Zavedení nového pravidla o povinném nasazení mladých hráčů do utkání Tipsport extraligy a první ligy by mělo pomoci českému hokeji také v souvislosti s odchody juniorů do zahraničí. V minulých letech mířila řada elitních talentů do klubů kanadsko-amerických CHL, doma totiž mnohdy neměli herní prostor a tím pádem se obávali o šance směrem k draftu NHL. "Odchody mladých nezastavíme, ale chceme je co nejvíc zpomalit. Po zavedení nového pravidla se už ze zámoří vrátilo devět hráčů, osm z nich doma podepsalo smlouvu," říká Slavomír Lener (na snímku).
Mladí zaslouží příležitost, je to v zájmu budoucnosti českého hokeje, samotných hokejistů i ekonomiky klubů. Tenhle názor říká šéf sportovního úseku svazu delší dobu, poslední úprava může podle Lenera věci hodně pomoci. "Před dvěma lety jsme si dělali statistiky, do zámoří nám do té doby zmizelo kolem 500 hokejistů, prosadil se ale jen zlomek z nich," dodává.
Český hokej krvácí, Lener proto jednal v zámoří mimo jiné o tom, aby CHL omezila počet cizinců. "V Kanadě jsou vůči nám vstřícní, ale zajímá je, co uděláme my. Zavedli jsme Akademie ČSLH, byl zkvalitněn mezinárodní program reprezentací, pořádáme kempy. Teď vytváříme kvalitním mladým hráčům prostor v soutěžích," vysvětluje, proč také dochází k zavedení pravidla o nasazování talentů ve věku 19 až 22 let v Tipsport extralize a první lize.
Nová úprava bude platit dva roky, u juniorů bude záležet především na jejich výkonnosti. "Patnáct až dvacet hráčů dostane šanci v extralize, projevilo se to už například v tom, že někteří hokejisté přehodnotí plány a zůstanou doma. Podobné zprávy mám například o dvojici Kämpf - Kaše z Chomutova," pochvaluje si Lener. Dalším krokem, jež má přesvědčit hráče k setrvání v českém hokeji, je zavedení tzv. reprezentačních smluv, které mladíci začali podepisovat loni.
Video z tiskové konference zde.
Jde o to, aby mládežnické výběry od 16 do 18 let mohly celou sezonu využívat nejlepší hokejisty. "Kdo odejde a nebude nastupovat za národní tým, musí zaplatit za účast v přípravě a na turnajích. V minulosti se stávalo, že hráči před Memoriálem Ivana Hlinky ujišťovali, jak zůstanou. V Břeclavi se ukázali skautům a pak odletěli. Tomu jsme chtěli zabránit a musím říci, že jsme v souvislosti se smlouvami nezaznamenali jediný kritický ohlas. Všichni hráči podepsali," konstatuje prezident svazu Tomáš Král.
Smlouva má ochránit investice svazu, ale především by měla přispět ke zvýšení kvality mládežnických reprezentací. "Když se někdo prosadí do národního týmu, je to určitý signál o jeho výkonnosti a perspektivě. V takových případech budeme avizovat klubům, aby si hráče včas podepsali. Naší snahou je udržet co nejvíc juniorů doma," opakuje Král.
Problematice může výrazně pomoci chystaná smlouva mezi IIHF a NHL, kterou podepíší všechny evropské země s výjimkou Ruska. Tamní KHL je silnou soutěží, vztahy s NHL si upravuje sama. Přední evropské země s návrhem souhlasily už na mistrovství světa, zástupci českého a švýcarského svazu přidali potvrzení záhy po turnaji - jakmile téma prodiskutovali s kluby.
Nová smlouva bude sedmiletá, skončit může nejdřív za čtyři roky, po sezoně 2016-17. Kluby NHL mohou na základě dohody uzavírat kontrakty s evropskými hráči do 15. června, hokejisté draftovaní v kalendářním roce mohou podepsat smlouvy do 15. července. Pokud klub poté projeví o někoho z Evropanů zájem, smí tak učinit do 15. srpna, ale musí zaplatit penalizaci zhruba ve výši 100 tisíc dolarů.
Podobná plošná smlouva mezi IIHF a NHl už fungovala před lety, evropské týmy inkasovaly za hráče v průměru 200 tisíc dolarů. Nový kontrakt zaručí 240 tisíc dolarů, u hokejistů vybraných v prvním kole draftu by částka měla činit 325 tisíc dolarů. Úplnou novinkou je odstupné 25 tisíc dolarů za hokejistu, který odejde do CHL. "Tohle v minulosti nikdy nebývalo. Navíc pokud bude hráč draftován a až poté zamíří do juniorky, mateřský klub získá bez ohledu na to 240 tisíc dolarů," připomíná Lener.
Zatímco před deseti lety proudili hokejisté z naší nejvyšší soutěže do NHL docela pravidelně, poslední dobou se po téhle trase nevydal téměř nikdo. Ale pokud doma setrvají ti nejlepší, situace se změní. Příklad Tomáše Hertla dokazuje, že špičkový talent dokáže uspět v prvním kole i z českých klubů, také Dmitrij Jaškin byl před lety draftován ze Slavie.
Nová smlouva s NHL zajistí tuzemským týmům šanci na slušnou finanční kompenzaci. "Bohužel, byli jsme to právě my, naši předchůdci, kteří přispěli k tomu, že smlouva tehdy skončila. Až pak se ukázalo, že naše kluby nemohly jednat s těmi zámořskými o odstupném přímo, protože to neumožňovala kolektivní smlouva v NHL. Hráč, o něhož byl v zámoří zájem, počkal, až mu vyprší kontrakt. A odešel zadarmo. Český hokej za ty roky přišel o těžké milióny," upozorňuje Tomáš Král.
Podle Lenera myslí nový kontrakt se slavnou ligou také na reprezentaci. "NHL se zavázala, že pro MS dvacítek uvolní hokejisty, kteří budou působit v AHL, ECHL a jiných nižších soutěžích. Bude pokračovat spolupráce při realizaci Světového poháru a Victoria Cupu, dojde na výměnné kempy rozhodčích a stáže trenérů," doplňuje závěrem šéftrenér svazu.
© Copyright 1998 - 2014 BPA a.s., Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-5718