Memoriál Ivana Hlinky začal v Břeclavi pěkně od podlahy. Během utkání Ruska se Spojenými státy došlo na desítky faulů, potyček a strkanic. Hlavní rozhodčí se měli co ohánět, diváci sledovali zápas plný provokací zejména ze strany zámořského výběru. "Bylo to hodně vypjaté, ale my jsme hned každého faulujícího hráče poslali ven. Díky tomu se utkání dohrálo. Kdybychom třeba jen na chvíli povolili, mohly provokace přerůst v hromadnou rvačku," říká zkušený mezinárodní arbitr Milan Minář, jenž coby jeden ze dvou hlavních rozhodčích duel pískal.
Zápasy Rusů s Američany jsou vždycky vyhecované. Doba studené války je pryč, nicméně rivalita přetrvává. Zejména na mládežnické úrovni. Úvodní utkání Memoriálu Ivana Hlinky na břeclavském ledě bylo rizikové také proto, že se oba celky, jež tvoří převážně hokejisté ročníku 1991, servali loni v listopadu na turnaji v Rusku.
Tehdy se utkali stejní hokejisté, jen v kategorii sedmnáctiletých. V ruském Dmitrově vrcholil počátkem listopadu 2007 mezinárodní turnaj finálovým kláním sborné s Američany. Domácí zvítězili 2:1, což hosté neunesli a po vypršení 60. minuty vyvolali hromadnou bitku. "Od té doby se nic nezměnilo, výběr USA je v Břeclavi téměř totožný jako tehdy v Dmitrově," řekl ruským médiím hlavní kouč sborné Vladimír Pljuščev.
Američané vyslali na Memoriál Ivana Hlinky mužstvo, které tvoří především členové reprezentačního B týmu. Elitní skupina trénuje doma, do Evropy vyrazili členové širšího kádru. Možná také proto tentokrát celek USA za Ruskem zaostával. "Byli jsme lepší, i když v naší hře se také našly určité rezervy. Zápas výrazně ovlivnily provokace Američanů, kteří se snažili vyvolat potyčky a neustále hrdě ukazovali nápis USA na dresu," říká Pljuščev.
Má pravdu? "V podstatě ano. Pro americký tým to byl první zápas na turnaji, oni vždycky zkoušejí, co si mohou dovolit. Ale my jsme drželi celou dobu přísný kurs. Vylučovali jsme za každý faul, ani na okamžik jsme nepolevili. První desetiminutovka druhé třetiny byla klidnější, ale zámořský tým nás podle všeho jen zkoušel ukolébat," vypráví Milan Minář.
Zkušený arbitr poslal s kolegou Hribíkem na hanbu rekordní počt hráčů. Poměr vyloučených mezi Rusy a Američany činil navídaných 21:23, navíc byly uděleny tři vyšší tresty. "Tolik trestů jsem v jednom utkání asi nikdy neudělil, je to moje maximum. Ale jinak to nešlo. Kdybychom nevalili hráče na trestnou, hrozila hromadná šarvátka. Zápis trestů byl úplně plný, rozdali jsme i nějaké desítky a tresty do konce utkání," popisuje Minář.
Nikdo ale neobdržel trest ve hře, duel nebude mít vliv na další turnaje. "Proto mohou všichni hráči nastoupit v dalším programu, během středečních utkání budou Rusové i Američané kompletní," říká šéf břeclavské skupiny turnaje Stanislav Šampalík. Připomíná, že zápas byl mimořádně vyhrocený, nicméně direktoriát neřešil žádný dodatečný protest nebo stížnost.
Viníky incidentů byli většinou zámořští mladíci. "Během večerního zápasu České republiky a Finska jsem se bavil s americkým trenérem. Neměl výhrady k pískání rozhodčích, to samé v samotném zápase. Dvakrát jsem zajel ke střídačce, abych vysvětlil, že budeme trestat každý prohřešek, i kdyby jich mělo být sebevíc. Kouč to respektoval," říká Milan Minář.
Střetnutí vyhrála sborná poměrem 5:1, zápas byl rozhodnut už od konce druhé třetiny. "Rusové díky tomu opláceli stejným způsobem, sice se často bránili, ale neadekvátním způsobem, proto jsem vylučovali i je," dodává ostřílený arbitr. Herní převaha byla na straně sborné, celek Spojených států ke konci působil spíš jako parta mladíků, která se chce za každou cenu porvat. Oba celky faulovaly o sto šest, několikrát byla situace kritická. Nicméně střetnutí se nakonec dohrálo.
© Copyright 1998 - 2014 BPA a.s., Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-5718