Smlouva mezi Mezinárodní hokejovou federací (IIHF) a NHL o odchodu hráčů do NHL je definitivně na světě. Zástupci českých klubů sice přijetí kontraktu odsouhlasili už v pondělí, ale teprve ve čtvrtek schválili jeho konečnou verzi. Oproti té předchozí se smlouva liší především délkou platnosti, která je 2 roky.
Podle návrhu, který česká strana odsouhlasila začátkem tohoto týdne, měla dohoda platit pouze rok. „Na podnět Švédů byla ale délka platnosti prodloužena,“ podotýká Luboš Koželuh, prezident Asociace profesionálních klubů (APK LH).
Smlouva tak platí na sezony 2005-06 a 2006-07. Druhá a poslední úprava se týká termínu, do něhož mohou letos kluby NHL uzavírat smlouvy s hráči z evropských soutěží. Původně byl termín stanoven na pátek 26. srpna, v novém kontraktu je „deadline“ už o dva dny dříve, tedy ve středu 24. srpna.
Příští rok bude termín pro uzavírání smluv už 15. června. „To je jedna z mála věcí, kterou se nám podařilo vydobýt,“ podotýká Luboš Koželuh, jinak ředitel pražské Sparty a jeden z hlavních odpůrců návrhu.
V pondělí šéfové českých klubů odsouhlasili přijetí smlouvy těsnou většinu hlasů 8:6. Někteří manažeři rozhodnutí APK ostře kritizovali. Zejména pardubický šéf Zbyněk Kusý. „Je to katastrofa. Přijali jsme nejhorší možný návrh,“ uvedl.
Hlasování proběhlo i ve čtvrtek. Koželuh připustil, že existovala určitá snaha původní poměr hlasů zvrátit, ale volba nakonec dopadla stejně. „Znovu jsme hlasovali a výsledek byl opět 8:6 ve prospěch návrhu,“ potvrdil Koželuh.
Hlavní náležitosti smlouvy tak zůstávají v platnosti. Za odchod 45 evropských hokejistů vyplatí NHL jednorázovou částku 9 milionů dolarů, které následně přerozdělí IIHF. Za odchod jednoho hráče do NHL tak evropské kluby inkasují zhruba 200 tisíc dolarů.
Do kvóty 45 hráčů se ale nezapočítávají hráči, kteří před odchodem do NHL působili v zámořských juniorských soutěžích. Za ty NHL platit nebude. Naopak pokud bude tato kvóta překročena, zaplatí kluby NHL do společného balíku IIHF navíc 225 tisíc dolarů za každého dalšího hráče.
Evropské kluby mohou také získat další peníze navíc v případě, že hráč v NHL neodehraje za sezonu minimálně 30 zápasů, přesněji 50 tisíc dolarů a za hráče od druhého kola draftu 100 tisíc dolarů.
Původně měla Mezinárodní hokejová federace inkasovat od NHL 12,5 milionu dolarů, celková roční částka je však snížena o podíl ruských klubů, které smlouvu mezi IIHF a NHL neodsouhlasily a budou si kontrakty s oddíly z NHL vyjednávat samy.
Ostatních šest evropských hokejových zemí, včetně České republiky, dohodu ratifikovalo. Češi byli původně také proti. Požadovali fixní částku 350 tisíc dolarů za hráče a věkový limit pro „bezplatné“ opakované přestupy.
Zástupci NHL a IIHF se vydali jednat do Moskvy i do Prahy, minulý týden v pátek následovala společná debata v Curychu. Rusové stanovisko nezměnili, Češi se ještě v pondělí drželi fixní částky 300 tisíc dolarů za hráče, ale po dalších jednáních ustoupili.
Ihned po uzavření dohody podepsal smlouvu s New York Rangers pardubický útočník Petr Průcha. Manažer východočeského klubu Zbyněk Kusý okamžitě varoval, že proti takovým případům se hodlá bránit soudní cestou.
Průchu budou zřejmě následovat další hráči. Zájem je o další pardubické hráče Petra Sýkoru a Michala Mikesku, těsně před podpisem smlouvy s Columbusem je rovněž zlínský útočník Jaroslav Balaštík.
© Copyright 1998 - 2014 BPA a.s., Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-5718