IIHF vyhlásila all stars legend, triumf Čechů v Naganu desátou událostí století

18. KVĚTNA 2008, 3:41

Václav Jáchim

(QUEBEC, od našeho zpravodaje) Slavnostním galavečerem v quebeckém Convention Centru vyvrcholily oslavy stoletého výročí světového hokeje. Představitelé IIHF při té příležitosti vyhlásili all stars legend, které v mezinárodním hokeji zaznamenaly největší úspěchy. Do ideální šestice se nedostal žádný z českých hráčů, nejvíc hlasů nasbíral někdejší obránce sborné Vjačeslav Fetisov.

O výsledku ankety rozhodlo 56 oslovených odborníků ze Severní Ameriky a Evropy. Kolektivním hlasem přispěla redakce odborného týdeníku The Hockey News, za Českou republiku zaslali tipy Karel Gut, Miroslav Šubrt, Pavel Bárta a Michal Trávníček. Nejvíc bodoval Vjačeslav Fetisov (54 hlasů), následovali Wayne Gretzky (38), Vladislav Treťjak (30) a Valerij Charlamov (21).

Slavnostního vyhlášení se zúčastnila polovina jmenovaných, v Quebeku si ceny převzali Treťjak, Fetisov a Salming. Místo Makarova vystoupal na pódium jeho dlouholetý spoluhráč Igor Larionov, Gretzkyho zastoupil generální manažer Edmontonu Kevin Lowe a za zesnulého Valerije Charlamova přijel na slavnost jeho syn Alexander. V sále byl přítomen mj. kanadský premiér Stephen Harper.

Treťjak, Fetisov, Makarov a Charlamov jsou mnohonásobní mistři světa a olympijští vítězové, kteří přispěli k úspěchům tehdejšího Sovětského svazu. Fetisov s Makarovem se na sklonku kariéry prosadili také v zámořské NHL. Legendární Wayne Gretzky hrál sice na mezinárodní scéně málo, mistrovství světa se zúčastnil pouze v roce 1982. Nicméně nezapomenutelné jsou jeho výkony na Kanadských pohárech a zejména v NHL.

Švédský zadák Börje Salming byl prvním Evropanem, který v zámořské lize skutečně prorazil. Pomohl otevřít dveře ostatním hráčům z našeho kontinentu. Pořadatelé infomovali, že se na hlasovacích lístcích objevila řada dalších velikánů světového hokeje. Výběr ideální šestice byl hodně obtížný, kandidátů by se našlo bezpochyby víc.

Ocenění si pocty váží. "Špičkový hokej hrála spousta vynikajících osobností, měl jsem podporu spoluhráčů a rodiny. Nedávno jsem oslavil padesáté narozeniny, během kariéry se mi podařilo získat 70 titulů. Je těžké vybrat nějaký turnaj. Výjimečné bylo mé první mistrovství světa v Praze, dále olympiáda 1984 v Sarajevu a samozřejmě také první Stanley Cup s Detroitem," řekl Vjačeslav Fetisov.

Zázrak na ledě první, zlaté Nagano desáté

Během velkolepého galavačera došlo také na vyhlášení největší události stoleté hokejové historie. Představitelé IIHF vybrali šokující vítězství amerického týmu nad sovětskou sbornou na olympijských hrách 1980 v Lake Placid. Miracle on Ice (Zázrak na ledě) způsobili studenti amerických univerzit, kteří senzačně zdolali tehdy neporazitelný Sovětský svaz a získali zlaté medaile.

Z výběru USA se později prosadilo jen několik hokejistů, například obránce Ken Morrow nebo útočník Dave Christian, všichni ale získali světovou popularitu. Na motivy příběhu svěřenců kouče Herba Brookse byl natočen film, hokejisté jsou ve Spojených státech velkými celebritami. Za všechny převzal v Quebeku cenu útočník Mark Johnson.

Při vyhlášení událostí století sklízel úspěchy také náš hokej. Na páté místo odborníci zařadili šampionát 1972 v Praze, kdy sovětská sborná nenavázala na desátý titul v řadě. Prvenství tehdy vybojovala československá reprezentace v čele s bratry Holíky, Klapáčem, Nedomanský, Pospíšilem, Holečkem a dalšími velikány našeho hokeje.

Desáté místo patří triumfu českých hokejistů v olympijském Naganu. První turnaj pod pěti kruhy, jehož se mohli zúčastnit nejlepší hráči planety včetně profesionálů z NHL, vyhráli svěřenci trenérů Hlinky a Lenera, ačkoli nepatřili k největším favoritům. Nezapometulné tažení Haška, Jágra, Reichla a dalších hrdinů proběhlo před deseti lety, v únoru 1998. Ve finále porazili Češi tradiční rivaly Rusy 1:0 zlatým gólem Petra Svobody.

Přehled desítky největších událostí světového hokeje podle IIHF:

1. Vítězství výběru USA nad SSSR 4:3 na olympijských hrách 1980 v Lake Placid

2. Gól Paula Hendersona v osmém utkání Série století 1972 mezi výběry Kanady a SSSR

3. Vítězství sovětské sborné v prvním utkání Série století 1972 v Montrealu

4. První vítězství sovětské sborné na mistrovství světa v roce 1954

5. Konec série devíti zlatých úspěchů Sovětů na MS 1972, kdy vyhrálo Československo

6. První ročník Kanadského poháru v roce 1976

7. Premiérový start profesionálů z NHL na olympijských hrách v Naganu 1998

8. Double Švédů v roce 2006, kdy vyhráli olympiádu i šampionát

9. Vítězství sovětské sborné nad Kanadou 8:1 ve finále Canada Cupu 1981

10. Vítězství České republiky na olympijských hrách v Naganu

© Copyright 1998 - 2014 BPA a.s., Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-5718

Dodavatel energie pro hokej