S plnou verou se pustili do přípravy na mistrovství světa v americkém Buffalu reprezentanti do 20 let. Nový hlavní kouč Miroslav Přerost sezval svěřence už koncem května na první kemp do Třemošné, nyní bude následovat druhý. Od 16. června bude třicítka juniorů trénovat v Mladé Boleslavi, trenéři ponechali v kádru většinu účastníků první akce. K dispozici bude pět brankářů, deset obránců a 15 útočníků. "První kemp splnil účel. Jelikož jsem přišel k této věkové kategorii nově, potřeboval jsem především hráče poznat. V Mladé Boleslavi se zaměříme na další konkrétní věci," říká Přerost.
Do města aut dorazí také asistenti, kteří jsou u dvacítky rovněž poprvé. Bývalý vynikající obránce Jiří Fischer působí v Detroitu coby kouč mladých nadějí, Američan Terry Christensen má zkušenosti z juniorského a univerzitního hokeje, u národního týmu dvacetiletých by mohl přinést jiný pohled a názor. "Oba asistenti se zapojí v Mladé Boleslavi. Ještě jsme spolu konkrétně nehovořili, ale představu o spolupráci samozřejmě mám," dodává Miroslav Přerost.
Jak jste si rozdělili kompetence. Dostane kupříkladu Jiří Fischer jako někdejší výtečný bek na starost defenzivní hráče?
"Je to tak. Důležité věci probereme teprve poté, co oba asistenti přiletí, ale Jirka Fischer by se zaměřil na obrannou činnost, Terry Christensen nabídne trošku jiný pohled na hokej. Udělá analýzu hry, rozbor tréninků, zápasů i konkrétních herních situací. Máme před sebou druhé soustředění, v létě nás čekají první zápasové prověrky. Chtěli jsme, aby byl program utkání co nejnáročnější, potřebujeme totiž vidět hráče v těžkých zápasech. V srpnu cestujeme na turnaj do Švýcarska, bude to spíš v takové kombinované sestavě. Během letní pauzy máme šanci nasadit zámořské krajánky, což už potom v průběhu podzimu možné nebude."
Na co se zaměříte během kempu v Mladé Boleslavi?
"Hlavně na herní činnosti, chceme pracovat na spoustě věcí. Světový šampionát bude ohromně těžký, potřebujeme odolný tým. Charakter jednotlivců, soudržnost. Víme, že nemáme jednoduchou základní skupinu, český mládežnický hokej neměl poslední dobou v této kategorii dobré výsledky. Už nyní je naším cílem příprava v oblasti týmového pojetí. Stanovíme určitá pravidla, kdo je nebude plnit, v mužstvu prostě nezůstane. Úspěch nám zaručí jedině to, že půjdeme jedním směrem."
V tuto chvíli je asi bezpředmětné bavit se o tom, kolik bude v kádru dvacítky pro šampionát krajánků. A kolik hráčů z domácích soutěží.
"Samozřejmě. Jednak je turnaj ještě daleko, máme před ním dost akcí. Jednak počty opravdu nejsou podstatné. Základem bude výkonnost, aktuální forma a také zmíněný charakter hráčů. Ochotu obětovat se, odevzdat maximum ve společný prospěch. Nemáme jinou možnost, než vsadit na kolektivní výkon. Z toho budeme vycházet. V přípravě dostane prostor řada hráčů, kteří si o to řeknou v klubech, konečný výběr je ještě daleko. Už v Třemošné jsme hráčům řekli, že záleží jen na nich. Nikdo nemá nic jistého, nikdo si nemůže myslet, že na mistrovství světa automaticky pojede."
Šampionát v Buffalu, to bude pro dvacítku oříšek. Ve skupině vás čekají Rusové, Švédové a Kanaďané, přitom do play off půjdou jen tři týmy. Startovní pozice českých juniorů není záviděníhodná.
"To není. Můžeme se dostat do velkých problémů, skupina je to fakt těžká. Proto se na to už nyní chystáme, nechceme nic podcenit. Ovšem snažíme se na to dívat pozitivně. Přece nemůžeme házet do žita tu pomyslnou flintu! Budeme pracovat, to je jasné."
Neměl jste obavy nastoupit ke dvacítce při vědomí, co vás čeká na vrcholu sezony? Jiní trenéři prý nabídku odmítli.
"Odmítli, to ano. Bylo jich dost. Já měl původně představu, že dokončím práci u ročníku 1993, který jsme s kolegou Jiřím Šolcem vedli v šestnáctce, sedmnáctce, a nyní by následovala osmnáctka. Měli jsme završit klasický tříletý cyklus. Ale pak došlo ke změně, dvacítka znamená výzvu, i když jsem hráče z tohoto ročníku vlastně vůbec nesledoval. Ale jak jsem řekl, prostor máme, chuť taky. Určitě se nedá říci, že bych se bál nebo měl strach. To ne. Víme, jaký nás čeká úkol, musíme se s tím vypořádat."
