(STOCKHOLM, od našeho zpravodaje) Tři hokejisté sehráli v letošní sezoně jubilejní sté utkání za národní tým. Do elitní společnosti vstoupili Jiří Novotný, Petr Tenkrát a Zbyněk Irgl, v utkání proti Kanadě se přidá také Jan Hejda. Obránce Colorada nastoupil k prvnímu mezistátnímu duelu 17. prosince 2002 v Moskvě proti Švédsku. "Za těch deset let se toho hodně změnilo," říká majitel zlaté medaile ze šampionátu ve Vídni 2005.
Jan Hejda prošel s hokejem dlouhou a zajímavou cestu. Bývalý zadák pražské Slavie prožil skvělou sezonu 2002-03. Dostal se do reprezentace, s červenobílými získal titul a pak si zahrál své první mistrovství světa. Následně jich přidal dalších pět a olympijské hry ve Vancouveru k tomu.
Starty za národní tým utěšeně narůstaly, teď je Hejda na metě jubilejní stovky. Do společnosti osobností českého hokeje vstoupí pikantně proti Kanadě, posledních sedm sezon totiž strávil v NHL. O překonání mety dobře ví. "Už jsem se na to utkání těšil. Ne že bych se před každým zápasem koukal, kolik jsem toho hrál. Ale před mistrovstvím světa jsem si počítal své profesionální zápasy a zařadil do nich i ty mezinárodní. Vím, že ten s Kanadou bude stý," hlásí.
Většinu z pořádné porce duelů stihl v době, kdy válel v domácí nejvyšší soutěži nebo později v Rusku. "Do NHL jsem šel později, až v šestadvaceti. Do té doby mi zápasy naskakovaly mnohem rychleji," připomíná. Jubilea si cení, velkou vědu z něj ovšem nedělá. "Že bych to bral jako úspěch, to ne," reaguje.
Víc si váží společných triumfů s národním týmem, především zlata z Vídně. "Vždycky jsou důležité výsledky na konci turnaje. Ale když člověk odehraje víc zápasů, šance na nějaký úspěch se procentuálně zvyšuje. Člověk za úspěch považuje jen medaili," dodává.
Také na letošním šampionátu je třeba hodnotit vystoupení českého výběru až po turnaji. Hokejisté zatím kráčeli soupeřením ve Stockholmu trošku kostrbatě, stále však mají šanci na postup do play off. Ve čtvrtfinále pak nastává zcela nová šance. Hejda zažil v dresu se lvíčkem hromadu těžkých bitev a dobře ví, jak se konkurence poslední dobou vyrovnala.
"Když se podíváme na naši skupinu, není tam jeden jednoznačný výsledek. Před deseti lety jsme Švýcarům dávali pravidelně osm gólů, hokej hrálo čtyř pět týmů. Ostatní tam byly víceméně navíc. Teď? Každý zápas je těžký. Soupeři se hodně vyrovnali," rozebírá.
Česká reprezentace to poznala v bitvách proti Dánsku či Slovinsku, které nakonec až na jeden bodík výsledkově zvládla. Teď ale nastává jiná liga, v neděli odpoledne čekají Kanaďané. "Jejich síla je vždycky stejná. Kanaďané, Švédové, Finové, Rusové - ti byli na této úrovni vždy. Je zrádné hrát proti papírově slabším celkům, jak všichni říkali. Možná to máme v podvědomí, ale už to není pravda," doplňuje.
Hejda je v tomto ročníku čtvrtým českých reprezentantem, který nasbírá stovku mezistátních startů. Jiří Novotný překonal metu v dubnové přípravě proti Lotyšsku v Jindřichově Hradci. Petr Tenkrát si jubileum připsal na Českých hokejových hrách v Brně, Zbyněk Irgl pak na šampionátu ve Stockholmu - během úvodního klání s Běloruskem.
Rekordmanem v počtu reprezentačních čárek zůstává Jiří Holík, jenž sehrál unikátních 319 střetnutí. Víc než 200 duelů nasbírali Oldřich Machač, Vladimír Martinec, František Pospíšil, Ivan Hlinka, Miloslav Hořava, Antonín Stavjaňa, Miroslav Dvořák, Jiří Bubla, Václav Nedomanský, David Výborný, Milan Nový, Bedřich Ščerban, Josef Černý, Igor Liba, Milan Chalupa, Jiří Lála a Vladimír Růžička.
Pořadí stále aktivních českých hokejistů podle počtu startů za reprezentaci:
218 utkání - David Výborný
198 - Pavel Patera
175 - Petr Čáslava
162 - Viktor Ujčík
152 - Petr Čajánek
142 - Jaroslav Hlinka
135 - Tomáš Vlasák
126 - Tomáš Rolinek
123 - Jaromír Jágr
116 - Miroslav Blaťák
113 - Jan Hlaváč
113 - Petr Hubáček
111 - Jiří Novotný
104 - Zbyněk Irgl
104 - Petr Tenkrát
103 - Marek Židlický
© Copyright 1998 - 2014 BPA a.s., Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-5718