Ani nová smlouva s NHL nic nezměnila, švédský hokej dál krvácí. V zámoří se už upsalo 12 talentů

2. ČERVNA 2014, 11:34

Václav Jáchim

Před rokem podepsali novou smlouvu s NHL o odchodech hokejistů za Atlantik, teď ale představitelé švédského hokeje zjišťují, že se zase až tak moc nezměnilo. Tamní kluby sice získávají za juniory vyšší odstupné, navíc doba podpisu smlouvy od draftu se prodloužila ze dvou let na čtyři. Přesto řada talentů uzavřela v posledních květnových dnech kontrakty se zámořskými týmy. Švédové dál krvácejí, jistou útěchou může být skutečnost, že když se jejich junior neuplatní v prvním týmu, může místo na farmu přejít zpátky do původního klubu z domácí nejvyšší soutěže.

Když švédská strana loni v lednu oznamovala, že s NHL uzavře novou dohodu o odchodu hráčů, šéf svazu Christer Englund si pochvaloval jednu podstatnou novinku. "Naši hráči budou moci podepsat kontrakty nejdřív ve věku 22 let. Je to velký krok k tomu, aby naši nejlepší hráči zůstali doma. A také důležitá zpráva pro reprezentaci," řekl tehdy.

Pravda, kontrakt s NHL tehdy ještě nebyl v platnosti, švédská strana však trvala na tom, aby talenty neztrácela příliš brzy. Když se podíváme na výčet letošních ztrát, moc se to nepovedlo. Z tamní nejvyšší soutěže má čerstvý kontrakt s kluby v NHL dvanáct mladých hokejistů ve věku 22 let a méně. Většina z nich úspěšně prošla reprezentačními výběry do 18 a 20 let, všichni draftem NHL.

Jelikož mohli kluby NHL nově podepisovat hráče až čtyři roky po draftu, nikoli jen ve dvou letech jako dřív, tak vysoký počet mladých Švédů mířících za Atlantik překvapil. "Myslím, že by kluby NHL měly víc důvěřovat našemu systému. Nechápu, proč berou hráče tak brzy, když na to mají čtyři roky," podivil se na stránkách deníku Aftonbladet viceprezident švédského svazu Peter Forsberg.

Kluby za hráče dostanou vyšší odstupné, pokud se dotyčný jednotlivec neprosadí, po tréninkovém kempu zamíří zpět do týmu, z něhož za Atlantik odcházel. Tak o tom hovoří loni uzavřená smlouva švédského svazu a NHL. Ztráta nakonec nemusí být tak značná, nicméně všichni hráči doma nakonec nezůstanou. Švédové roky láteří, že jim vadí právě exodus hokejistů, jejichž sportovní rozvoj ještě neskončil. Uspěchaný odchod může kariéru hráčů negativně ovlivnit.

Kluby NHL ovšem mají svůj pohled na věc, v některých směrech i pochopitelný. Pokud mají Evropana zařadit mezi své hráče budoucnosti, potřebují, aby se patřičně adaptovali na jiné podmínky a hlavně na odlišný hokej. Málokomu se povede ihned prorazit mezi elitu, na farmy svého času museli i Ekman-Larsson, Backlund, Josefson nebo obránce Erik Karlsson. Na druhou stranu už týmy nejsou pod tlakem dvou let od draftu, kdy musely hráče podepsat. V opačném případě o něj totiž přišly.

Čtyřletý interval by měl být dostatečný. Jenže zámořské organizace raději zaplatí odstupné dle obecné dohody (samozřejmě nikoli tržní), a vyzkouší, zda mladíci skutečně mají potenciál pro NHL. Pokud ne, vrátí ho do Švédska s tím, že šance přijde třeba někdy příště.

Kteří Švédové letos podepsali do NHL (22 let a mladší):

Linus Ullmark      brankář  MODO          Buffalo
Robert Hägg obránce MODO   Philadelphia
Johan Alm obránce Skelleftea Nashville
Christian Djoos obránce Brynäs Washington
Viktor Lööv obránce MODO Toronto
Mikael Wikstrand obránce Frölunda Ottawa
Erik Karlsson útočník Frölunda Carolina
Mattias Janmark útočník AIK Stockholm Detroit
Dennis Everberg útočník Rögle Colorado
Alexander Wennberg útočník Frölunda Columbus
Jacob de la Rose útočník Leksand Montreal
Pontus Aberg útočník Färjestad Nashville 

Kteří Švédové míří do NHL po angažmá za Atlantikem:

Oscar Dansk      brankář  Erie           Columbus
Anton Cederholm  obránce  Portland    Vancouver
Nick Sörensen útočník Quebec Anaheim
Gustav Olofsson obránce Colorado Coll. Minnesota

Fotogalerie k článku 1 snímků v galerii

© Copyright 1998 - 2014 BPA a.s., Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-5718

Dodavatel energie pro hokej