Hertlův příklad ovlivní další, říká kouč Přerost. Mladí zůstali doma a dostali větší šanci než dřív

22. ŘÍJNA 2013, 12:08

Václav Jáchim

První čtvrtinu nechala za zády Tipsport extraliga, s určitým odstupem lze mimo jiné hodnotit také dopad nového pravidla o povinném nasazování mladých hráčů. Inovace vzbudila celkem slušnou polemiku, ne každý ji přivítal. Příznivci změny hovoří o tom, že mladí hráči potřebují dostat šanci, kritici naopak zmiňují námitky, podle nichž může mezi elitu jen ten, kdo na to skutečně má. Bez ohledu na věk. Nicméně - český mládežnický hokej nebyl a není v kondici, v tom případě je dobré zkusit každý krok, který by mohl jakkoli pomoci.

Postupem času debaty o novém pravidlu ustaly, kluby je vzaly jako realitu. Někde juniory hrají symbolicky, jinde k tématu přistupují s výraznější podporou. V dosavadním průběhu Tipsport extraligy se představil 21 junior - tedy skupina hráčů ročníku 1994 a mladších. Dvanáct z nich hrálo v průměru šest minut na utkání a víc, hokejisty zmíněné věkové kategorie ani jednou nenasadil pouze Litvínov - aktuálně poslední tým tabulky.

"Z čísel, jež máme k dispozici, vyplývá, že hráči juniorského věku jsou zatím na ledě častěji než loni. Počet juniorů, kteří do soutěže reálně zasáhli, se ve srovnání s úvodem loňského ročníku, kdy jsme prováděli podobný průzkum, více než zdvojnásobil," konstatuje ředitel soutěže Josef Řezníček. Největší důvěře se u trenéru těší Libor Šulák, Ondřej Kaše, David Kämpf (všichni Chomutov), Dominik Simon (Sparta), Jan Štencel (Vítkovice), Pavel Zacha (Liberec) a Pavel Sedláček (Zlín).

Větší prostor nadějím vítá také kouč reprezentační dvacítky Miroslav Přerost. "Nikdo nemohl očekávat, že každý tým nasadí hned řadu mladých hráčů. Pravidelně hraje sedm až osm juniorů, s čímž můžeme být spokojeni. Proces byl nastartován, po první čtvrtině extraligy je ale brzy na podrobné hodnocení. Uvidíme za rok nebo za dva, jak se změna promítne do výkonnosti jednotlivců a úspěšnosti mládežnických reprezentací na mezinárodních turnajích," říká.

Právě výsledky národních týmů částečně vedly k zavedení zmíněného pravidla. Trenér Přerost potvrzuje, že novinka může pomoci. "Když se podíváte na výčet juniorů v nejvyšší soutěži, ročník 1994 se až tolik neprosazuje jako ty mladší. Hokejisté, kteří se narodili v letech 1995 až 1997, jsou velmi talentovaní, jejich zařazení do extraligy prospěje reprezentacím v širším horizontu. Z hlediska letošní dvacítky není situace ideální, nicméně samozřejmě vítáme, že se prostor pro mladé hráče otevřel," pokračuje.

Vedle nového pravidla je důležitým krokem v tomto ohledu také zavedení reprezentačních smluv. Kdo ví, jestli by Zacha, Štencel, ale třeba i Pyrochta a další zůstali doma, kdyby hokejový svaz nepodnikl kroky, jak talenty udržet doma do mistrovství světa osmnáctek. "Můžeme spekulovat, jestli snížení odchodů hráčů do zámoří zapříčinil menší zájem o hráče, pravidlo o startu mladých v nejvyšší soutěžích nebo reprezentační smlouvy. Ale celkově je určitě dobře, že tu mladí hokejisté zůstali," konstatuje Miroslav Přerost.

Za velmi důležitý motivační prvek považuje způsob, jakým se na nejvyšší světovou úroveň prodral Tomáš Hertl (na snímku). "Jsem strašně rád, že mu to vyšlo, že do NHL šel českou cestou. Nechci odsuzovat odchody juniorů do Kanady, ale v tomto ohledu platí minoritní čísla než v případech, kdy hokejisté odcházeli po působení v domácí soutěži a národním týmu. Jsem pro cestu, kterou prosazují odborníci, nikoli agenti hráčů. Hertl zůstal doma, pracoval. Dostal šanci a pak prostor v prvním týmu Slavie. Dneska hraje NHL, což vidí další mladí hráči a může je to velmi pozitivně ovlivnit," upozorňuje kouč dvacítky.

Mnozí talenti v minulosti uskutečnili stěhování za Atlantik především proto, že doma neviděli perspektivu. Tahle obava nyní odpadla. Teď už záleží na každém, jak s příležitostí naloží. "Podařilo se nám do extraligy a první ligy dostat juniory, soutěže se omladily, což v konečném důsledku mělo vliv i na zlevnění nákladů ze strany klubů. Ale jestli jde o smysluplný krok, to musíme zhodnotit později. Bylo by naivní si myslet, že jen tahle úprava okamžitě přispěje k vyšší kvalitě mládežnických reprezentací. Ale v dalších letech určitě bude mít vliv," uzavírá Miroslav Přerost.

Připomeňme, že pravidlo o povinném zařazení juniorů se týká také první ligy. V letošním ročníku dosud nastoupilo 35 mladých hráčů, z toho 22 v sedmi a více utkáních. V extralize hrálo 17 juniorů minimálně pět utkání, loni jich za celou sezonu bylo čtrnáct. Pouze sedm z nich dokázalo bodovat, v letošním ročníku už statistici evidují devět hráčů juniorského věku, kteří mezi elitou zaznamenali gól či nahrávku.

Fotogalerie k článku 1 snímků v galerii

© Copyright 1998 - 2014 BPA a.s., Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-5718

Dodavatel energie pro hokej