Špatné výsledky juniorských reprezentací na mistrovství světa, minimální zastoupení v draftech NHL, nedostatek individualit, které mají potenciál pro nejvyšší úroveň. Českému hokeji poslední dobou došel v případě mladých dech, vedení svazu a Tipsport extraligy proto hledají cesty, jak situaci změnit. Do nové sezony vstoupí v platnost pravidlo pro zařazování mladých hráčů v nejvyšší soutěži a v první lize. "Věříme, že prospěje všem stranám, že bude mít dopad i na další návazné oblasti," říká šéf svazu Tomáš Král.
O zavedení novinky se začalo uvažovat zhruba před rokem. "Udělali jsme si podrobnou analýzu, jak jsou mladí hokejisté využívání v klubech Tipsport extraligy a první ligy. Vyhodnotili jsme i počty cizinců. Zatímco v jejich případě čísla za poslední dobu stoupají, hráči ve věku 18 až 20 let byli zastoupeni velmi málo," říká Josef Řezníček, ředitel Tipsport extraligy.
V porovnání s jinými evropskými soutěžemi jde o tristní čísla. "Zatímco Švédové měli v elitserien 96 hráčů ročníku 1993 a mladších, u nás jich bylo jen 28. Navíc drtivá většina z nich nedostávala takový prostor. Ve Švédsku nasbíralo 39 hokejistů víc než jeden kanadský bod, v Tipsport extralize jsme jich napočítali pouze sedm," zmiňuje Řezníček.
Další důvody pro změnu spočívaly v ekonomice. "Sázka na mladé sníží rozpočty, mladí hráči vytvoří tlak na ty průměrné, kteří jsou mnohdy zbytečně přepláceni. Buď se náklady na starší hráče zlevní, nebo je konkurenční prostředí nahradí mladšími," připomíná člen výkonného výboru svazu Bedřich Ščerban, podle něhož přípravy projektu zahájily už v červnu 2012.
Posléze byla vytvořena pracovní skupina, v níž měly zastoupení extraligové i prvoligové kluby a také svaz. "Vznikl materiál s názvem Hokej 2015, který byl posléze od klubů připomínkován," dodává Ščerban. Původní návrh zněl razantněji, pro příští sezonu měl umožnit větší zapojení hokejistů ročníku 1994. Po sérii jednání a debat došlo k úpravě, jež se týká také hráčů ve věku do 23 let.
Pro sezonu 2013-14 platí, že extraligové a prvoligové týmy mohou k soutěžním zápasům využít dvou brankářů bez omezení a 15 hokejistů ve věku 23 let a výš. K tomu mohou na soupisku maximálně tři hráči ve věku 20 až 22 let a dva hokejisté ve věku 19 let a mladší. "Tuto finální verzi schválil květnový výkonný výbor svazu, kluby přitom odmítly výjimku pro případ, že by se soutěžní utkání hrála v době, kdy by někteří mladí hráči plnili reprezentační povinnosti," upozorňuje Ščerban.
Sestřih z tiskové konference
Uvedení projektu provázely pochopitelně diskuse. Vyvstávají například otázky, co bude s hráči, kteří díky věku dostanou v nejbližščích sezonách šanci, ale pak je postupně nahradí ti později narození. "Naším cílem určitě není, aby za nějakých sedm let byla extraliga jen pro hráče do 25 let. Budeme to vyhodnocovat. V NHL to řeší platovým stropem. Hráčům pro první dvě pětky dají manažeři adekvátní peníze, třetí formaci tvoří většinou bojovníci, zbytek týmu jsou hokejisté, kteří se finančně vejdou do platového stropu. Tenhle model roky funguje, věřím, že něco podobného by mohlo platit i u nás," říká šéf sportovního úseku svazu Slavomír Lener.
Některé extraligové kluby poskytly talentovaným juniorům prostor už dřív, aniž by je k tomu přimělo jakékoli nařízení. "Patří mezi ně například Zlín, jehož reakce byla paradoxně negativní. Zástupci klubů nám říkali, že to není nutné dělat povinně. Jenže ne všude k věci takhle přistupují. Jinde to prostě nefunguje. Kluby dělají svoji práci výborně, další hůř. A některé na nic! Určitě to není tak, že bychom měli radost z toho, když klubům něco nařizujeme. Ovšem cítíme, že nějaký krok ukutečnit musíme. Výsledky mládežnických reprezentací nejsou dobré, snažíme se také snížit počet odchodů do zahraničí. Jde o věci, které jsou provázané a navzájem mají značný dopad," konstatuje Tomáš Král.
Úprava pravidla o povinném nazování hokejistů ve věku 19 až 22 let potrvá dva roky, do konce sezony 2014-15. "Pak všechno vyhodnotíme a rozhodneme, jak dál," připomíná Řezníček. Vedení Tipsport extraligy i první ligy počítá s pečlivou kontrolou. "Budeme to hlídat v elektronických zápasech, kde nebude možné uvést víc hráčů, než umožňuje stanovený limit. Navíc půjde také o kontrolu vizuální," dodává. Pokud by někdo navzdory tomu hrál v jiném než povoleném věkovém složení, vystavuje se hrozbě sankcí. Včetně pokut a případných kontumací.
Od nového ročníku mohou kluby teoreticky hrát jen na 15 hráčů v poli, kteří budou starší 23 let. "Samozřejmě to jde, v praxi si moc nedovedu představit. Na tři pětky se to podle mě hrát nedá," reaguje Řezníček. Představitelé svazu věří, že kluby myšlenku podpoří. "Je to krok ve prospěch celého českého hokeje. Věříme, že nám tohle pravidlo pomůže v celé řadě návazných oblastí, a že bude fungovat dál. Posléze musíme rozumně nastavit, aby celý mechanismus pracoval sám. Aby prospíval klubům, hráčům i národním týmům," uzavírá Slavomír Lener.
Ilustrační foto: www.hc-slavia.cz
© Copyright 1998 - 2014 BPA a.s., Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-5718