Dvacítka se od roku 2005 nedostala na medailové stupně, v minulých letech končila ve čtvrtfinále, loni ani to ne. Problémy výběrů se přitom zdály být hodně podobné. Probíral jste poznatky s trenérskými předchůdci?
"Letošní tým je jiný než ten minulý, jako jsou jiné jednotlivé ročníky. O jednom se mluví jako o lepším, o dalším zase jako o horším. Bavil jsem se třeba s Markem Sýkorou, který jednadevadesátky vedl na šampionátu osmnáctek. Ta věc je specifická. Bereme v úvahu některé podněty, ale potřebujeme pracovat se skupinou hráčů, které máme k dispozici. Není pravidlem, že co se promítlo před rokem, před dvěma, bude platit i letos. A naopak."
Jakou máte do sezony strategii ohledně výběru hráčů a přípravných akcí?
"Co nejvíc těžkých zápasů, být často pohromadě, pracovat na věcech, kterým věříme. S kolegy jsme se na svazu shodli, že potřebujeme mládežnickým výběrům zajistit co nejkvalitnější program. A nejen na reprezentační úrovni. Když budeme hrát s vyspělými protivníky, když hráči uvidí šanci a uvěří programu, třeba přehodnotí plány o odchodu do zámoří a zůstanou doma. Konkrétně v této věkové kategorii máme ještě čas na práci, čekají nás dvě až tři akce, dostatek zápasů. Snažíme se zařídit náročný závěr přípravy, chtěli bychom hrát v prosinci s americkou dvacítkou, což by bylo před mistrovstvím světa určitě přínosem."
Počítáte i s mladšími hokejisty?
"Věk určitě není kritériem. Hrát bude ten, kdo prokáže formu a veškeré nutné vlastnosti. Do kempu teď zveme pět zástupců ročníku 1992 - Straku, Culka, Janka, Krále a Kašíka, budou s námi dvě třiadevadesátky - Hrbas s Musilem. Především potřebujeme pracovat s ročníkem, který je ve dvacítce letos hlavní. Ale nikomu pochopitelně nezavíráme dveře. Výběr samozřejmě provedeme komplexně."
Výsledky juniorů na posledních akcích nebyly úspěšné, ročníku 1991 se nepovedl šampionát osmnáctek, navíc mezi touto skupinou hráčů není až taková konkurence. Chybí dostatek výjimečných talentů. Tím může být hledání sestava pro MS dvacetiletých složitější, nemyslíte?
"Ano, ale platí to už pět let. Osmnáctky se nepovedly ročníku 1991 ani 1992. Devadesátky postupovaly z I. divize, o rok starší hokejisté předtím sestoupili. Máme problémy, výsledky na minulých turnajích nás nenaplňují optimismem. Ovšem český hokej má pořád dobrou metodiku, dobré základy. Když najdeme hokejisty, kteří budou ochotni bojovat a vsadí vše ve prospěch kolektivu, šance tam je. My trenéři musíme věřit hráčům a oni zase nám. Jedinou cestou je, abychom mužstvo předvědčili, že to prostě jinak nepůjde."
Nominace reprezentační dvacítky na tréninkový kemp v Mladé Boleslavi (16. - 20. června 2010):
Brankáři:
Filip Novotný (Sparta Praha), Marek Mazanec (Plzeň), Libor Kašík (Zlín), Tomáš Král (Lillehammer, Norsko), Štěpán Hrubec (č. Budějovice).
Obránci:
Marek Hrbas (Fargo, USHL), David Musil (Vancouver, WHL), Adam Sedlák (Peterborough, OHL), Jakub Jeřábek (Plzeň), Petr Kousalík (Litvínov), Dalibor Řezníček, Oldřich Horák (oba Zlín), Jakub Krejčík (Slavia Praha), Jan Zdráhal (Pardubice), Bohumil Jank (Č. Budějovice).
Útočníci:
Jakub Culek, Petr Straka (oba Rimouski, QMJHL), Andrej Nestrašil (Victoriaville, QMJHL), Antonín Honejsek (Moose Jaw, WHL), Robin Soudek (Edmonton, WHL), Roman Horák (Chilliwack, WHL), Tomáš Rachůnek (Sault Ste. Marie, OHL), Ondřej Palát (Drummondville, QMJHL), Rostislav Marosz, Jakub Orsava (oba Třinec), Michal Bulíř (Liberec), David Tůma (Sparta Praha), Adam Havlík (Znojmo), Lukáš Žejdl (Slavia Praha), Ondřej Havlíček (Ústí n. L.).
Náhradníci:
Martin Pláněk, Richard Jarůšek (oba Znojmo), Daniel Skalický (Liberec), Michal Poletín (Slavia Praha), Petr Šenkeřík (Zlín), Dan Růžička (Plzeň)
Realizační tým:
Generální manažer: Petr Komers
Hlavní trenér: Miroslav Přerost
Asistenti trenéra: Jiří Fischer a Terry Christensen
Trenér brankářů: Roman Višňák
Lékař: MUDr. Jaroslav Budín
Hospodář: Leoš Mitáček
© Copyright 1998 - 2014 BPA a.s., Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-5718