Když talenti zůstanou, prospěje to jim i úrovni soutěží, komentuje drafty trenér dvacítky Přerost

4. ČERVENCE 2013, 11:02

Václav Jáchim

V uplynulých dnech proběhly drafty do NHL i do kanadsko-amerických juniorských CHL. Co ukázaly? Slavná liga letos o české naděje nestála, uspěli jen Košťálek, Bartošák a Kubalík. Do juniorky odejde mnohem méně Čechů než v minulosti. Vybráno jich bylo jen jedenáct, což je určitě dobrá zpráva. "Pořád tvrdím, že když talenti zůstanou doma, prospěje to jim i úrovni našich soutěží. V zámoří je zájem o ty nejlepší, pokud odejdou, logicky pak v domácích ligách chybějí," říká kouč dvacítky Miroslav Přerost.

Minulý týden ukončil se svěřenci náročný letní kemp v Třemošné, pak byl zvědav, kdo se prosadí v draftech. Pro český hokej by bylo dobrým znamením, kdyby se ve výběru klubů NHL objevilo mnohem víc hráčů než v CHL, ovšem zatím je to naopak. "Na věc je několik úhlů pohledu. Říkáme, že se v draftu objeví jen hokejisté ze zámořských klubů a od nás nikdo. Ale kdyby Košťálek s Kubalíkem zůstali, třeba by je kluby NHL draftovaly z lepších pozic," reaguje Přerost.

Český hokejový svaz se snaží udržet mladé hráče doma. Ve svém prostředí. "Když si mohl o pozornost v prvním kole říci Hertl a generace před ním, proč by to nemohlo platit u jiných hráčů. Košťálek a Kubalík hráli v klubech nejvyšší soutěž. Je to o příležitosti, o důvěře v mladé hokejisty. Pokud by oba zůstali a pravidelně hráli, jejich šance na úspěch v draftu mohly být vyšší. Takhle byli deset měsíců v Kanadě a my hned mluvíme o tom, že jsou ze zámoří," pokračuje.

Před letošním draftem NHL nemohli mít Češi velké oči. "Kvalita tohoto ročníku bohužel není vysoká, to je realita. Nikdo z hráčů se výrazněji neprosazoval, výsledky neměla ani osmnáctka. Draft NHL je logickým vyústěním," říká. Klidně ale mohlo být lépe. "Mnozí naši hokejisté jsou v 17 letech konkurenceschopní, pak ale zbytečně ztrácejí. Věříme, že když dostanou příležitost v extralize a první lize, věci to hodně prospěje," naráží na nové pravidlo o nutném startu juniorů v dospělých soutěžích.

Poslední dobou se hodně mluví o švédském modelu práce s mládeží, který je Evropě dáván za vzor. Český svaz nastartoval podobný proces, který nebude sprintem, nýbrž během na dlouhou trať. "Ve Švédsku těží z toho, že se juniory nebojí hrát v prvních týmech. Hráči jsou pak víc na očích, lépe se připraví, zákonitě zajímají skauty NHL. Jsem přesvědčen o tom, že tohle může fungovat i u nás," tvrdí nekompromisně.

Na místě je především trpělivost. Nový systém je nastaven, teď k němu musejí mladí hráči a rodiče získat důvěru. Stejně tak kluby. Pak bude odchodů do CHL mnohem méně. "Vracejí se nám hráči z kanadských juniorech a po Evropě kolikrát složitě hledají angažmá. Divím se, že se jejich nástupci nepoučí. Jeden rok v hokejovém životě hraje strašně velkou roli, kdo ho ztratí, už ztrátu nemusí dohnat," upozorňuje Přerost.

I v této souvislosti je třeba brát draft do CHL. Když v roce 2007 sestoupila osmnáctka z elitní skupiny mistrovství světa, členové té nové vesměs zmizeli za Atlantikem. Doufali, že tam zůstanou na očích, draftem CHL tehdy prošlo nevídaných 33 hráčů. Pak se počty ustálily zhruba kolem dvacítky, letos je v seznamu vybraných juniorů jedenáct Čechů - navíc Tomášek, Sladkovský a Němeček už v zámoří působili.

Snížení počtu draftovaných našinců ovlivnila víra, že se doma najde patřičná příležitost k herní praxi. Junioři podepsali reprezentační smlouvy. Kdo chce odejít dřív než v ročníku na osmnáctky, musí zaplatit kompenzaci za náklady na pobyt v národním týmu. Jsou tady také výkonnostní důvody, čeští hráči momentálně nejsou na čele hitparády. Z Evropanů jasně vedou Rusové - v draftu CHL se jich objevilo třiadvacet.

Trenéra Přerosta především mrzí možné ztráty Jiřího Fronka a Dominika Simona. "Samotný draft ještě neznamená, že hráči odejdou. Ale pokud byli vybráni, jejich agenti to nejspíš s kluby dopředu projednali," podotýká. Fronk a Simon patří do nové dvacítky, národní tým s nimi počítá. "Oba měli velkou šanci hrát extraligu. Jsou to ročníky 1994, nebyli draftováni do NHL. Nechápu, proč se takhle rozhodli, co budou v CHL hledat za štěstí. Doma by dostali příležitost," kroutí hlavou kouč.

Loni se podobný komentář týkal slávisty Dmitrije Jaškina, který po dvou letech v extralize dospělých zamířil do juniorky Monctonu. "Ale ten byl draftován St. Louis, reagoval na přání klubu. Tvrdím, že kdyby Fronk se Simonem zůstali, získají mnohem víc. Zvlášť teď, když šance nastupovat v extralize jednoznačně je," uzavírá.

Fotogalerie k článku 1 snímků v galerii

© Copyright 1998 - 2014 BPA a.s., Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-5718

Dodavatel energie pro hokej