Hráčům chceme nabídnout konfrontaci se špičkou, říká o mezinárodním kempu Slavomír Lener

27. ČERVNA 2012, 12:47

Václav Jáchim

Sportovní úsek hokejového svazu neustále hledá způsoby, jak zkvalitnít rozvoj talentů, a jak mladým hráčům nabídnout co nejvíc možností ke zlepšování. Jednou z nových akcí je mezinárodní kemp pro hráče v kategorii sedmnáctiletých, který tento týden probíhá v Třemošné u Plzně. "Napadlo mě, že by nebylo špatné něco podobného zrealizovat, je to jedna z věcí, která by našim hokejistům mohla pomoci. Letos jsme s tím začali a já věřím, že se z mezinárodního kempu stane tradice," říká Slavomír Lener (na snímku).

Šéftrenér ČSLH je otcem myšlenky a hlavním manažerem setkání nadějí, jež se oficiálně jmenuje U17 Elite International Camp. Do pětidenního soustředění se zapojili vybraní hokejisté z České republiky, Finska, Ruska a Švédska, účastníky kempu jsou také trenéři z jednotlivých zemí. "Jestli chceme, abychom naše mladé hráče přibližovali světu, musíme jim nabídnout možnost konfrontace se špičkou. V Třemošné letos jsou ti nejlepší z Evropy, v hlavě mám další plány. Jednal jsem s Kanaďany a Američany, že by do toho šli také. Uvidíme," konstatuje.

Akce je přínosná pro hokejisty i pro trenéry. "Máme unikátní možnost vidět na jednom místě, jak v konkrétní věkové kategorii pracují ostatní. Na kempu jsme vždy jeden den vyhradili konkrétní zemi. V úterý začali Finové, pak následovali Švédové, my a na závěr Rusové," přibližuje Lener. Na stadionu v Třemošné je pořádně rušno - účastníci kempu trénují dvakrát denně na ledě, mají i suchou přípravu, věnují se dalším sportům.

Program je našlapaný a tudíž docela náročný. "Každý den bude jiný, tréninky jsou zaměřené podle toho, na co kladou důraz v jednotlivých zemích. Švédové jsou proslulí cvičením na tlak do branky. Finové zase dbají na hru obránců. Na to, aby byli důrazní, zapojili se a hru zrychlili," popisuje šéf sportovního úseku svazu.

Slavomír Lener chodí s hráči pravidelně na led, během tzv. "Českého dne" povedou přípravu také Luděk Bukač, Jiří Veber nebo Petr Studnička. Dění zaznamenává videokouč svazu Jan Procházka. "Získáme hodně cenných podnětů, sestříháme materiál a uděláme DVD pro naše trenéry, poznatků samozřejmě využijeme také při odborných seminářích," plánuje Lener.

Dalším zajímavým prvkem je společné zapojení hráčů různých národností. "První den trénovaly pohromadě jednotlivé pětky podle národností, pak jsme je promíchali. Švédští útočníci mali za sebou finské obránce, čeští ofenzivní hráči zase ruské beky. Takhle to střídáme, je to opravdu zajímavé. Když vidíte, jak se Češi radují se Švédy, uvědomíte si, jak spontánně to berou. Každý hráč má jiné návyky, tím pádem vzniká výjimečná možnost, jak si na vlastní kůži vyzkoušet odlišné herní styly. Něco takového se snad povede jen na kempech zámořské NHL," říká Lener.

Itinerář kempu nabízí pestré činnosti. Speciální tréninky mají gólmani, všichni hráči mívají dopoledne přípravu zaměřenou na různé prvky, odpoledne dominuje samotná hra. Nechybějí cvičení mimo led, talenti se potí v posilovně. "Každá země je zvyklá na jiné doplňkové sporty. Když jsme měli "Švédský den", hrál se například florbal. Hráče každopádně náplň chytila, je úžasné sledovat, kolik mají energie. Během dne jsou neustále v zápřahu, přesto si večer ještě sami od sebe zahrají tenis nebo fotbálek," vykládá Lener.

Českou republiku na akci reprezentuje šestice členů národního týmu do 17 let. "Sedmnáctka měla dva kempy, trenéři se poctivě snažili vybrat ty nejlepší. Roli mohla hrát zranění či jiné okolnosti, ale chtěli jsme, abychom účast nabídli těm, kteří si to zaslouží," říká Lener. Důvěru dostali brankáři Vejmelka, obránci Mašín s Havlíkem, útočníci Vopelka, Kafka a Jenyš. "Také soupeři přivezli to nejlepší, co mají," zmiňuje šéftrenér svazu. Mimochodem, ruskou šestku má na povel bývalý vynikající brankář Vladimír Myškin. Ve švédské skupině je zase mimořádný talent William Nylander, jehož otec Mikael patřil ke hvězdám NHL a strýc Peter pro změnu nedávno hrál krátce v Litvínově.

Aby si zahraniční účastníci odnesli i osobní vzpomínky na Českou republiku, připravili pro ně organizátoři na čtvrtek krátký výlet do Prahy. "Projdeme se po městě, chceme hráčům nabídnout i určité vybočení z pětidenního cyklu." Už nyní je jasné, že se první ročník vydařil, hokejový svaz chce v projektu pokračovat.

"Ohlasy jsou příznivé, doufám, že od zahraničních účastníků dostaneme různé připomínky, které by nás posunuly dál. Bylo třeba zajímavé sledovat, jak finští trenéři dlouho komunikovali se švédskými, k něčemu podobnému na běžném turnaji nikdy nedojde. Celkově si myslím, že kategorie do 17 let je pro tenhle typ kempu ideální. Osmnáctka už má mistrovství světa, výměna informací a zkušeností je tam citlivá. U sedmnáctky nikoli," uzavírá Slavomír Lener.

Účastníci akce U17 Elite International Camp (25. - 29. července 2012, Třemošná):

Česká republika:

Karel Vejmelka (Třebíč) - Dominik Mašín (Slavia Praha), Tomáš Havlík (Liberec) - Lukáš Vopelka (Örebrö, Švédsko), Dominik Kafka (Vítkovice), Pavel Jenyš (Kometa Brno)
Trenéři: Jiří Veber, Luděk Bukač ml., Petr Studnička, video Jan Procházka

Finsko:

Kaapo Kähkönen - Markus Haapanen Markus, Matias Haaranen - Waltteri Hopponen, Kasperi Kapanen, Miika Pitkänen
Trenéři: Rauli Urama Rauli, Kalle Kaskinen, Toni Pasuri

Švédsko:

Jesper Eriksson - Sebastian Aho, Emil Johansson - August Gunnarsson, Albin Lundin, William Altelius Nylander
Trenéři: Anders Eriksén, Mikael Rundgren, Peter Andersson

Rusko:

Sergej Korobov - Jegor Cvetkov, Alexej Slepcov - Artěm Ilijenko, Anderj Kuzmenko, Andrej Světlakov
Trenér: Vladimír Myškin

Generální manažer kempu: Slavomír Lener
Manažer kempu: Jakub Petr

© Copyright 1998 - 2014 BPA a.s., Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-5718

Dodavatel energie pro hokej