O víkendu poutal pozornost vstupní draft do NHL, v noci z úterý na středu byl na programu pro změnu draft do kanadsko-amerických juniorských soutěží CHL. Zatímco do NHL putuje poslední dobou minimum českých nadějí (letos pět), v CHL Import Draftu platil zpravidla mnohem vyšší zájem. Letos to ale neplatilo. Jedničkou se stal slovenský obránce Martin Marinčin, jako třetí přišel na řadu nejvýše umístěný český talent Martin Frk (na snímku). Karlovarského bruslaře a střelce, který startoval na MS osmnáctiletých v Minsku, si zamluvili Halifax Mooseheads, kde v minulosti hrávali mj. Tomáš Knotek, Jakub Voráček nebo Petr Vrána.
Počty hokejistů v Import Draftu každoročně signalizují, kolik jednotlivé země ztratí perspektivních mladíků. Český hokej drží v tomto ohledu rekord z roku 2007, kluby OHL, WHL a QMJHL tehdy i vlivem sestupu osmnáctky do I. divize šampionátu braly nevídaných 33 hráčů s českým pasem. Poté se situace vrátila k dřívějším zvyklostem, každým rokem mířilo za Atlantik zhruba kolem dvaceti našich juniorů.
Strategie týmů je poněkud jiná než v draftu NHL. Kluby CHL berou hokejisty po předběžné dohodě, nemohou si dovolit ztrátu míst, jelikož krajánci mohou být v organizaci jen dva. Draftu tudíž předchází vyjednávání s agenty, týmy sázejí na jistotu a draftují mladíky, kteří se k cestě do Kanady či Spojených států dopředu víceméně jasně rozhodnou.
Nikdo z hokejistů nechce o svých úmyslech předem hovořit, protože by se další kluby mohly potom v draftu zachovat jinak. A tým, jenž se s hráčem potichu domluvil, by utřel nos. Skutečnost, že byl hráč draftován, ještě nemusí nutně znamenat jeho odchod do zámoří. Michael Frolík prošel Import Draftem, ale ještě rok zůstal doma. Loni se něco podobného stalo v případě českobudějovického Bohumila Janka. Ovšem pravděpodobnost přesunu do Spojených států či Kanady je u zamluvených juniorů hodně vysoká.
Češi hráli v minulých draftech CHL důležitou roli, často jim patřila první pozice. Jedničkami se kupříkladu stali Vladimír Sičák, Jiří Drtina, Zdeněk Bahenský, Jakub Vojta, Jakub Voráček nebo Tomáš Vincour. V roce 2008 přišel jako první na řadu Nikita Filatov, loni pro změnu jeho krajan Stanislav Galijev. Letos Martin Marinčin napodobil úspěch jiného slovenského obránce Michala Sersena z roku 2003.
CHL Import Draft se týká klubů z Western Hockey League, Ontario Hockey League a Quebec Major Hockey League, klíč výběru je přesně stanoven. I letošní draft se uskutečnil prostřednictvím internetu, případně s využitím telefonických hovorů do centrály organizace. Dražba nadějí má dvě kola, každý klub dostal k dispozici patnáct minut na poslední rozhodnutí. Od sedmé příčky je interval mezi výběry desetiminutový.
V letošním výběru měli Češi po dlouhých letech mnohem slabší zastoupení. Mniozí junioři v předstihu reprezentačním trenérům potvrdili, že zůstanou doma, průběh draftu tomu odpovídal. Na třetí a čtvrté pozici si kluby braly Martina Frka a Marka Hrbase, jenže ten hrál letos v americkém Fargu. Jako jedenáctý přišel na řadu Petr Beránek, pro změnu útočník finského Tampere. Nadějí z českých klubů výrazně ubylo, což je pro tuzemský mládežnický hokej velmi dobrá zpráva. Otázkou zůstává, zda o ně byl menší zájem, nebo jestli jde o důsledek obratu v myšlení českých mladých hráčů.
Dosud platilo, že Češi měli v CHL Import Draftu největší zastoupení, tentokrát je všechno jinak. V mnohem větší míře vyrazí za Atlantik Švýcaři, Slováci či Rusové. Ještě nedávno bychom mezi ně zařadili i Dmitrije Jaškina, ovšem útočník pražské Slavie a jednička nedávného draftu KHL má co nevidět dostat české občanstrví, proto je syn bývalého vsetínského obránce Alexeje Jaškina uveden v seznamu našich draftovaných hokejistů.
Čeští hokejisté, kteří uspěli v CHL Import Draftu 2010:
První kolo:
3. Martin Frk útočník Halifax Karlovy Vary
4. Marek Hrbas obránce Edmonton Fargo (USHL)
11. Petr Beránek útočník Barrie Tappara Tampere (FIN)
24. Tomáš Filippi útočník Quebec Liberec
31. Richard Nedomlel útočník Swift Current Slavia Praha
33. David Honzík brankář Victoriaville Karlovy Vary
49. Marek Kalus útočník Spokane Třinec
Druhé kolo:
60. Dmitrij Jaškin útočník Calgary Slavia Praha
61. Matěj Stránský útočník Saskatoon Vítkovice
65. Vojtěch Butor útočník Belleville Kladno
77. Milan Doudera obránce Niagara Kladno
92. Matěj Machovský brankář Guelph Opava
Čeští hokejisté v loňském CHL Import Draftu (20 hráčů):
První kolo:
5. Antonín Honejsek útočník Moose Jaw Zlín
8. Roman Horák útočník Chilliwack Č. Budějovice
10. Ondřej Palát útočník Drummondville Vítkovice
11. Jaroslav Vlach útočník Prince-George Liberec
13. Denis Kindl útočník Gatineau Pardubice
18. Jiří Sekáč útočník Peterborough Kladno
19. Adam Polášek obránce P.E.I. Rocket Vítkovice
20. Radko Gudas obránce Everett Kladno
22. Petr Straka útočník Rimouski Plzeň
25. Bohumil Jank obránce Baie-Comeau Č. Budějovice
30. Petr Mrázek brankář Ottawa Vítkovice
33. Tadeáš Galanský brankář Saginaw Havířov
37. Jakub Culek útočník Rimouski Plzeň
38. Petr Šenkeřík obránce Kootenay Zlín
47. Dominik Uher útočník Spokane Třinec
53. Jakub Herman útočník Mosse Jaw Zlín
59. Michal Poletín útočník Regina Slavia
2. kolo:
63. Jakub Šlahař útočník Val d´Or Zlín
68. Jakub Strnad útočník Oshawa Kladno
69. Jindřich Barák obránce Red Deer Slavia
Jak vypadaly CHL Import Drafty v předchozích letech:
2008:
Jednička: Nikita Filatov (Rusko)
Počet draftovaných českých nadějí: 18
2007:
Jednička: Tomáš Vincour (Česká republika)
Počet draftovaných českých nadějí: 33
2006:
Jednička: Jakub Voráček (Česká republika)
Počet draftovaných českých nadějí: 19
2005:
Jednička: Jakub Vojta (Česká republika
Počet draftovaných českých nadějí: 22
2004:
Jednička: Zdeněk Bahenský (Česká republika)
Počet draftovaných českých nadějí: 29
2003:
Jednička: Michal Sersen (Slovensko)
Počet draftovaných českých hráčů: 22
© Copyright 1998 - 2014 BPA a.s., Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-5718