Útočník Jakub Koreis objevil v těchto končinách málo používaný tréninkový prostředek. Aby byl na novou sezonu dobře připraven, dává si pod vedením bývalého brněnského hokejisty Jiřího Sedláčka dávky navíc. Nazuje brusle, nechá se zavěsit na kladku, připomínajíce šibenici, a na speciálním bruslařském trenažéru válí jako za mlada. "Je to i fyzicky náročnější než bruslení na ledě," přiznává v rozhovoru pro hokej.cz.
Zatímco ostatní spoluhráči si odtrénují svoje a jdou odpočívat, devětadvacetiletý brněnský forvard si dává navíc. A nejsou to rozhodně žádné jednoduché tréninky. Netradičně v areálu plaveckého bazénu si našel svůj třetí domov – místnost se speciálním bruslařským trenažérem. „Hledal jsem nějaký nový prostředek tréninku a když jsem objevil tento způsob, pravidelně tam od té doby docházím,“ říká Jakub Koreis.
K začátkům jej přiměli především slova lékařů. „V minulosti mi nedoporučili různá běhání a skákání, proto jsem hledal nějakou náhradu,“ poodkrývá plzeňský rodák, který už čtvrtým rokem působí v brněnské Kometě. Nová tréninková metoda je pro něj, jakožto vytáhlého hokejistu s metrákem váhy, ideální variantou. „Netrpí tolik kolena jako třeba u běhání, takže to nahrazuji tímto způsobem,“ přiznává bývalý mládežnický reprezentant.
„Největší výhodou je, že máte na trenažéru prakticky stejný pohyb jako na ledě a dokonce si i zlepšíte kondici,“ pochvaluje si bruslařský trenažér, na němž chvílemi působí poněkud komicky. Nechává se totiž zavěsit na kladku, která vám okamžitě připomíná šibenici. „Když jsem tam byl poprvé, tak jsem se zděsil,“ hlásí. „Ale slouží to jako taková záchrana, když třeba upadnete nebo nestíháte tempu trenažéru,“ objasňuje.
Zatímco na ledě si můžete na chvíli oddechnout, tady každá sebemenší úleva by následně mohla přinést problém v podobě pádu či výpadku rytmu. „Neustále musím být na pozoru a nemůžu si dovolit polevit, takže to je rozhodně fyzicky náročnější než bruslení na ledě, kde přece jen na nějaké úlevy čas máte,“ potvrzuje Koreis, jenž byl před jedenácti lety draftován týmem Phoenix Coyotes.
V tréninku jej vede bývalý brněnský hokejista Jiří Sedláček. „Určuje mi zátěž a snaží se mi říkat, kde dělám chyby,“ objasňuje jeho úlohu. Zelenou dostal ještě před startem svého počínání i od trenérského dua Vladimír Kýhos – Martin Pešout. „Probírali jsme to před začátkem letní přípravy a povolili mi to. Pan Pešout to znal už z působení v Chomutově. Nakonec i testy jasně ukázaly, jak je to prospěšné,“ hlásí.
V českých končinách je však tato tréninková metoda rozšířena prozatím jen minimálně. „Je to poměrně drahá záležitost, v čemž bych viděl zásadní problém,“ myslí si Koreis, který si někdy musí zvykat i na přechod z umělého povrchu na led. „Když třeba dlouho nejste na ledě, tak pak je to těžší a trvá asi tak deset minut než si na nový povrch zvyknete. Ideální je chodit na led a zároveň i na bruslařský trenažér,“ pokračuje.
A jak vidí šance brněnského týmu v nové sezoně? „Kádr se dost obměnil, ale měli bychom být lepší než v minulé sezoně. Myslím, že především obranu máme výbornou,“ chválí Koreis, který si letošní volno pořádně užil. „Hned po sezoně jsme s přítelkyní vyrazili na Srí Lanku a o prázdninách jsme byli na festivalu Rock For People a pár dní i na horách ve Slovinsku,“ popisuje na závěr svůj bohatý program.
© Copyright 1998 - 2014 BPA a.s., Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-5718