Ruská Kontinentální liga má problém s dopingem. Krátce za sebou vypluly na veřejnost případy dvou hříšníků, kteří v uplynulých týdnech neprošli kontrolou. Nejdřív byl zveřejněn prohřešek obránce Antona Bělova z Omsku, jenž byl testován po čtvrtém duelu finále Gagarinova poháru a v těle měl údajně zakázanou látku metylhexamin. Ta stimiluje fyzický výkon. Bělov byl okamžitě suspendován, přišel také o účast v reprezentací, s níž se měl původně chystat na mistrovství světa.
Teď je tady další dopingový případ, týká se zkušeného útočníka Maxima Rybina. Svěřenec trenéra Miloše Říhy z Petrohradu se podobil dopingové kontrole v blíže neurčeném termínu na přelomu ledna a února. Je s podivem, že výsledky testu byly zveřejněny až nyní. Výborný bruslař měl tehdy startovat na LG Hockey Games ve Švédsku, zapojil se do přípravy sborné, ale pak náhled odjel. Neúčast vysvětlil rodinnými důvody.
Dál nicméně nastupoval v KHL i v Gagarinově poháru, jeho prohřešek se na veřejnosti objevil až nyní, kdy má SKA Petrohrad dávno po sezoně. Rybin měl pozitivní dopingový nález, což potvrdil Nikita Kamajev, ředitel Ruské antidopingové agentury. Událost původně nechtěl komentovat s tím, že vyšetřování nadále pokračuje.
Podle magazínu Věs chokkej byla v těle Rybina objevena zakázaná látka sibutramin, což je preparát, který užívají lidé bojující s obezitou. Lékaři tento stimulant předepisují s tím, že pacient musí zároveň dodržovat dietu. Lék snižuje příjem potravy, u pacientů zvyšuje pocit sytosti. Rybin je menší postavy, možná má nějaké kilo navíc, ale nechce se věřit, že by vrcholový sportovec zápasil s nadváhaou tímto způsobem.
Každopádně jde o postup, který odporuje dopingovým pravidlům. Zmíněný preparát je na seznamu zakázaných látek Světové antidopingové agentury (WADA), Rybinovi tedy hrozí trest. Stejně jako Bělovovi. Zatímco obránce Omsku byl ihned postaven mimo činnou službu, Rybin nikoli. Ale jeho případ se bude pochopitelně řešit.
Za užití nedovolených stimulantů hrozí hříšníkům dvouletý zákaz činnosti, podle ruského zdroje ale může bát u sibutraminu verdikt shovívajší. Třeba jen šest měsíců, nebo dokonce žádná sankce. Hříšník ale musí prokázat, že se látka dostala do jeho těla nevědomky. A také - že preparát nezlepšil hokejistovu sportovní výkonnost.
Šéf Ruské antidopingové agentury Nikita Kamajev potvrdil, že posuzování případu není časově omezené. "Záleží na argumentech a informací od sportovce, případně od jeho servisního týmu," dodává závěrem. Na verdikt tedy bude třeba nějakou dobu počkat.
© Copyright 1998 - 2014 BPA a.s., Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-5718