Pokud budou ostří hoši v NHL shazovat rukavice stejně často jako dosud, vzroste letos počet bitek ve srovnání s minulou sezónou o devět procent. V právě probíhajícím ročníku viděli už návštěvníci stadiónů National Hockey League 458 potyček, což je jen o osm méně, než kolik napočítali statistici loni. Čísla jsou převzata ze specializovaných stránek hockeyfights.com.
Po skončení výluky a zavedení přísnějších pravidel preferujících šikovnost a rychlost se zdálo, že klasičtí bitkaři přijdou v zámořské soutěži o práci. Pokud kromě svalů nedisponuješ také střeleckými schopnostmi nebo uměním zastavit soupeře čistě, nemáme o tvé služby zájem, vzkazovali generální manažeři kdysi nepostradatelným mužům. Své by o tom mohli vyprávět třeba Krzysztof Oliwa nebo Matt Johnson.
Minulý měsíc ale NHL zaznamenala největší počet bitek od svého znovuzrození (96). Zdá se být velkým paradoxem, když se právě na konci února generální manažeři na svém zasedání shodli, že suspendace za úmyslné rozpoutání rvačky by měla být udělována nikoliv po třech prohřešcích, ale až po pěti. Že prý se tvrdí hoši bojí chránit své spoluhráče, když je potom čeká vysedávání na tribuně.
Po nedávném zranění Todda Fedoruka z Philadelphie při potyčce s Coltonem Orrem z NY Rangers ale přetekl pohár trpělivosti i Colinu Campbellovi. Šéf ligové disciplinárky, který se během své aktivní kariéry nerozpakoval postavit se soupeřům v rovném souboji, bije na poplach.
“Myslím, že je na čase, aby si soutěžní komise i generální manažeři položili otázku: Patří bitky do současného hokeje? Ten dotaz je třeba položit bez ohledu na to, co se letos stalo,” říká Campbell. “Každá strana snáší své argumenty, ale základem je, vůbec se zeptat. Bitky tu byly odjakživa. Pokud zmizí, přibude prý podle některých kritiků sekání a dalších faulů. Ale musíme se zamyslet, jestli nejsou jiné možnosti, jak to omezit.”
Stejného názoru je i Brendan Shanahan. S 2421 trestnými minutami, které nasbíral během devatenácti let v National Hockey League, má k tématu co říci. “Souhlasím s Colliem. Nemyslím, že řešení by se mělo uspěchat, ale nebude špatné si sednout a podívat se na celý problém.”
Fedoruk, jehož zranění podnítilo Campbella k promluvě, nechápe nenadálý humbuk. I když ve středu opouštěl kluziště na nosítkách, nemyslí si, že by pěstní výměna názorů s Orrem byla něčím zavrženíhodným. “Ta nosítka a všechno kolem byla jen preventivním opatřením,” řekl v pátek agentuře Canadian Press. “Ano, byl jsem sražen k zemi, ale druhý den už jsem byl v pořádku. Možná s lehkými symptomy otřesu mozku, ale hůře dopadlo koleno, které jsem si vymknul při pádu.”
“Odstranit bitky není řešením,” pokračuje útočník Flyers. “To prostě nemůžete udělat. Bitky patří k základům hokeje.” Generalita NHL bude váhat s rozhodnutím i kvůli divákům, které klání hromotluků na ledě přitahují. Ať už se to představitelům ligy líbí nebo ne, zejména ve Spojených státech se hokej dostane do hlavních titulků především v případě, že se na ledě něco semele.
“Jestliže odstraníte bitky, přijdete i o podstatnou část diváků,” přitaká veterán z Phoenixu Jeremy Roenick. “Mnozí fanoušci chodí na hokej, protože očekávají, že bude nějaká bitka. Kdyby nebylo rvaček, dívat se nebudou.”
Podle Roenicka jsou bitkaři potřební také proto, že hokejisté se vzájemně málo respektují. S tímto názorem si ovšem Campbell troufá nesouhlasit – a argumentuje vlastními zkušenostmi. “Hrál jsem v sedmdesátých a osmdesátých letech a myslíte, že tehdy byl nějaký respekt mezi hráči? Přijeli jste do Philadelphie a tam vás nerespektoval nikdo. Potom jste hráli v Bostonu s ‘velkými zlými medvědy‘ a také na vás nebrali ohledy.”
© Copyright 1998 - 2014 BPA a.s., Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-5718