Přípravu na další sezonu začala tento týden nová reprezentační dvacítka, už jen první pohled na složení týmu napovídá, že letos bude mnohé jinak. Zatímco loni touto dobou se v Rokycanech potili Tomáš Hertl, Dmitrij Jaškin, Martin Frk, Patrik Bartošák nebo David Musil, letos je výčet hokejistů mnohem chudší na velké talenty a známá jména. Z armády bojovníků ročníků 1996 až 1996 jistě někdo vyletí ke hvězdám, zatím je ale budované mužstvo bez výraznějších individualit.
Trenér Miroslav Přerost o tématu hovořil už na jaře, vzhledem k tomu poněkud mění strategii. "Loni jsme měli víc osobností v útoku, mohli jsme hrát ofenzivním stylem. Letos to bude jiné. Takové hráče k dispozici nemáme, chceme proto vycházet především z propracované obrany. Hledáme týmové hráče, kteří přesně splní, co od nich chceme," reaguje.
Během kempu v Třemošné makali junioři nadoraz. Dvakrát denně byli v posilovně i na ledové ploše, kde se věnovali důležitým činnostem. "Dopoledne těm individuálním, odpoledne herním," říká hlavní kouč. Některá cvičení vedl asistent Jiří Juřík, všichni trenéři bedlivě sledovali, jak se noví svěřenci chovají v konkrétních situacích.
Především tedy v defenzivní práci. "Jak to, že jste tři za vlastní modrou čárou? Nemáte šanci získat puk a otevíráte prostor soupeři. Zpátky!" velel třeba při jedné akci Přerost. Vzápětí zazněl hvizd píšťalky a mladíci šli do akce znovu. "Opakujeme hráčům naše představy, je to o neustálém připomínání určitých zásad. Máme zpětnou vazbu, po nedávném kempu pro obránce musím říci, že v hráčích něco z toho zůstalo. Budeme v tom pokračovat," zmiňuje.
Dalším důležitým bodem úvodního soustředění byla náročnost. "Některé hráče známe, jiné tolik ne. Osobně jsem ročník 1994 viděl na mistrovství světa osmnáctek loni u nás, ty mladší pak letos v Soči. Dokonalý obrázek si ale uděláte až při vzájemném kontaktu. Potřebovali jsme hokejisty vidět v mezních situacích. V únavě, v enormním zatížení. Nesmí se stát, aby se nám hráči rozpadali vlivem fyzické zátěže. Na mistrovství světa pojedou ti nejlepší a nejodolnější," hlásí.
Junioři podstupovali program, jaký býval zvykem v 80. letech. Vstávali už před šestou hodinou ranní, pak se nezastavili až do večeře. Ovšem nejde o výjimečnou akci, také členové předchozích výběrů si během letních měsíců sáhli na dno sil. "V průběhu sezony už k podobnému kempu nebude příležitost, chtěli jsme tedy stihnout co nejvíc. Kromě práce na kondici a herních věcech jsme se věnovali i taktice. Máme jasný herní systém, každému přesně říkáme, co od něj vyžadujeme," pokračuje Přerost.
Z čeho vychází základ strategie? "Z defenzivního stylu hry a aktivního napadání," říká ve stručnosti kouč. Se svěřenci už absolvoval jarní akce, aktuálně největší rezervy má dvacítka v koncovce. "Dostáváme se do šancí, jsme schopni si připravit zakončení, ale góly nedáváme. Bylo to vidět i na kempu v Třemošné. Potřebujeme najít střelce, který příležitosti zužitkuje. Je to o sebedůvěře, o dovednosti. Ano, nemáme některé hráče jako loni, ale já věřím, že najdeme jiné, kteří se prosadí."
Zatímco před rokem drželi hlavní slovo ve výběru zámořští krajánci, letos jich je znatelně méně. "Tohle považuji za výhodu. Uvidíme, ale myslím, že zhruba z 90 procent vytvoří jádro mužstva hokejisté z domácích klubů. Teď záleží na tom, jakou roli jim v klubech dají." Podle nového pravidla mají extraligové a prvoligové týmy za povinnost nasazovat mladé hokejisty do soutěžních utkání, klíčové ovšem bude, zda junioři dostanou skutečný prostor, nebo do jestli zápasů naskočí na několik střídání a jinak zůstanou na střídačce.
Přerost nezatracuje ani svěřence, kteří budou hrát extraligu juniorů. "Co je lepší? Hráč, který v nejvyšší soutěži paběrkuje, nebo ten, kdo v juniorce hraje 25 minut za zápas, chodí na přesilovky i oslabení? Pro nás je důležité, aby byl dotyčný schopen podat okamžitý optimální výkon. Třeba vítkovický Erik Němec loni nehrál extraligu dospělých, ale na šampionátu dvacítek odvedl, co jsme chtěli." Dvacítka se také musí vyrovnat s tím, že hokejisté hrají v různých soutěžích. "Podobné jsme to už měli i loni. K domácím ligám a zámořským CHL bylo třeba nově přidat rakouskou EBEL nebo ruskou MHL," upozorňuje kouč.
Do mistrovství světa zbývá ještě půl roku, dvacítka má před sebou několik zápasových prověrek. Tým bude hledat střelce, lídry, bojovníky, brankářskou jedničku. "Chceme týmové hráče, kteří se jasně podřídí mužstvu," naznačuje Přerost. Počátkem srpna sehrají junioři v Rokycanech tři utkání s Ruskem, pak je čekají akce v rámci reprezentačních přestávek. "Program jsme trošku osekali, chceme dát hráčům prostor, aby zabojovali o místa ve svých klubech. Uvidíme, kolik se jich uchytí v extralize dospělých."
Ročníky 1994 a 1995 nemají za sebou povedená mistrovství světa do 18 let, loňská osmnáctka dokonce hrála v Brně a Znojmě o udržení. "Ale totéž platilo také o ročníku 1993, kde přitom byli hráči jako Hertl, Jaškin a další. My se do minulosti nechceme vracet. Dva roky - to je dost dlouhá doba, hráči se vyvíjejí. Začali jsme s čistým stolem a záleží na každém, jak se k tomu postaví. Během přípravy máme těžké soupeře, budeme hrát s Rusy, Švédy a Finy. Hráče důkladně poznáme," uzavírá.
© Copyright 1998 - 2014 BPA a.s., Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-5718