před sezonou jste posilovali kádr. Dokážete odhadnout, jak by si v MHL vedlo průměrné mužstvo z české extraligy juniorů?
"K českým mládežnickým soutěžím mám velkou pokoru, protože z nich vyšli jak všichni naši hráči, tak my trenéři. Myslím si, že extraliga juniorů svou kvalitu má, a to i díky zřízení Akademií ČSLH. Šance ostatních týmů, které by se neposílily, je velmi těžké odhadovat. V žádném případě by ale nepatřily na chvost tabulky, můj hrubý odhad je na rozmezí 10. a 12. místa."
Při cestách na venkovní utkání jste se museli vypořádávat s časovými posuny. Měly podle vás nějaký vliv na výkony mužstva?
"Mám dojem, že se s tím hráči srovnali velmi dobře. I když někteří v noci nemohli spát, v samotných zápasech se s tím prali tak, že na výsledku to nikdy nebylo poznat. Vysoké porážky jsme utrpěli v Mytišči a na ledě CSKA, kde paradoxně ty posuny nebyly tak veliké. Takže si myslím, že s tímto jsme problém neměli. Velmi překvapený jsem byl, jak to naši hráči snesli v Chabarovsku, kde byl posun 10 hodin. Klobouk dolů před nimi."
Hráči v Rusku obvykle žehrají na stravu. Jak se váš tým vypořádával s odlišnou kuchyní?
"Opravdu velkými problémy se zažíváním jsme si prošli ještě před sezonou na světovém poháru juniorů v Omsku. Od té doby už ale měli problémy pouze jednotlivci, v žádném případě celý tým. Ve většině případů bylo pro nás jídlo připravené na úrovni. A i když to byla jiná strava než u nás, hráči si rychle zvykli."
Z vodovodního řadu jste ale hráče na tripech raději pít nenechali, že?
"To je pravda. Kvůli tomu jsem do časového programu každého tripu psal, že po obědě i večeři musí každý hráč dostat minimálně půl litru vody sebou na pokoj. Na prvním tripu jsme to ještě ladili, ale od druhého tripu už to bylo de facto pravidlem, a hráči tak měli pravidelný pitný režim."
Projevily se časté absence na školním prospěchu hráčů?
"Studijní výsledky řeší hráči s naším studijním poradcem Vladimírem Šikem, kterému měli za povinnost poslat oskenované vysvědčení. Samozřejmě je velká pravděpodobnost, že z některých předmětů nebudou klasifikovaní. Pravidla jsou ale nastavená tak, že ve druhém pololetí si tyto předměty budou muset dodělat. Na druhou stranu máme v týmu i dva vysokoškoláky Martina Gombára a Vojtěcha Šika a oběma se podařilo uzavřít zimní semestr."
Dokážete už nyní říct, zda bude účast v MHL přínosem pro samotné hráče?
"Jak už jsem říkal, je důležité, aby do soutěže vstupovali kvalitně individuálně připravení po stránce bruslařské, technické i taktické. Pokud tomu tak je, pak je pro ně účast v MHL velkým přínosem. Dostanou tu přesně ty herní zkušenosti, které potřebují. A to přesně byl náš cíl, proto byl celý projekt snem našeho sportovního úseku mládeže. Myslím, že už dnes se to projevuje na některých hráčích, jako je Vojtěch Tomeček nebo Jaromír Kverka."
Vidíte jako asistent trenéra národního týmu do 19 let možné přínosy projektu i pro český hokej obecně?
"Potěšilo mě, že na soupisce národního mužstva pro mistrovství světa do 20 let v Ufě byli tři naši hráči, Kvapil, Tomeček a Koblasa. Tomáš Kvapil se nakonec bohužel vinou zranění nemohl zúčastnit. Ale celkově to samo o sobě vypovídá o tom, že MHL kvalitu má. Také si myslím, že alespoň jedním nebo dvěma hráči jsme schopní pomoci národnímu mužstvu na dubnovém mistrovství světa do 18 let."
© Copyright 1998 - 2014 BPA a.s., Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-5718